NVIDIA و MediaTek بر روی رایانه های شخصی و SoC های دستی بازی کار می کنند

NVIDIA و MediaTek بر روی رایانه های شخصی و SoC های دستی بازی کار می کنند

لطفا توجه داشته باشید که این پست با عنوان a تگ شده است شایعه.

انویدیا و مدیاتک در تجارت رایانه شخصی و بازی های دستی

نه تنها نینتندو، شرکت های دیگر نیز علاقه مند به استفاده از پردازنده های گرافیکی NVIDIA برای گوشی های دستی بازی خود هستند. گفته می‌شود که این شرکت برای چندین پروژه با MediaTek کار می‌کند که یکی از رسمی‌ترین آنها سیستم‌های سرگرمی و اطلاعات خودرو است، و در حال حاضر بحثی در مورد همکاری احتمالی در فضای رایانه شخصی و حتی سیستم‌های بازی وجود دارد.

این شایعه از سوی تحلیلگر Dan Nystedt منتشر شد که ادعا می کند تا سه ماهه سوم NVIDIA و MediaTek یک پردازنده هوش مصنوعی مبتنی بر ARM برای رایانه های شخصی خواهند داشت. گفته می شود این تراشه حدود 300 دلار قیمت دارد، بنابراین با توجه به آنچه که در حال حاضر در بازار داریم، نسبتاً گران است. گفته می شود که این همکاری شامل TSMC می شود که تراشه را با استفاده از گره 3 نانومتری تولید می کند و این در نیمه اول سال 2025 اتفاق می افتد. در حالی که محصول واقعی تا سال 2025 انتظار نمی رود، مدیاتک و انویدیا برنامه های خود را در ماه آینده در Computex فاش خواهند کرد.

این اطلاعات بیشتر گسترش می‌یابد زیرا افشاکننده XpeaGPU ادعا می‌کند که NVIDIA به دنبال همکاری با MediaTek برای یک SoC دستی بازی است. این شرکت در حال حاضر تراشه‌های Tegra خود را برای نینتندو عرضه می‌کند، اما این شرکت نسبتاً کند است تا محصولات خود را به بازار عرضه کند، و انتظار می‌رود SoC مبتنی بر آمپر سال آینده به عنوان Nintendo Switch 2 وارد بازار شود. همکاری احتمالی با شرکت‌های دستی چینی که می‌توانند هر چند ماه یک بار محصولات جدیدی را عرضه کنند، می‌تواند شرایط را برای NVIDIA تغییر دهد.

یک تراشه مبتنی بر ARM لزوماً به این معنی نیست که برای ویندوز دستی مناسب نیست. سری Qualcomm Snapdragon X قبلاً بهینه‌سازی‌های لازم را برای سیستم عامل انجام داده است و طبق گزارش‌ها، بازی‌های DirectX/Vulkan بدون زحمت بر روی این تراشه اجرا می‌شوند. علاوه بر این، NVIDIA در حال حاضر پوشش کامل درایور را برای GPUهای خود برای ویندوز و لینوکس دارد.

منبع: XpeaGPU via دن نیستتمنبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر