ROMA اولین لپ‌تاپ توسعه‌دهنده جهان بر اساس معماری RISC-V است

«پایان بیانیه مطبوعاتی»

پلتفرم توسعه ROMA دارای پردازنده چهار هسته ای آینده RISC-V برای سریع ترین و یکپارچه ترین تجربه توسعه نرم افزار RISC-V است.
DeepComputing و Xcalibyte امروز پیش فروش اولین لپ تاپ بومی توسعه RISC-V صنعت را آغاز کردند. پلتفرم توسعه ROMA مورد انتظار دارای یک پردازنده RISC-V چهار هسته ای معرفی نشده با NPU/GPU همراه برای سریع ترین و بدون درز توسعه نرم افزار بومی RISC-V موجود است.

ویژگی های پلتفرم ROMA:

  • یک CPU چهار هسته ای RISC-V با ارتقاء SoC و SOM رایگان
  • پردازنده محصور امنیتی
  • شتاب دهنده ویژگی های GPU/NPU برای ویدئو و هوش مصنوعی
  • حداکثر رم 16G LPDDR4/LPDDR4X
  • تا 256G ذخیره سازی
  • اکثر سیستم عامل های نسخه لینوکس را پشتیبانی می کند
  • دسترسی زودهنگام به نسل بعدی لپ تاپ و ارتقاء لوازم جانبی با تخفیف سخاوتمندانه یا رایگان

لپ تاپ ROMA توسط DeepComputing و Xcalibyte توسعه یافته است و به تازگی برای پیش خرید رفته است. این سیستم مبتنی بر یک پردازنده چهار هسته‌ای اعلام نشده RISC-V است. اگر RISC-V International اخبار این لپ تاپ را به اشتراک نمی گذاشت، احتمالا خیلی جدی گرفته نمی شد. برای شروع، این اعلامیه فاقد جزئیات در مورد سخت افزار است، اما بر موارد غیر مهم مانند NFT تمرکز دارد.

بیانیه مطبوعاتی مشخصات زیر را تایید می کند. دارای پردازنده چهار هسته ای RISC-V با ارتقاء SoC و SOM رایگان. دارای پردازنده امنیتی محصور و دارای شتاب GPU و NPU برای بارهای کاری ویدئویی و هوش مصنوعی. این لپ تاپ توسعه ای دارای 16 گیگابایت حافظه LPDDR4X و 256 گیگابایت حافظه داخلی است. گزارش شده است که در اکثر سیستم عامل های لینوکس به خوبی اجرا می شود.

قطعاً دیدن یک معماری جدید که در نهایت به یک فاکتور شکل مصرف کننده مانند یک لپ تاپ قابل حمل می رسد خوب است، اما در عین حال توصیه به پیش سفارش سیستمی با جزئیات سخت افزاری کم است، به غیر از انتشار مطبوعاتی آلوده به NFT.


این لپ تاپ توسط DeepComputing که در حال انجام کارهای مهندسی هستند، توسعه یافته است، در حالی که Xcalibyte در حال تنظیم نرم افزار است. از نظر طراحی، این لپ‌تاپ دقیقاً شبیه هر لپ‌تاپ کم مصرف به نظر می‌رسد، اما به نظر می‌رسد که فقط یک رندر است که هیچ سیستم عاملی نشان داده نشده است.

اما لپ تاپ ROMA قرار نیست عالی به نظر برسد، همانطور که CTO RISC-V International گفته است، این فقط اولین قدم یا “یک نقطه عطف بزرگ” است. این به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا نرم افزارهای در حال اجرا بر روی این معماری را قبل از استقرار آن در سیستم های جاسازی شده آزمایش کنند.

ROMA یک پلتفرم دوستدار Web3 با ایجاد و انتشار NFT به همراه کیف پول یکپارچه به سبک MetaMask، تجربه یکپارچه‌تر را با عینک‌های AR و بلندگوهای هوش مصنوعی آینده ایجاد می‌کند که کاملاً بر روی نرم‌افزار RISC-V و با سخت‌افزار RISC-V کار می‌کنند.

لپ تاپ ROMA بر اساس معماری RISC-V ساخته شده است

شرکت هایی که در توسعه ROMA مشارکت دارند عبارتند از DeepComputing (مهندسی)، PW (مونتاژ)، Xcalibyte (تنظیم سیستم)، ECP (امنیت)، XC (کریپتو)، Rexeen (صدا)، LatticeX Foundation (بلاک چین PoS، NFT).

Calista Redmond، مدیرعامل RISC-V International گفت: «لپ‌تاپ پلت‌فرم توسعه بومی ROMA، قدرت فرهنگ مشارکتی و پتانسیل اکوسیستم RISC-V را نشان می‌دهد. این طراحی یک پل بسیار مهم بین بردهای توسعه و لپ‌تاپ‌های تجاری مبتنی بر RISC-V است که برای کارهای روزمره مورد استفاده قرار خواهند گرفت. ما کمک های کل تیم توسعه را که برای دستیابی به این لحظه مهم همکاری کردند، تحسین می کنیم.”

مارک هیملشتاین، مدیر ارشد فناوری RISC-V International گفت: کامپایل بومی RISC-V یک نقطه عطف مهم است. پلتفرم ROMA به توسعه دهندگانی که می خواهند نرم افزار خود را به صورت بومی روی RISC-V آزمایش کنند، سود خواهد برد. و انتقال کدهای توسعه‌یافته در این پلتفرم به سیستم‌های تعبیه‌شده باید آسان باشد.»

منبع: RISC-V International از طریق فورونیکس

منبع

یونینگ لیانگ، موسس و مدیر عامل Xcalibyte و DeepComputing گفت: با کیف پول داخلی PoS، NFT و MetaMask، ROMA برای Metaverse متولد شد. این لپ تاپ آینده است. ما از هیچ تلاشی برای ارائه بهترین تجربه توسعه بومی RISC-V برای توسعه دهندگان دریغ نمی کنیم.

سازمان RISC-V خبر ورود اولین لپ تاپ جهان بر اساس این معماری را به اشتراک می گذارد.

100 مشتری اول که ROMA را پیش‌سفارش می‌کنند، یک NFT منحصربه‌فرد دریافت می‌کنند تا تولد اولین لپ‌تاپ بومی پلتفرم توسعه RISC-V در جهان باشد. و شما می توانید ROMA خود را شخصاً با نام یا نام شرکت خود حک کنید. تعداد محدود است.


محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر