NVIDIA cuLitho برای ارائه جهش عملکردی تا 40 برابر در لیتوگرافی

«پایان بیانیه مطبوعاتی»

منبع

سانتا کلارا، کالیفرنیا، 21 مارس 2023 (GLOBE NEWSWIRE) — GTC — انویدیا امروز پیشرفتی را اعلام کرد که محاسبات شتاب را در زمینه لیتوگرافی محاسباتی به ارمغان می آورد و رهبران نیمه هادی مانند ASML، TSMC و Synopsys را قادر می سازد تا طراحی و تسریع طراحی بعدی انسان را تسریع کنند. تراشه‌های نسل، درست همانطور که فرآیندهای تولید فعلی به محدودیت‌هایی نزدیک می‌شوند که فیزیک ممکن می‌سازد.


NVIDIA، ASML، TSMC و Synopsys Set Foundation برای تولید تراشه های نسل بعدی

در درازمدت، cuLitho قوانین طراحی بهتر، چگالی بیشتر، بازدهی بالاتر و لیتوگرافی مبتنی بر هوش مصنوعی را امکان پذیر می کند.

دکتر سی سی وی، مدیر عامل TSMC گفت: «تیم cuLitho با انتقال عملیات گران قیمت به GPU، پیشرفت قابل تحسینی در افزایش سرعت لیتوگرافی محاسباتی داشته است. این توسعه فرصت‌های جدیدی را برای TSMC برای استقرار راه‌حل‌های لیتوگرافی مانند i باز می‌کند


کتابخانه نرم افزاری جدید NVIDIA cuLitho برای لیتوگرافی محاسباتی توسط TSMC، کارخانه ریخته گری پیشرو در جهان، و همچنین Synopsys، رهبر اتوماسیون طراحی الکترونیکی، در نرم افزار، فرآیندهای تولید و سیستم های آنها برای آخرین نسل پردازنده های گرافیکی معماری NVIDIA Hopper™ یکپارچه شده است. سازنده تجهیزات ASML در حال همکاری نزدیک با NVIDIA بر روی پردازنده‌های گرافیکی و cuLitho است و در حال برنامه‌ریزی برای ادغام پشتیبانی از پردازنده‌های گرافیکی در تمامی محصولات نرم‌افزار لیتوگرافی محاسباتی خود است.

در کوتاه‌مدت، فابریک‌هایی که از cuLitho استفاده می‌کنند می‌توانند به تولید روزانه 3 تا 5 برابر ماسک‌های عکس بیشتر – الگوهای طراحی تراشه – با 9 برابر کمتر از پیکربندی‌های فعلی، کمک کنند. ماسک عکسی که به دو هفته نیاز داشت، اکنون می تواند یک شبه پردازش شود.

جنسن هوانگ، بنیانگذار و مدیر عامل انویدیا می گوید: «صنعت تراشه اساس تقریباً هر صنعت دیگری در جهان است. با لیتوگرافی در محدوده فیزیک، معرفی cuLitho توسط NVIDIA و همکاری با شرکای ما TSMC، ASML و Synopsys به کارخانه‌ها اجازه می‌دهد تا توان عملیاتی را افزایش دهند، ردپای کربن خود را کاهش دهند و پایه‌ای را برای 2 نانومتر و فراتر از آن ایجاد کنند.

حمایت از رهبران صنعت
NVIDIA با شرکای کلیدی خود برای هموارسازی پذیرش سریع این فناوری‌های جدید کار می‌کند.

cuLitho با استفاده از پردازنده‌های گرافیکی، جهشی عملکردی تا 40 برابر فراتر از لیتوگرافی فعلی – فرآیند ایجاد الگوها روی ویفر سیلیکونی – ارائه می‌کند که بارهای کاری عظیم محاسباتی را تسریع می‌کند که در حال حاضر ده‌ها میلیارد ساعت CPU در هر سال مصرف می‌کنند.

این پیشرفت تراشه‌هایی را با ترانزیستورها و سیم‌های کوچک‌تر از آنچه اکنون می‌توان به دست آورد را قادر می‌سازد، در حالی که زمان عرضه به بازار را تسریع می‌کند و بازده انرژی مراکز داده عظیمی را که 24/7 کار می‌کنند تا فرآیند تولید را پیش ببرند، افزایش می‌دهد.

این 500 سیستم NVIDIA DGX H100 را قادر می‌سازد تا به کار 40000 سیستم CPU دست یابند، تمام بخش‌های فرآیند لیتوگرافی محاسباتی را به صورت موازی اجرا کنند و به کاهش نیازهای برق و اثرات بالقوه محیطی کمک کنند.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر