Lucky Redditor پردازنده Ryzen 9 5900X را با پین های خمیده ای که فقط با 3 دلار دریافت کرد، تعمیر کرد.

AMD Ryzen 9 5900X با قیمت 3 دلار اما بدون صدا

نقشه پین ​​AMD AM4، منبع: WikiChip

بوگرتون تصمیم گرفت خودش آن را امتحان کند. او واقعاً خوش شانس بود که فقط این دو پین شکسته شدند. اما باید به یاد داشته باشید که نقشه پین ​​CPU AMD AM4 به صورت عمومی در دسترس است، بنابراین این می تواند به دیگران کمک کند قبل از انجام هر گونه تعمیراتی بررسی کنند که آیا پین گم شده برای عملکرد CPU بسیار مهم است یا خیر.

منبع: Reddit، ویکی چیپ (نقشه پین ​​AM4)

منبع

پین‌های پردازنده‌های جدید بسیار شکننده هستند، حتی خم کردن آن‌ها به عقب تضمینی برای کارکرد آن‌ها نیست، اما اغلب فقط می‌افتند. چنین CPU هایی باید توسط خدمات حرفه ای تعمیر شوند، که حتی ممکن است پین ها را به عقب لحیم کنید. به طور طبیعی، هر چه CPU گران تر باشد، منطقی تر است.

CPU AMD Ryzen 9 5900X با پین های خمیده، منبع: Reddit/bogertonn

به نظر می رسد که با کمی کار درست کردن پین دقیق، CPU در واقع کار می کند، اما صدای یکپارچه اینطور نیست. CPUهای دسکتاپ مدرن صدها پین اضافی دارند، بنابراین در برخی موارد یک پین از دست رفته بلافاصله CPU را خراب نمی کند. در این مورد، دو پین از دست رفته برای عملکرد بسیار مهم نبودند، بلکه مسئول صدای Azalia HD هستند که برای عبور صدا است.

جدیدترین CPU های AMD از طراحی متفاوت Land Grid Array با پدها به جای پین استفاده می کنند. این بدان معنی است که در حال حاضر کار با CPU بسیار ایمن تر است، اما پین ها هنوز روی سوکت هستند که به همان اندازه شکننده هستند.

CPU AMD Ryzen 9 5900X با پین های شکسته، منبع: Reddit/bogertonn

Redditor “bogertonn” یک CPU Ryzen را در یکی از فروشگاه های محلی فروش محصولات بازگشتی آمازون پیدا کرد. پردازنده Ryzen 9 5900X با دوازده هسته Zen3 بود. CPU دارای پین های خمیده بود که در بیشتر موارد به معنی یک CPU مرده است. بدون توجه به اینکه CPU فقط 3 دلار ارزش داشت، باعث فروش شد، بنابراین در بدترین حالت به یک جاکلیدی فانتزی تبدیل می شود.

معامله قرن

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر