VESA مشخصات DisplayPort 2.1 را منتشر کرد

«پایان بیانیه مطبوعاتی»

منبع

BEAVERTON، Ore – 17 اکتبر 2022 – انجمن استانداردهای الکترونیک ویدئویی (VESA®) امروز اعلام کرد که DisplayPort 2.1، آخرین نسخه مشخصات DisplayPort را منتشر کرده است که با نسخه قبلی DisplayPort (DisplayPort) سازگار است و جایگزین آن می شود. 2.0). VESA همکاری نزدیکی با شرکت‌های عضو داشته است تا اطمینان حاصل کند که محصولاتی که از DisplayPort 2.0 پشتیبانی می‌کنند، در واقع با مشخصات جدیدتر و سخت‌تر DisplayPort 2.1 مطابقت دارند. با توجه به این تلاش، همه محصولات قبلاً گواهی‌شده DisplayPort 2.0 از جمله محصولات دارای UHBR (نرخ بیت فوق‌العاده بالا) – اعم از GPU، تراشه‌های ایستگاه اتصال، تراشه‌های اسکالر مانیتور، تراشه‌های تکرارکننده PHY مانند تایمرهای مجدد، یا کابل‌های DP40/DP80 (از جمله هر دو غیرفعال و فعال، و با استفاده از کانکتورهای DisplayPort، Mini DisplayPort یا USB Type-C در اندازه کامل) – قبلاً با مشخصات سختگیرانه DisplayPort 2.1 تأیید شده اند.

کابل های UHBR DP40 و DP80 دارای گواهی VESA، اتصال و عملکرد صفحه نمایش را در بالاترین سطوح عملکرد برای محصولاتی که از DisplayPort 2.1 پشتیبانی می کنند، تضمین می کنند. منبع: VESA


VESA مشخصات DisplayPort 2.1 را منتشر کرد

آخرین مشخصات DisplayPort هماهنگی بیشتری را با USB Type-C و USB4 فراهم می کند.

دستیابی به یک تجربه بصری قوی و انتها به کاربر، بیشترین اولویت برای مشخصات DisplayPort VESA است، چه از طریق کابل DisplayPort بومی، چه از طریق DisplayPort Alt Mode (DisplayPort بر روی کانکتور USB Type-C)، یا از طریق پیوند USB4 تونل شده باشد. به این ترتیب، DisplayPort 2.1 تراز خود را با مشخصات USB Type-C و همچنین مشخصات USB4 PHY برای تسهیل سرویس مشترک PHY هر دو DisplayPort و USB4 محکم کرده است. علاوه بر این، DisplayPort 2.1 یک ویژگی مدیریت پهنای باند DisplayPort را اضافه کرده است تا تونل DisplayPort را قادر می سازد تا با سایر ترافیک داده های ورودی/خروجی به طور موثرتری از طریق پیوند USB4 همزیستی کند. این افزایش راندمان علاوه بر پشتیبانی اجباری از کدک فشرده سازی جریان نمایش بدون تلفات (DSC) VESA و قابلیت پخش مجدد پنل VESA است. پشتیبانی از جریان بیت DSC می تواند پهنای باند انتقال DisplayPort را بیش از 67 درصد بدون مصنوعات بصری کاهش دهد، در حالی که قابلیت Panel Replay VESA می تواند پهنای باند انتقال بسته تونل زنی DisplayPort را بیش از 99 درصد کاهش دهد.

– جیمز چوت، مدیر برنامه انطباق VESA اظهار داشت.


برای همه استانداردهای ما از جمله DisplayPort، VESA منابع قابل توجهی را در روش‌های آزمایش و ممیزی سرمایه‌گذاری کرده است، از جمله تست قابلیت همکاری محصولات دارای مشخصات VESA. این برای اطمینان از این است که محصولاتی که به بازار معرفی می شوند و ادعا می کنند از استانداردهای VESA پشتیبانی می کنند، معیارهای با کیفیت بالا را که ما ایجاد کرده ایم مطابقت دارند. VESA به بررسی و توسعه روش‌های جدید برای بهبود فرآیند حسابرسی خود ادامه می‌دهد تا از اجرای قوی محصولات با کیفیت پشتیبانی‌کننده DisplayPort و سایر مشخصات VESA در بازار اطمینان حاصل کند. به لطف کمک‌های فروشندگان تجهیزات آزمایشی، VESA یک زیرساخت تست قوی برای پشتیبانی از آزمایش گسترده‌تر و استقرار دستگاه‌های دارای گواهی DisplayPort 2.1 در بازار دارد.

آلن کوبایاشی، رئیس هیئت مدیره VESA و رئیس گروه وظیفه VESA DisplayPort اظهار داشت.

DisplayPort 2.1 همچنین مشخصات کابل DisplayPort را به‌روزرسانی کرده است تا استحکام و پیشرفت‌های بیشتری در پیکربندی کابل‌های با اندازه کامل و Mini DisplayPort ارائه دهد که امکان اتصال بهبود یافته و طول کابل‌های طولانی‌تر (بیش از دو متر برای کابل‌های DP40 و بیش از یک متر برای کابل‌های DP80) را بدون کاهش UHBR فراهم می‌کند. کارایی. کابل‌های DP40 دارای گواهینامه VESA تا نرخ لینک UHBR10 (10 گیگابیت بر ثانیه)، با چهار خط، حداکثر توان خروجی 40 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می‌کنند، در حالی که کابل‌های DP80 دارای گواهی VESA تا نرخ لینک UHBR20 (20 گیگابیت بر ثانیه) را با چهار خط، ارائه می‌کنند. حداکثر توان 80 گیگابیت بر ثانیه

با توجه به همپوشانی قابل توجه در مدل‌های مورد استفاده بین اکوسیستم DisplayPort و USB4، دستیابی به هم‌ترازی بیشتر بین DisplayPort و USB در یک PHY مشترک، تلاش بسیار مهمی در VESA بوده است. DisplayPort 2.1 DisplayPort را با مشخصات USB4 PHY همگرایی می کند تا از بالاترین عملکرد ویدیویی در طیف گسترده ای از محصولات مصرفی اطمینان حاصل کند. انتقال نمایش از طریق DisplayPort، با نرخ بیت بالاتر و کیفیت بصری ثابت شده فشرده سازی DSC حتی برای محتوای HDR، پهنای باند زیادی را برای نیازهای تقریباً هر برنامه کاربردی ارائه می دهد. ویژگی‌هایی مانند هدایت چندین نمایشگر روی یک کابل، یا فعال کردن عملکردهای متعدد در یک پورت مانند ویدئو، برق و انتقال داده، دیگر نیازی به مصالحه در انتخاب فرمت ویدئو ندارند. قابلیت‌های پیشرفته رابط ویدیویی DisplayPort با کمک‌های ارزشمند بیش از 300 شرکت عضو ما از سراسر اکوسیستم الکترونیکی فعال می‌شوند.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر