MediaTek Dimensity Auto دارای پردازنده‌های گرافیکی «نسل بعدی» NVIDIA RTX برای کابین‌های خودکار با هوش مصنوعی

MediaTek Dimensity Auto دارای پردازنده‌های گرافیکی «نسل بعدی» NVIDIA RTX برای کابین‌های خودکار با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در حال ورود به کابین‌های خودکار است که از نسل بعدی NVIDIA RTX پشتیبانی می‌کند

مدیاتک اعلام کرده است که سخت‌افزار NVIDIA را در کابین‌های نسل بعدی خود برای صنعت خودرو گنجانده است.

مشارکت بالقوه NVIDIA و MediaTek برای ادغام پردازنده‌های گرافیکی RTX در دستگاه‌های MediaTek مفهوم جدیدی نیست. در واقع، همین سال گذشته، هر دو شرکت به بررسی این ایده برای SoC های گوشی های هوشمند اشاره کردند. با این حال، این قبل از افزایش واقعی علاقه هوش مصنوعی رخ داد که از آن زمان باعث افزایش سهام NVIDIA شده است.

انویدیا همچنین سابقه ای غنی در تولید سخت افزار برای خودروها دارد، به طوری که پلتفرم NVIDIA Drive آن در سال 2015 رونمایی شد که با فناوری Maxwell طراحی شده است. متعاقباً، سیستم به‌روزرسانی شد تا از معماری‌های SoC و GPU قدرتمندتر، از جمله Pascal، Volta، Ampere و حتی Ada Lovelace استفاده کند، اگرچه آن محصول خاص در نهایت لغو شد. جدیدترین نسخه، با نام Drive Thor، دو سال پیش معرفی شد. با این حال، تنها هفته گذشته بود که NVIDIA رسما تایید کرد که دارای معماری Blackwell است.

تاریخچه NVIDIA Drive

 • ماکسول (2015):
  • Drive CX (Tegra X1)
  • Drive PX (دوگانه Tegra X1)
 • پاسکال (2016):
  • Drive PX 2 (1 یا 2 پردازنده گرافیکی Tegra X2، 1 یا 2 پاسکال)
 • ولتا (2017):
  • درایو PX Xiaver
  • Drive PX Pegasus (Dual Xavier SoC)
 • آمپر (2019):
 • آدا لاولیس (2021)
 • بلک ول (2022 اعلام شد، 2024 بلک ول تأیید شد)

Drive Thor قرار است سیستم‌های محاسباتی شتاب‌دار متعددی را در خودروهای تولیدکنندگانی مانند Li Auto، Zeekr، BYD، Hyper یا XPENG تامین کند. هدف ارائه قابلیت‌های کابین خلبان از جمله مدل‌های زبان بزرگ و ربات‌های گفتگو است. به طور مشابه، انتظار می رود طراحی تراشه مدیاتک عملکردهای مشابهی را ارائه دهد. مدیاتک چهار سیستم روی تراشه (SoC) خودرویی جدید را برای مجموعه Dimensity Auto Cockpit خود معرفی کرده است: CX-1، CY-1، CM-1، و CV-1، از بخش‌های درجه یک تا سطح پایه.

Dimensity Auto، منبع: MediaTek

علاوه بر این، SoC های مدیاتک از سیستم عامل NVIDIA Drive پشتیبانی می کنند، که به این معنی است که سخت افزار و نرم افزار زیربنایی تا حد زیادی در تمام این تولیدکنندگان خودرو سازگار خواهد بود. این توسط بیانیه مطبوعاتی پیشنهاد شده است. مدیاتک فقط به معماری GPU «نسل بعدی» اشاره می‌کند که با توجه به اینکه «بلک‌ول» هنوز منتشر نشده است، می‌توان آن را نسل بعدی فرض کرد. قابل ذکر است که این اطلاعیه همزمان با رونمایی از Drive Thor بود.

برای پشتیبانی از قابلیت‌های یادگیری عمیق، چیپ‌ست‌های Dimensity Auto Cockpit یک سیستم پیشرفته ARM v9-A و پردازشگر هوش مصنوعی شتاب‌دار GPU نسل بعدی NVIDIA و گرافیک NVIDIA RTX را ادغام می‌کنند. پلتفرم Dimensity Auto Cockpit مجهز به هوش مصنوعی مدل‌های زبان بزرگ (LLM) را در خودرو اجرا می‌کند و به وسایل نقلیه اجازه می‌دهد از چت‌بات‌ها، تحویل محتوای غنی به نمایشگرهای متعدد، تشخیص هوشیاری راننده و دیگر برنامه‌های ایمنی و سرگرمی مبتنی بر هوش مصنوعی پشتیبانی کنند. اجرای برنامه های کاربردی به صورت محلی امنیت بهبود یافته، به علاوه مزایای سرعت و تأخیر را ارائه می دهد. برای محافظت بیشتر از داده‌های کاربر، کابین خلبان خودکار Dimensity ویژگی‌های امنیتی مبتنی بر سخت‌افزار را با پشتیبانی از آخرین استانداردهای ایمنی خودرو ترکیب می‌کند.

مدیاتک به دنبال استفاده از این فناوری برای کابین‌های خودکار آینده خود است و برای جلوه‌های بصری جالب در بازی‌ها، ردیابی اشعه را اضافه می‌کند. در حالی که این عمدتاً برای سرگرمی بازی از طریق حالت‌های سرگرمی داخلی است، تقویت هوش مصنوعی GPU همچنین به قدرت بخشیدن به ربات‌های گفتگوی داخلی و بهبود ویژگی‌های صوتی کمک می‌کند و رانندگی شما را لذت‌بخش‌تر می‌کند.

NVIDIA Drive Thor قرار است در اوایل سال آینده عرضه شود، در حالی که MediaTek Dimensity Auto Cockpit تاریخ انتشار قطعی ندارد.

منبع: مدیاتک، انویدیامنبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر