iOS 18 از هوش اپل، سفارشی سازی عمیق تر و سیری مفیدتر بهره می برد

iOS 18 از هوش اپل، سفارشی سازی عمیق تر و سیری مفیدتر بهره می برد

WWDC همیشه جایی است که ما در مورد بزرگ‌ترین به‌روزرسانی‌های سال برای سیستم‌عامل‌های اپل می‌آموزیم. با توجه به اینکه آیفون مهم‌ترین محصول اپل است، جای تعجب نیست که iOS بخش عمده‌ای از توجه را در ژوئن به خود اختصاص می‌دهد. WWDC 2024 نیز از این قاعده مستثنی نیست، زیرا اپل دارای تعداد زیادی ویژگی و به روز رسانی جدید است که بسیاری از آنها به هوش مصنوعی (یا هوش اپل، همانطور که این شرکت آن را می نامد) مربوط می شود.

Apple Intelligence در سراسر iOS 18 و همچنین iPadOS 18 و macOS Sequoia است. اپل از ترکیبی از فناوری و قابلیت های خود استفاده می کند که توسط OpenAI طراحی شده است (همانطور که انتظار می رفت). ChatGPT نیز در Apple Intelligence ادغام خواهد شد.

به عنوان بخشی از این دوره جدید، سیری در حال تغییر اساسی است. دستیار صوتی می تواند کارهای بیشتری انجام دهد زیرا عمیق تر در برنامه های شما ادغام می شود و آگاهی زمینه ای بیشتری دارد. شما می توانید از سیری برای مواردی مانند ویرایش عکس، بازنویسی ایمیل ها و اولویت بندی اعلان ها استفاده کنید. این گزینه برای تایپ دستورات Siri نیز وجود دارد که یک ارتقاء دسترسی خوب است.

مدل‌های زبان می‌توانند متن را در برنامه‌هایی مانند Mail، Notes، Safari، Pages و Keynote و همچنین برنامه‌های شخص ثالث برای شما بازنویسی، تصحیح و خلاصه کنند. تولید تصویر در سبک‌های طرح، تصویر و انیمیشن نیز در دسترس خواهد بود – بنابراین نمی‌توانید با استفاده از فناوری اپل تصاویر واقعی ایجاد کنید. تولید تصویر در برنامه هایی مانند Notes، Freeform و Pages تعبیه شده است.

اسکرین شات از رونویسی تماس در آیفوناسکرین شات از رونویسی تماس در آیفون

سیب

می‌توانید از دستورات زبان طبیعی برای جستجوی عکس‌های افراد خاص استفاده کنید. همچنین نوید جستجوی هوشمندتر در مرورگر و (در نهایت!) رونویسی تماس‌ها و یادداشت‌های صوتی برای رسیدن به ویژگی‌هایی که دستگاه‌های پیکسل برای مدتی از آن برخوردار بودند، وجود دارد.

به گفته کریگ فدریگی، SVP مهندسی نرم افزار اپل، اگرچه Apple Intelligence از اطلاعات شخصی شما استفاده می کند تا مطمئن شود که سیستم ها برای شما قابل اجرا هستند، اما از اطلاعات شخصی شما بدون جمع آوری آنها آگاه خواهد شد.

اپل از ترکیبی از پردازش هوش مصنوعی بر روی دستگاه و مبتنی بر ابر استفاده می کند. آیفون شما تا جایی که می‌تواند کارهای محلی را انجام دهد و عملیات پیچیده‌تری به مراکز پردازش اپل ارسال شود. این سؤالاتی را در مورد حفظ حریم خصوصی، یکی از نقاط مرکزی فروش اپل به مشتریان بالقوه ایجاد می کند (به ویژه پس از اینکه اپل آشکارا از رقبای خود که از سرورهای ابری برای پردازش داده استفاده می کنند، تحقیق کرد)، اما فدریگی پاسخ هایی به آن ها داد.

برای یک چیز، این شرکت چیزی به نام محاسبات ابری خصوصی ایجاد کرده است. اپل می‌گوید هدف این است که از قدرت ابر برای پردازش هوش مصنوعی پیشرفته‌تر استفاده کند و در عین حال مطمئن شود که داده‌های آیفون شما ایمن و ایمن باقی می‌مانند.

برای استفاده از این ویژگی‌های جدید در iOS، به دستگاهی نیاز دارید که حداقل یک چیپست Apple A17 Pro داشته باشد – به عبارت دیگر، آیفون 15 پرو یا یکی از مدل‌های آینده امسال. ویژگی‌های Apple Intelligence به صورت رایگان در iOS 18، iPadOS 18 و macOS Sequoia پاییز امسال به زبان انگلیسی آمریکایی در دسترس خواهند بود.

اپل همچنین بر سفارشی سازی تمرکز کرده است. می‌توانید صفحه اصلی را بیش از همیشه شبیه حال و هوای خودتان کنید. می‌توانید رنگ‌های نمادهای برنامه را تغییر دهید، که وقتی حالت تاریک را فعال کنید، می‌تواند به‌طور خودکار ظاهر متفاوتی پیدا کند. برنامه‌های شما نیز دیگر نیازی به قفل شدن در یک شبکه سفت و سخت نخواهند داشت. صفحه اصلی شما می تواند تقریباً به همان اندازه که می خواهید آشفته به نظر برسد.

مرکز کنترل در حال دستیابی به برخی تغییرات بزرگ است. از اینجا می‌توانید به مواردی مانند پخش رسانه و کنترل‌های خانه هوشمند دسترسی داشته باشید. توسعه دهندگان می توانند از این مزیت استفاده کنند و مدیریت مرکز کنترل را برای برنامه های خود نیز ارائه دهند. این امکان وجود دارد که برای برنامه‌ها و عملکردهای پرکاربرد خود، کنترل‌های سفارشی را به صفحه اصلی پین کنید (به عنوان مثال، می‌توانید کنترل چراغ قوه را برای چیز دیگری خاموش کنید). کنترل‌های سفارشی نیز می‌توانند به دلخواه به دکمه عمل فیزیکی نگاشت شوند.

وقتی نوبت به پیام‌ها می‌رسد، به‌روزرسانی خوب دیگری در قالب زمان‌بندی وجود دارد. به عنوان مثال، هنگامی که در اواخر شب به چیزهایی پی می برید، می توانید برای ارسال پیام در صبح زمان بندی کنید. کسانی که از واکنش‌های ایموجی در پیام‌ها (معروف به Tapbacks) استفاده می‌کنند نیز به‌روزرسانی خوبی دریافت می‌کنند. شما می توانید به جای پنج واکنش اساسی که اپل سال ها ارائه کرده است، از میان هر ایموجی یکی را انتخاب کنید.

افکت‌های متنی (انیمیشن‌های کوچکی که هنگام تایپ یک عبارت خاص ظاهر می‌شوند) نیز ارتقا می‌یابند. در همین حال، اپل پشتیبانی از پیام‌رسانی ماهواره‌ای را در دستگاه‌های آیفون ۱۴ و جدیدتر ارائه می‌کند. این یک به روز رسانی بزرگ است، به خصوص برای کسانی که اغلب از شبکه خارج می شوند، زیرا پیام رسانی فراتر از موارد اضطراری مفیدتر خواهد بود. شما می توانید از طریق iMessage و SMS، متن، شکلک و Tapback ارسال و دریافت کنید.

ایموجی های تولید شده توسط هوش مصنوعی در پیام هاایموجی های تولید شده توسط هوش مصنوعی در پیام ها

سیب

همچنین یک تغییر کلیدی مرتبط با هوش مصنوعی در اپلیکیشن Messages وجود دارد. آیفون شما می‌تواند بر اساس آنچه می‌نویسید، ایموجی‌های سفارشی تولید کند. ممکن است برای رمزگشایی برخی از “Genmoji” که دریافت می کنید، به یک دکترا در نشانه شناسی نیاز داشته باشید.

یک به‌روزرسانی بزرگ دیگر برای Messages در iOS 18 وجود دارد: اپل پشتیبانی از RCS (سرویس‌های ارتباط غنی) را به پیام‌ها اضافه می‌کند. RCS یک پروتکل پیام رسانی پیشرفته تر از SMS است. به لطف رمزگذاری انتها به انتها، اشتراک گذاری رسانه، پیام رسانی Wi-Fi، چت گروهی و مهمتر از همه، امنیت بهتر را امکان پذیر می کند. این باید پیام‌رسانی ایمن‌تر و غنی‌تر از رسانه را بین دستگاه‌های آیفون و اندروید امکان‌پذیر کند.

اپل سال‌ها از پشتیبانی از RCS خودداری می‌کرد تا iMessage را به عنوان یک باغ دیواری نگه دارد. اما پس از فشارهای مداوم از جانب گوگل – و مهمتر از آن، قوانین جدید اتحادیه اروپا – اپل وعده داد که پشتیبانی از RCS را در سال جاری آغاز کند. اپل، که هرگز در مورد چیزی کوچک نیست، تقریباً به طور کامل اضافه کردن RCS را در سخنرانی اصلی خود نادیده گرفت و آن را به ذکر سه کلمه ای تنزل داد.

اپل می‌گوید اپلیکیشن Photos بزرگ‌ترین بازطراحی تاریخ است. این یک بازنگری بصری است و یکی از اهداف کلیدی این است که به شما کمک کند عکس‌هایتان را راحت‌تر پیدا کنید (برای یک چیز، فیلتر کردن اسکرین‌شات‌ها باید آسان باشد). عکس های شما حول لحظات به یاد ماندنی سازماندهی می شود. Apple Intelligence ویژگی هایی مانند Clean Up را که در واقع نسخه اپل از ابزار Magic Eraser گوگل است، تقویت می کند.

اپلیکیشن Mail به زودی می‌تواند ایمیل‌ها را دسته‌بندی کند – درست مانند Gmail برای سال‌ها. اپل همچنین ایمیل ها را بر اساس فرستنده سازماندهی می کند و آرشیو یا حذف هر ایمیلی که از یک شرکت خاص دریافت می کنید را آسان می کند. این اختیاری خواهد بود، بنابراین در صورت تمایل می توانید به یک صندوق ورودی بچسبید.

در همین حال، Maps نقشه های توپوگرافی دقیق تری را ارائه می دهد تا برنامه را با اپل واچ هماهنگ کند. این باید برای برنامه ریزی مسیرها در حین پیاده روی مفید باشد. در مورد برنامه Journal، اکنون آمار مواردی مانند یک رگه نوشتاری روزانه را نشان می دهد.

کیف پول در حال دریافت یک ویژگی مفید جدید است که به شما امکان می دهد بدون نیاز به تبادل اطلاعات شخصی پول نقد ارسال کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به سادگی گوشی های خود را به هم بزنید. این می تواند برای تقسیم صورت حساب بعد از شام با یک آشنای جدید مفید باشد. بلیط‌های ذخیره‌شده در Wallet اکنون می‌توانند شامل جزئیات استادیوم، لیست‌های پخش پیشنهادی Apple Music و اطلاعات دیگر باشند.

تقویم می‌تواند رویدادها و وظایف را از برنامه یادآوری‌ها نشان دهد، در حالی که برنامه یادداشت‌ها می‌تواند به طور خودکار هر معادله ریاضی را که وارد می‌کنید حل کند. برنامه Home دسترسی مهمان را ارائه می دهد

یکی دیگر از تغییرات خوشایند، معرفی اپلیکیشن اختصاصی Passwords است. این در iOS، iPadOS، visionOS و macOS کار خواهد کرد و یافتن رمزهای عبور ذخیره شده از iCloud Keychain را آسان‌تر می‌کند. حتی بهتر از آن، پشتیبانی از ویندوز از طریق برنامه iCloud برای ویندوز نیز وجود خواهد داشت. امیدواریم این کار استفاده از مدیر رمز عبور و داشتن رمزهای عبور منحصر به فرد برای هر حساب را برای همه آسان تر کند – چیزی که ما قویاً توصیه می کنیم.

این اپل است، البته برخی از کنترل‌های حریم خصوصی جدید برای برنامه‌ها در iOS 18 دارد. شما این گزینه را خواهید داشت که برنامه‌ها را پشت یک روش احراز هویت (یعنی پین یا فیس آیدی خود) قفل کنید تا زمانی که آیفون خود را به کسی می‌دهید رول دوربین خود را به آنها نشان دهید، آنها نمی توانند در پیام های شما جاسوسی کنند. همچنین می‌توانید برنامه‌ها را – شاید آنهایی که برای دوستیابی استفاده می‌کنید – در یک پوشه قفل شده پنهان کنید. در جای دیگری از بخش حریم خصوصی برنامه، می‌توانید تصمیم بگیرید که یک برنامه به کدام یک از مخاطبین شما دسترسی داشته باشد به جای اینکه شماره تلفن و اطلاعات شخصی همه افراد را به آنها بدهید.

در جاهای دیگر، اپل حالت بازی را به آیفون می آورد. هدف از این کار افزایش عملکرد با به حداقل رساندن فعالیت پس‌زمینه است، در حالی که کنترل‌کننده‌ها و AirPods باید پاسخگوتر باشند.

در طول یک تماس اضطراری، توزیع‌کنندگان می‌توانند درخواستی برای تبدیل آن به تماس ویدیویی یا اشتراک‌گذاری رسانه از رول دوربین ارسال کنند. اپل پیشنهاد می‌کند که این می‌تواند به اولین پاسخ‌دهندگان کمک کند تا برای یک حادثه بهتر آماده شوند. در همین حال، اپلیکیشن Health برای سهولت دسترسی به اطلاعات حیاتی در مواقع اضطراری دوباره طراحی شده است.

در بخش دسترسی، کاربران می‌توانند با استفاده از ردیابی چشم، آیفون خود را پیمایش کنند. می‌توانید صدایی سفارشی تنظیم کنید که وظایف را با استفاده از ویژگی میانبر صوتی راه‌اندازی کند، در حالی که Music Haptics قصد دارد به افرادی که ناشنوا یا کم شنوا هستند راه دیگری برای تجربه موسیقی از طریق موتور Taptic ارائه دهد.

نسخه بتای توسعه دهندگان iOS 18 امروز در دسترس است و نسخه عمومی آن در ماه جولای عرضه خواهد شد. مثل همیشه، iOS 18 پاییز امسال برای همه آیفون‌های واجد شرایط عرضه می‌شود.

اگر دستگاه شما می‌تواند iOS 17 را اجرا کند، می‌توانید iOS 18 را نصب کنید. فهرست دستگاه‌های واجد شرایط شامل سری‌های آیفون 11 و نسخه‌های جدیدتر، همراه با آیفون Xs، Xs Max، Xr و نسل دوم SE است.

برای همه اخبار از اینجا تماس بگیرید WWDC 2024 اپل.

منبع