NES در 40: هفت راه که دنیای بازی را برای همیشه تغییر داد


هیچ چیز به اندازه سالگرد یک کنسول بازی بسیار محبوب شما را پیر نمی کند. شاید بیش از چهلمین سالگرد تولد سیستم سرگرمی نینتندو (یا Famicom همانطور که برای اولین بار در ژاپن در سال 1983 شناخته شد).

نینتندو درست در همان سالی که صنعت بازی‌ها سقوط کرد، راه‌اندازی شد، با نبرد سختی روبرو شد تا آنچه را که NES به یک موفقیت تجاری تبدیل می‌شود. اما همه ما می دانیم که چه اتفاقی می افتد. نینتندو، از طریق برخی تصمیمات زیرکانه، استعدادهای خلاقانه و شاید فقط کمی شانس، تا به امروز تبدیل به یک بازی کنسولی شود. اما همه چیز با یک جعبه بژ و قرمز ساده شروع می شود که دو سال بعد تبدیل به جعبه خاکستری یکپارچه ای با آینده نگری خواهد شد که همه ما آن را می شناسیم و دوست داریم.

در اینجا هفت میراث بازی که اولین کنسول خانگی نینتندو به جهان هدیه داد، آورده شده است.

D-pad را آوردن

نمای نزدیک از یک کنترلر سیستم سرگرمی نینتندو.

کریس ناودوس برای Engadget

اکنون تصور کردن آن سخت است، اما زمانی وجود داشت که کنترلرهای بازی تقریباً به اندازه کنسولی که به آن متصل بودند منحصر به فرد بودند. هر چقدر هم که ممکن است وحشی به نظر برسد، NES اولین کنسول خانگی بود که از D-pad فروتن استفاده کرد. طراحی متقاطع تا به امروز به یک استاندارد در کنترلرها تبدیل شده است.

مانند همه اختراعات خوب، از روی ناچاری متولد شد. بازی‌های دستی اولیه نینتندو به سیستم کنترلی نیاز داشتند که جیب‌پسند باشد. یک جوی استیک کوچک غیرعملی بود، بعلاوه این شرکت چیزی قابل اعتمادتر از چهار دکمه جهتی می خواست که برخی سیستم ها با آنها آزمایش کردند. کمی از جادوی طراحی و نماد D-pad همانطور که می دانیم متولد شده است، استفاده کنید.

طراحی به قدری موثر بود که روی کنترلر NES به همراه دو دکمه ورودی گنجانده شد و بلافاصله تبدیل به یک فرمول برنده شد. این فرمت به قدری محبوب شد که فکر کردن به کنسول مدرنی که از نوعی از این طرح بندی استفاده نمی کند، سخت می شود.

بازی های شخص ثالث بهتر

امروز ما انتظار داریم که عناوین کنسول‌ها از استاندارد خاصی برخوردار باشند، حتی اگر همیشه به نتیجه نرسد. ما می توانیم به طور گسترده از نینتندو و به طور خاص از NES برای این کار تشکر کنیم. در اوایل دهه 80، توسعه بازی های شخص ثالث یک غرب وحشی با کنترل و تعادل کمی بود – هر شرکتی می توانست برای هر سیستمی بازی توسعه دهد و منتشر کند. هنگامی که NES آمد، مفهوم آن را معرفی کرد دارای مجوز بازی‌های شخص ثالث به لطف تراشه 10NES «lockout» NES که از انتشار بازی برای این پلتفرم جلوگیری می‌کرد. به نوبه خود، این امر نوعی کنترل کیفیت را ایجاد کرد که به یک استاندارد صنعتی تبدیل شد.

همه چیز کاملاً مثبت نبود (اگر نینتندو نبودید). 10NES اولین استفاده در بازار انبوه از چیزی بود که ما اکنون به طور کلی DRM می نامیم، و به نینتندو اجازه داد تا هزینه صدور مجوز 30 درصدی استاندارد صنعتی را آغاز کند که در تکامل خود همچنان منبع اختلاف با توسعه دهندگان (و مشتریان) است. ). NES همچنین ایده “انحصاری” را معرفی کرد که چیزی است که هنوز برای نسخه های مدرن می بینیم (اغلب باعث ناراحتی گیمرها می شود).

تایپه، تایوان - 20 فوریه 2018: عکس استودیویی از انبوهی از بازی های ویدئویی یکپارچهسازی با سیستمعامل که از بالا گرفته شده است.

robtek از طریق Getty Images

با این حال، “مهر تایید” نینتندو پس از سقوط بدنام آن در سال 1983، کارهای زیادی برای احیای صنعت بازی انجام داد و ما برای همیشه از آن سپاسگزاریم. ناگفته نماند، ما نمی توانیم مطمئن باشیم که هیچ مقدار ماریو بدون عناوینی مانند این پلتفرم را به آنچه که بود تبدیل می کرد برعکس، مگا من 2 و جنگجوی اژدها، همه توسط توسعه دهندگان شخص ثالث ساخته شده است.

امتیاز: تراشه احراز هویت تراشه قفل‌شده «10NES» نینتندو نیز دلیلی است که گاهی اوقات مجبور می‌شوید به داخل یک کارتریج «دمیدن» کنید، به‌طوری‌که اگر تماس بین تراشه و کنسول کامل نبود، بازی را از بوت شدن باز می‌دارد. شاید این یکی دیگر از میراث ماندگار دیگری باشد که از دیدن پشت سر آن خوشحالیم.

ذخیره بازی های کنسولی

افسانه ی زلدامیراث ‘s به خودی خود صحبت می کند، اما اولین نسخه آن در NES با ویژگی همراه بود که همه چیز را تغییر داد: ذخیره بازی. این مورد قبلاً روی کنسولی در ایالات متحده دیده نشده بود و آنچه را که برای بازی های کنسولی در سراسر جهان ممکن بود تغییر داد و راه را برای عناوین بزرگتر و پیچیده تر هموار کرد. بسیاری از محبوب‌ترین فرنچایزهای NES مانند Dragon Quest و Final Fantasy بدون صرفه‌جویی در باتری امکان‌پذیر نبودند و به این فناوری میراثی بزرگ می‌دادند.

در حالی که بازی‌های رایانه‌های مبتنی بر دیسک چند سالی بود که ذخیره‌سازی‌ها را به کار می‌بردند، کنسول‌ها حافظه داخلی نداشتند، بنابراین بازیکنان با راه‌حل‌هایی مانند کد یا رمز عبور گیر کردند. برخلاف یک ذخیره مناسب، که شامل مواردی مانند سلاح‌های فعلی و قدرت‌بخش‌ها می‌شود، رمز عبور معمولاً (هر چند نه همیشه) شما را در ابتدای آخرین سطحی که در آن قرار داشتید شروع می‌کند. این برای چیزهایی مانند بازی‌های مسابقه‌ای یا پلتفرمرها عملی بود، اما برای چیزهایی مانند RPG و سیم‌ها مشکل‌ساز بود.

البته تکنولوژی کامل نبود. اگر باتری از بین برود یا به نحوی تماس خود را از دست بدهد، تمام ذخیره های خود را از دست می دهید. اما این سیستم به اندازه‌ای خوب بود که تا دهه 2000 دوام آورد و برخی از اشکال ذخیره‌سازی روی کارتریج تا 3DS استفاده می‌شد. البته یک راه جایگزین رایگان و قدیمی برای «ذخیره» بازی‌ها وجود داشت، معمولاً زمانی که مجبور بودید برای شام به پایین بروید: مکث کنید و تلویزیون را خاموش کنید (و شاید کنترلر را از هر خواهر و برادری پنهان کنید).

طلسم بازی ویدیویی

یوکوهاما، کاناگاوا، ژاپن - 2023/05/10: مجسمه سوپر ماریو نینتندو در ورودی فروشگاه اسباب بازی در یوکوهاما.  یک فیلم انیمیشن اخیرا با نام The Super Marios Bros. Movie موفقیت زیادی کسب کرده است و اکنون چهارمین فیلم انیمیشن پرفروش تاریخ است.  (عکس از استانیسلاو کوگیکو/SOPA Images/LightRocket از طریق گتی ایماژ)

تصاویر SOPA از طریق Getty Images

صحبت کردن در مورد آن سخت است هر چیزی نینتندو بدون اشاره به معروف ترین لوله کش جهان. NES جایی نیست که ماریو اولین سفر خود را انجام داد، البته نه با یک شات طولانی. این حتی اولین کنسولی نیست که بازی Mario Bros را دارد (این همان Atari 2600 بود). اما NES بدون شک جایی است که مهمترین فرنچایز بازی برای نینتندو – Super Mario – شروع شد.

برادران سوپر ماریو نه تنها برای نینتندو مهم است، بلکه پلتفرم‌های اسکرول جانبی نیز نفوذ بسیار بزرگی خواهد داشت که به فراتر از دیوارهای کیوتو می‌رسد. گیم پلی منحصر به فرد با قدرت بالا، اتاق های مخفی و دنیای رنگارنگ با مجموعه ای کامل از شخصیت ها گرد هم آمدند تا فرمولی را ایجاد کنند که آن را در مسیر تبدیل شدن به پرفروش ترین بازی تمام دوران قرار دهد (عنوانی که دیگر آن را ندارد، افسوس).

البته دو دنباله در NES وجود خواهد داشت. Super Mario Bros. 2 (حداقل نسخه ایالات متحده) روشن تر، بزرگتر بود و قابلیت پرتاب دشمنان و اشیاء را اضافه کرد. Super Mario Bros. 3 با پاداش‌ها و توانایی‌های مخفی‌تر همه چیز را بیشتر کرد. هر سه عنوان نقدهای مثبت و تحسین منتقدان را دریافت کردند. مهمتر از همه، برادران سوپر ماریو پلتفرمر را به عنوان یک عنصر کلیدی در بازی‌های کنسولی تقویت می‌کند و مستقیماً رقیب اصلی نینتندو، سگا را الهام می‌بخشد تا امتیاز طلسم نمادین خود را ایجاد کند.

مفهوم پلتفرمرهای طلسم تا حدی از بین رفته است، اما Crash Bandicoot به فروش پلی استیشن کمک کرد و ما شاهد تلاش‌های تازه‌ای برای طلسم‌هایی به شکل Ratchet & Clank، Spyro و Banjo Kazooie در اواخر دهه 90 و 00 بودیم. امروزه Master Chief اساساً چهره ایکس باکس است و سونی از افرادی مانند Nathan Drake، Aloy و Joel تقریباً به همان روشی استفاده می کند که نینتندو از Mario: برای فروش کنسول و کالا استفاده می کند.

اقتباس فیلم بازی ویدیویی

باب هاسکینز و جان لگوئیزامو در نقش ماریو و لوئیجی در اقتباس سینمایی این بازی در سال 1993 نشان داده می شوند.

استودیو والت دیزنی

از دهه 1970 بازی‌هایی بر اساس فیلم‌های محبوب وجود داشت، اما باید دو دهه صبر می‌کردیم تا ببینیم این مفهوم معکوس می‌شود. در سال 1993، برادران سوپر ماریو تبدیل به اولین اقتباس از فیلم بازی ویدیویی شد و پسر بچه کارها شروع بدی داشت.

با بازی باب هاسکینز (جمعه خوب طولانی، کسی که خرگوش روگر را طراحی کرد) در نقش ماریو و جان لگوئیزامو (مولن روژ، اسپاون) در نقش لوئیجی، فیلم در بهترین حالت نقدهای ملایمی دریافت کرد. این فیلم قهرمانان لوله کشی ما را دنبال می کند که برای نجات به بعد دیگری (از بروکلین!) سفر می کنند، خوب، می دانید چه کسی. اکنون که به گذشته نگاه می‌کنیم، لباس‌ها کمی اردو هستند، جلوه‌ها کمدی و طرح داستانی به ضخامت فیلمی که روی آن فیلم‌برداری شده است – اما برای بچه‌های کوپر کوبنده در سراسر جهان یک فیلم هیجان‌انگیز بود که خودشان فیلمی داشته باشند.

هاسکینز گفت که این بدترین کاری بود که تا به حال روی آن کار کرده بود، و برای این کار تبلیغاتی انجام داد. مخابرات بریتانیا. یک سال بعد، ما با اقتباس‌هایی از آن روبه‌رو خواهیم شد دو اژدها و مبارز خیابانی که هر دو امتیاز Rotten Tomatoes کمتر از نیمی از Super Mario Bros را دارند (که در حال حاضر فقط 29٪ است). متأسفانه، از آنجا به بعد همه چیز بهتر نمی شود 2019 تا زمانی که یک فیلم مبتنی بر بازی موفق به دریافت امتیاز گوجه‌سنج «تازه تأیید شده» شود (و این… کارآگاه پیکاچو با 68 درصد

تفنگ سبک

گوتنبرگ، سوئد - 31 ژانویه 2015: عکسی از بالای دستان یک مرد جوان با استفاده از Nintendo Zapper 1985، یک کنترلر بازی از راه دور برای Nintendo Entertainment System که توسط Nintendo Co., Ltd. در دهه 1980 ساخته شد.  در حالی که بین بازی‌ها استراحت می‌کند، دست‌هایش به‌طور معمولی ژست می‌گیرند.  نور طبیعی.  عکس روی پس زمینه چوبی خاکستری.

استودیوهای luza از طریق Getty Images

شاید تعجب کنید اگر بدانید که فناوری پشت تفنگ سبک از دهه 1930 وجود داشته است. نینتندو در سال 1970 نسخه مخصوص به خود را برای سیستم تیراندازی Laser Clay خود توسعه داده بود. رقیب قدیمی سگا در واقع در سال 1966 با بازی Periscope خود نینتندو را شکست داده بود.

شما نمی توانید در مورد Zapper بدون فکر کردن صحبت کنید شکار اردکیکی از نمادین ترین عناوین سیستم، حتی اگر واقعی باشیم، آنقدرها هم خوب نبود. اما چیزی در مورد آن سگ غیرقابل تیراندازی (و این که یک بازی بسته بود) موقعیت افسانه ای را برای آن به ارمغان آورده است.

سگا دو سال بعد تفنگ سبک خود را با نام بسیار سردتر Light Phaser برای Master System معرفی کرد. و چه کسی می‌تواند این نماد را فراموش کند، اگر کمی… لوازم جانبی Super Scope با طراحی تهاجمی برای SNES؟ این تفنگ سبک برای چند نسل دیگر زنده خواهد ماند، به ویژه از طریق لوازم جانبی رسمی سگا برای Saturn و Dreamcast و سری GunCon Namco برای پلی استیشن و پلی استیشن 2.

همانطور که گیمرها تلویزیون های خود را به انواع جدید و فانتزی که امروزه داریم ارتقا دادند، اسلحه های سبک قدیمی دهه 80، 90 و 00 دیگر کار نکردند. Wii و PS3 هر دو از حسگرهای LED برای دستیابی به این اثر استفاده می‌کردند، و یک Aim Controller رسمی برای PSVR وجود داشت، اما هیچ‌کس واقعاً راه استانداردی برای عکاسی از وسایل از روی کاناپه‌هایمان پیدا نکرده است. (بسیار خوب، Sinden آن را فهمیده است، اما تا زمانی که یک کنسول از سیستم Light Gun مبتنی بر دوربین خود پشتیبانی نکند، فقط برای علاقه مندان واقعی خواهد بود.)

فرنچایز مگا

The Legend of Zelda - Tears of the Kingdom

نینتندو

آیا ما اشاره کردیم که NES نیز بازی هایی انجام می دهد؟ بیش از احتمالاً همه موارد فوق، تأثیر NES از طریق فرنچایزهایی که ما هنوز از آن لذت می بریم، زندگی می کند. البته، ماریو با بیش از 200 عنوان در صدر قرار دارد که این طلسم نمادین را به شکلی خاص نشان می دهد. در آن عناوین پرچمدار برای هر کنسولی که نینتندو تا به حال ساخته است وجود دارد – معمولاً برای هر کدام چند عدد.

NES پلتفرمی بود که ایالات متحده را با سری های Zelda، Mega Man، Metroid، Final Fantasy، Castlevania، Dragon Quest، Ninja Gaiden و Kirby آشنا کرد. همچنین اولین کنسول برای بسیاری از فرنچایزهای آرکید موجود مانند Bionic Commando بود.

همه آن سری‌ها تا به امروز ادامه ندارند، اما آنهایی که ادامه می‌دهند، برخی از شناخته‌شده‌ترین (و دوست‌داشتنی‌ترین فرنچایزهای موجود) هستند. در ماه می، The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom شروع به خالی کردن جیب ها کرد و ذهن بچه ها و بزرگسالان را به طور یکسان متحیر کرد. و همین ماه گذشته، فاینال فانتزی شانزدهم در کمتر از یک هفته به مجموعه بیش از 3 میلیون نفر راه یافت.

البته با وجود قدمت بازی های اصلی، هنوز روش های مدرنی برای اجرای آن ها وجود دارد. جدیدترین کنسول نینتندو دارای بیش از 60 بازی NES است که از طریق Switch Online در دسترس است، و منتخب شامل بسیاری از عناوینی است که به آنها امیدوار هستید (از جمله سه گانه Super Mario Bros، Legend of Zelda، Punch Out و بسیاری دیگر).منبع