Sparkle پردازنده‌های گرافیکی Intel Arc را با کانکتورهای برق مخفی و راه‌حل‌های مبتنی بر مایع نشان می‌دهد

Sparkle پردازنده‌های گرافیکی Intel Arc را با کانکتورهای برق مخفی و راه‌حل‌های مبتنی بر مایع نشان می‌دهد

پردازنده های گرافیکی نوآورانه ARC

Sparkle طرح های مفهومی جدید خود را بر اساس Arc به نمایش گذاشته است.

وقتی صحبت از پردازنده‌های گرافیکی Intel Arc به میان می‌آید، تنها دو شرکت مهم هستند: GUNNIR و Sparkle. دومی بلافاصله پردازنده‌های گرافیکی Arc خود را راه‌اندازی نکرد، اما پس از آن، گزینه‌های متعددی در دسترس قرار گرفت. همانطور که مشخص است، این شرکت در حال نوآوری بیشتر است.

در Computex، Sparkle سه پردازنده گرافیکی جالب مبتنی بر Arc را به نمایش گذاشت. یکی از این پردازنده های گرافیکی برجسته است طراحی BTF، ظاهراً از سری «بازگشت به آینده» ایسوس با کانکتورهای برق مخفی الهام گرفته شده است. ایسوس طراحی مادربرد و پردازنده گرافیکی را توسعه داده است که به جای استفاده از کانکتورهای برق استاندارد، از یک اسلات PCI اضافی که صرفاً برای تحویل برق اختصاص داده شده است، استفاده می کند. از تصویر، رابط یکسان به نظر می رسد، که نشان دهنده همکاری بین شرکت ها است.

Sparkle BTF Concept، منبع: Benchlife

در واقع، Sparkle کارت خود را که به یک برد ASUS TUF BTF در یکی از سیستم‌های نمایشی متصل است، نمایش داد و طراحی آن‌ها برای تحویل برق ایسوس را تایید کرد. این کانکتورها می توانند تا 600 وات را ارائه دهند و توسط پردازنده گرافیکی RTX 4090 نیز استفاده می شوند. این راه‌اندازی جایگزین کانکتور 12VHWPR می‌شود و نیازی به کابل‌های GPU را از بین می‌برد. در عوض، کانکتور مستقیماً به مادربرد متصل می شود.

BTF Advanced، منبع: ASUS

Sparkle همچنین طراحی های گرافیکی هیبریدی و کاملاً خنک شونده با مایع را به نمایش گذاشته است. در حالی که پردازنده‌های گرافیکی ARC به دلیل نیاز به انرژی نسبتاً محافظه‌کارانه، معمولاً برای خنک‌کردن آب مناسب نیستند، Sparkle ممکن است در حال آماده‌سازی برای نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی Battlemage اینتل باشد که می‌تواند به انرژی بیشتری نیاز داشته باشد. در هر صورت اسپارکل باید با طرح هایشان آماده باشد.

این شرکت یک طراحی خنک کننده هیبریدی با خنک کننده مایع یکپارچه ارائه کرد، مشابه آنچه در پست قبلی در مورد سری MSI FUZION به آن اشاره کردیم. طراحی دیگر دارای یک خنک کننده AIO خارجی است که در بین مدل های با TDP بالا مانند RTX 4080/4090 رایج است، اما معمولاً برای پردازنده گرافیکی Arc 225 واتی نیست.

پردازنده‌های گرافیکی ARC مبتنی بر مایع اسپارکل، منبع: Benchlife

Sparkle قطعا شرکتی برای تماشا است. از زمانی که از تجارت پردازنده های گرافیکی مصرفی خارج شد، بازگشت آن باعث ایجاد چندین طرح جالب شده است و به نظر می رسد این شرکت بدون در نظر گرفتن زمان راه اندازی پردازنده های گرافیکی Arc، همه کاره است.

منبع: بنچلایفمنبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر