Samsung Galaxy Book5 Pro دارای پردازنده 8 هسته ای Lunar Lake اینتل با گرافیک Xe2 است

Samsung Galaxy Book5 Pro دارای پردازنده 8 هسته ای Lunar Lake اینتل با گرافیک Xe2 است

لپ تاپ نسل بعدی Samsung Galaxy Book5 Pro با پردازنده اینتل Lunar Lake

اینتل در حال آماده شدن است تا سری جدید موبایل کم مصرف خود را که در داخل با نام “Lunar Lake” شناخته می شود تا پایان سال جاری عرضه کند. طبق اسناد خود اینتل، به جای جایگزینی کل مجموعه محصولات Meteor Lake، Lunar Lake در نظر گرفته شده است که تنها انواع کم مصرف را در اختیار بگیرد. معماری Lunar Lake دارای 8 هسته است که به چهار نوع پرفورمنس و چهار نوع کارآمد تقسیم شده است. آنچه مهم است به خاطر داشته باشید این است که Lunar Lake اولین پردازنده تجاری موجود است که دارای گرافیک جدید Xe2 اینتل است. این در واقع تنها محصول Xe2 است که برای امسال توسط اینتل تایید شده است.

سامسونگ ظاهرا علاقه مند به استفاده از این تراشه برای لپ تاپ های گلکسی بوک پرو خود است. ورودی های یافت شده در پایگاه داده SiSoftware Sandra ثابت می کند که سامسونگ در حال حاضر روی Book5 Pro کار می کند، لپ تاپ پریمیوم آنها بر اساس معماری Lunar Lake اینتل ساخته شده است.

برخلاف سری Book Ultra، نسخه‌های Pro همیشه از گرافیک مجزا استفاده نمی‌کنند. حتی اگر این کار را انجام دهند، اینها انواع کم مصرف خواهند بود. سری Book Pro برای تجربه لپ تاپ فوق باریک با صفحه نمایش لمسی طراحی شده است، در حالی که مدل های Ultra دارای بالاترین سخت افزار، از جمله گرافیک RTX 40 در مورد آخرین نسخه از سری Book4 هستند.

Samsung Galaxy Book Pro Series

  • کتاب حرفه ای 2021: اینتل نسل یازدهم هسته “Tiger Lake” با NVIDIA MX450
  • Book2 Pro 2022: Intel 12th Core “Alder Lake” با Iris Xe
  • Book3 Pro 2023: Intel 13th Core “Raptor Lake” با Iris Xe
  • Book4 Pro 2024: Intel 1st Core Ultra “Meteor Lake” با گرافیک Arc (Xe-LPG)
  • Book5 Pro 202؟: Intel Core “Lunar Lake” با گرافیک Arc (Xe2-LPG)

یک نوت بوک با نام “Samsung 999JZR Galaxy Book5 Pro (Samsung NT940XGK-DSD)” طبق گزارشات به 8 هسته با کلاک بین 1.6 گیگاهرتز تا 2.8 گیگاهرتز مجهز شده است. این سرعت های ساعت به طور بالقوه می تواند با ساعت پایه برای هسته Skymont (E-Core) و ساعت تقویت کننده برای Lion Cove (P-Core) مطابقت داشته باشد. ساعت‌های مشابه در نمونه‌ای دیگر در اینجا مشاهده شد. با این حال، در نظر گرفتن این نکته مهم است که فهرست‌های اولیه ممکن است دارای نمونه‌های صلاحیت باشند، که اغلب برای اهداف آزمایشی به شدت داون‌کلاک می‌شوند.

مشخصات Samsung Galaxy Book5 Pro

  • هسته CPU اینتل Lunar Lake: Intel(R) 0000 1.60GHz (8C 2.8GHz/1.6GHz 75% OC, 5x 2.5MB L2, 2x 12MB L3)
  • هسته GPU اینتل Lunar Lake: گرافیک Intel(R) Arc(TM) (512SP 64C 1.85GHz, 8MB L2, 7GB) (OpenCL)

گرافیک این دستگاه دارای 512 سایه زن، 64 موتور برداری (واحد اجرایی) و 4 هسته Xe2 است، زیرا هسته های Xe2 دارای تعداد هسته های اتحادیه اروپا 16 در مقایسه با هسته های Xe نسل فعلی هستند. به نظر می رسد این بالاترین پیکربندی پردازنده گرافیکی نخواهد بود، زیرا در اسناد به پیکربندی 8 Xe2-Core اشاره شده است. با توجه به این اطلاعات فاش شده، پیش بینی می شود پردازنده گرافیکی (iGPU) یکپارچه دارای یک ساعت تقویتی 1.85 گیگاهرتز باشد.

مشخصات Samsung Galaxy Book5 Pro، منبع: SiSoftware

مشخصات Samsung Galaxy Book5 Pro، منبع: SiSoftware

Samsung Book5 Series هنوز تاریخ عرضه را مشخص نکرده است، اما کاملاً ممکن است که این یکی از اولین محصولاتی باشد که در کنار Lunar Lake توسط اینتل معرفی می شود. مشابه سری Book4، در دسترس بودن واقعی ممکن است در چند هفته طول بکشد.

شایعه شده سری پردازنده اصلی اینتل
VideoCardz دریاچه توسکا دریاچه رپتور (رفرش) دریاچه شهابی دریاچه پیکان دریاچه قمری
سکو رومیزی/موبایل رومیزی/موبایل سیار رومیزی/موبایل سیار
گره CPU اینتل 7 اینتل 7 اینتل 4 اینتل 20A TBC
هسته بزرگ µArch یارو طلایی Raptor Cove یارو ردوود شیر یارو شیر یارو
هسته کوچک µArch گریسمونت گریسمونت کرستمونت Skymont Skymont
گرافیک μArch ایکسه-LP ایکسه-LP ایکسه-LPG ایکسه-LPG ایکسe2-LPG
سال راه اندازی 2021 2022 2023 2024 2024

منبع: SiSoftware via @momomo_usمنبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر