SK hynix اکنون از حافظه LPDDR5T (Turbo) تا 9.6 گیگابیت بر ثانیه نمونه برداری می کند.SK hynix سریعترین DRAM موبایل جهان LPDDR5T را توسعه می دهد

  • سرعت انتقال داده با افزایش بهره وری انرژی 13 درصد افزایش می یابد
  • استفاده از فرآیند HKMG در DRAM عملکرد محصول را به حداکثر می‌رساند
  • “SK hynix برای تشویق توسعه فناوری، با هدف تبدیل بازی صنعت”

سئول، 25 ژانویه 2023 – شرکت SK hynix امروز اعلام کرد که سریع‌ترین DRAM موبایل جهان «LPDDR5T (Low Power Double Rate 5 Turbo)» را توسعه داده و نمونه محصولات را در اختیار مشتریان قرار داده است.

محصول جدید LPDDR5T با سرعت داده 9.6 گیگابیت در ثانیه (Gbps) کار می کند که 13 درصد سریعتر از نسل قبلی LPDDR5X است.1 در نوامبر 2022 رونمایی شد. برای برجسته کردن حداکثر سرعت ویژگی های محصول، SK hynix “Turbo” را در انتهای نام استاندارد LPDDR5 اضافه کرد.

LPDDR5T که در محدوده ولتاژ فوق العاده پایین 1.01 تا 1.12 ولت تنظیم شده توسط JEDEC (شورای مهندسی مشترک دستگاه های الکترونیکی) کار می کند، محصولی است که نه تنها دارای حداکثر سرعت، بلکه مصرف انرژی بسیار پایین است.

SK hynix گفت: «این شرکت تنها دو ماه پس از اینکه LPDDR5X، DRAM موبایل با مشخصات 8.5 گیگابیت بر ثانیه، در نوامبر 2022 به بازار معرفی شد، فناوری را به محدودیت‌های جدیدی رساند. ما رهبری خود را در بازار DRAM موبایل با ارائه محصولاتی با ظرفیت‌های ذخیره‌سازی مختلف که نیازهای مشتریان را برآورده می‌کنند، مستحکم خواهیم کرد.»

SK hynix گفت نمونه هایی از بسته چند تراشه ای 16 گیگابایتی (گیگابایت) را به مشتریان ارائه کرده است که چندین تراشه LPDDR5T را در یک بسته ترکیب می کند. محصول بسته بندی شده می تواند 77 گیگابایت داده در ثانیه پردازش کند که معادل انتقال پانزده فیلم FHD (Full-HD) در یک ثانیه است.

SK hynix قصد دارد تولید انبوه LPDDR5T را با استفاده از 1anm، نسل چهارم فناوری 10 نانومتری، در نیمه دوم سال آغاز کند.

در همین حال، SK hynix دوباره HKMG (High-K Metal Gate) را ادغام کرده است.2 فرآیند در آخرین محصولی که محصول جدید را قادر می سازد بهترین عملکرد را ارائه دهد، و انتظار دارد که LPDDR5T، که شکاف فناوری را به طور قابل ملاحظه ای افزایش داد، “قبل از توسعه نسل بعدی LPDDR6، بازار را رهبری کند.”

صنعت IT تقاضای فزاینده ای برای تراشه های حافظه با مشخصات پیشرفته را با گسترش بیشتر بازار گوشی های هوشمند 5G پیش بینی می کند. در این روند، SK hynix انتظار دارد کاربرد LPDDR5T فراتر از گوشی‌های هوشمند به هوش مصنوعی (AI)، یادگیری ماشینی و واقعیت افزوده/مجازی (AR/VR) گسترش یابد.

سونگسو ریو، رئیس برنامه‌ریزی محصول DRAM در SK hynix می‌گوید: «با توسعه LPDDR5T، این شرکت تقاضای مشتریان را برای محصولات با عملکرد فوق‌العاده برآورده کرده است. ما به کار بر روی توسعه فناوری برای رهبری نسل بعدی بازار نیمه هادی ها و تبدیل شدن به تغییر دهنده بازی در دنیای فناوری اطلاعات ادامه خواهیم داد.

1LPDDR: DRAM کم مصرف برای دستگاه های تلفن همراه، از جمله گوشی های هوشمند و تبلت ها، با هدف به حداقل رساندن مصرف برق و ویژگی های عملکرد ولتاژ پایین. LPDDR5X DRAM نسل هفتم محصول است که پس از سری‌هایی از آن‌ها به پایان می‌رسد که با 1، 2، 3، 4، 4X و 5 به پایان می‌رسد. قبل از توسعه نسل هشتم LPDDR6.

2HKMG: یک فرآیند نسل بعدی که از ماده ای با ثابت دی الکتریک بالا (K) در فیلم عایق داخل ترانزیستورهای DRAM برای جلوگیری از جریان های نشتی و بهبود ظرفیت خازنی استفاده می کند. مصرف برق را کاهش می دهد و در عین حال سرعت را افزایش می دهد. SK hynix اولین شرکت صنعت بود که این فرآیند را در DRAM موبایل در نوامبر 2022 یکپارچه کرد.


«پایان بیانیه مطبوعاتی»

منبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر