LYNK+ یک خنک کننده مایع ماژولار را برای پردازنده گرافیکی Radeon RX 7900 XTX، 48 درجه سانتی گراد تحت بار کامل نشان می دهد.

Lynk+ یک شرکت اروپایی جدید است که یک راه حل خنک کننده آب کامل برای کارت های گرافیک ایجاد کرده است. در حالی که طرح مفهومی که هفته گذشته در Computex به نمایش گذاشته شد فقط می‌توانست با کارت‌های گرافیک Radeon RX 7900 XTX و GeForce RTX 3080 مطابقت داشته باشد، این شرکت برنامه‌هایی برای معرفی انواع بیشتری در آینده دارد.

خنک کننده پردازنده گرافیکی مدولار LYNK RTX 3080، منبع: der8auer

طراحی ماژولار است، به این معنی که می‌توان رادیاتورها و بلوک‌های آبی بیشتری را در صورت نیاز به قدرت خنک‌کننده بیشتر اضافه کرد. برای انجام این کار، لوله رادیاتور باید جدا شود و به سادگی به صورت سری با یک واحد ثانویه اضافه شود. مهمتر از آن، ماژولار بودن به گیمرها اجازه می‌دهد تا بلوک‌های آب را با نسل جدیدتر پردازنده‌های گرافیکی عوض کنند، در حالی که از همان ماژول رادیاتور/پمپ استفاده می‌کنند. این رادیاتورها در اندازه های 240 تا 360 میلی متری در دسترس خواهند بود.

خنک کننده آب ماژولار برای کارت های گرافیک

منبع: لینک، der8auer از طريق Wccftech

منبع

از نظر هزینه، طراحی بلوک دایکاست به طور بالقوه می تواند با راه حل های خنک کننده هوا که در حال حاضر در بازار ارائه شده اند رقابت کند. تنها هزینه جدید رادیاتور ماژولار است که هنوز هم می تواند برای پردازنده های گرافیکی آینده استفاده شود. در صورتی که یک برند بزرگ با Lynk برای پذیرش گسترده‌تر در چندین نسل از پردازنده‌های گرافیکی سرمایه‌گذاری و همکاری کند، احتمالاً چنین طراحی بسیار منطقی‌تر خواهد بود. در غیر این صورت، ما فقط به دنبال خنک کننده مایع دیگری هستیم که احتمالاً قیمت کمی بهتر دارد و توانایی استفاده مجدد از قطعات برای ارتقاء GPU را دارد.

EK-MLC Phoenix AIO مدولار AIO، منبع: EK

خنک کننده پردازنده گرافیکی مدولار LYNK، منبع: der8auer

با این حال، خنک کننده مایع مدولار چیز جدیدی نیست. EK طراحی مشابهی را توسعه داده است که می تواند دستگاه های بیشتری را به حلقه های موجود (GPU های ثانویه یا بلوک های CPU) اضافه کند. این طرح دارای یک رادیاتور و پمپ بود که در یک ماژول هسته ادغام شده بودند. این شرکت 23 ماژول را طراحی کرد که می‌توانست به این سیستم اضافه شود و این در سال 2017 بود که سری GeForce GTX 10 هنوز محبوب بود.

خنک کننده GPU Lynk+ دارای یک بلوک دایکاست آلومینیومی بزرگ است که یک بلوک خنک کننده GPU را در داخل خود میزبانی می کند. این واقعیت که این طرح از ریخته گری استفاده می کند به طور بالقوه می تواند به این معنی باشد که هزینه یک ماژول بلوک آب به تنهایی در مقایسه با بلوک های کاملاً CNC حفاری شده بسیار کمتر است.

خنک کننده پردازنده گرافیکی مدولار LYNK، منبع: der8auer

نمونه اولیه کولر برای پردازنده گرافیکی Radeon RX 7900 XTX به نمایش گذاشته شده است که تنها 48 درجه سانتیگراد (76 درجه سانتیگراد نقطه اتصال) را در طول تست Furmark نشان می دهد در حالی که 345 وات انرژی مصرف می کند. این یک نتیجه عالی است، اما باید توجه داشت که نمونه اولیه خنک کننده از طراحی آسیاب شده CNC به جای ریخته گری استفاده می کرد.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر