NVIDIA GeForce RTX 4090 با حداکثر پردازنده گرافیکی 3.2 گیگاهرتز و اورکلاک حافظه 25 گیگابیت بر ثانیه مشاهده شد.

لطفا توجه داشته باشید که این پست با عنوان a برچسب گذاری شده است شایعه.

حافظه NVIDIA GeForce RTX 4090 به 25 گیگابیت بر ثانیه اورکلاک شده است

ما قبلاً شاهد عملکرد RTX 4090 با حداکثر فرکانس 3.0 گیگاهرتز یا حتی 3.1 گیگاهرتز بوده ایم و TDP تا 600 وات می رسد. با این حال، اسکرین شات جدید از @wnxod ممکن است نشان دهد که نرخ ساعت ممکن است در شرایط خاص، اما متاسفانه نامشخص حتی بالاتر رود.

سوال اصلی این است که کارت‌های RTX 4090 چقدر احتمال دارد که به چنین تنظیمات اورکلاک برسند و آیا این فقط در شرایط بسیار خاص یک چیز دور از ذهن است یا چیزی که اورکلاکرهای افراطی هنگام شکستن رکوردهای جدید جهانی از آن بهره می‌برند؟ این سؤالات احتمالاً در 11 اکتبر، یعنی تاریخی که اولین بررسی های RTX 4090 منتشر می شود، پاسخ داده می شود.

چنین اورکلاک حافظه ای حتی بهتر از RTX 3090 Ti خواهد بود، که اتفاقاً همان ساعت پیش فرض حافظه 21 گیگابیت بر ثانیه را داشت. حداکثر اورکلاک حافظه معمولاً در نمونه های سفارشی پیشرفته به 1500 مگاهرتز می رسید، همانطور که توسط TechPowerUP آزمایش شده است:

اورکلاک کارت سفارشی NVIDIA RTX 3090 Ti، منبع: TechPowerUP

آنچه در اینجا قابل توجه است ساعت حافظه است. نرخ کلاک 1562.7 مگاهرتز به این معنی است که سرعت موثر حافظه 25003 مگابیت بر ثانیه است، یک اورکلاک 4 گیگابیت در ثانیه که حداکثر پهنای باند را از 1 ترابایت بر ثانیه به 1.2 ترابایت بر ثانیه افزایش می دهد. اینکه آیا این تأثیری بر عملکرد واقعی دارد یا خیر، به زودی می دانیم که بررسی ها در هفته آینده منتشر می شوند.

قبل از اینکه به نتیجه گیری بپردازیم، ساعت گرافیکی 3.2 گیگاهرتزی که در تصویر زیر نشان داده شده است ممکن است با همه کارت ها قابل انجام نباشد. در واقع، ما چیزی در مورد تنظیمات TDP یا منحنی ولتاژ فرکانس نمی دانیم. مهمتر از آن، ما نمی دانیم از چه حجم کاری استفاده شده است. چنین ساعت‌های بالایی معمولاً در آزمایش‌های محدود به CPU، مانند بنچمارک‌های مصنوعی با وضوح پایین، دیده می‌شوند.

RTX 4090 ممکن است حتی بیشتر از حد انتظار پتانسیل اورکلاک داشته باشد.

منبع: @wnxodمنبع

بر اساس صحبت‌هایی که با بازبین‌ها داشتیم، شکستن ساعت 3.0 گیگاهرتز در GPU RTX 4090 نسبتاً آسان است، اما ممکن است فرکانس 3.1 یا حتی 3.2 گیگاهرتز چندان رایج نباشد، مخصوصاً در پردازنده‌های گرافیکی دارای قفل برق.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر