Intel XeSS در Shadow of the Tomb Raider تست شده است، دارای حالت Ultra Quality است، با پردازنده‌های گرافیکی RTX 30 کار می‌کند.


Digital Foundry Intel XeSS را برای Tomb Raider آزمایش می کند

ریخته گری دیجیتال دسترسی انحصاری به فناوری ارتقاء مقیاس XeSS از اینتل داده شده است.

این کانال XeSS را یک تکنیک ارتقاء مقیاس نسل دوم، همتراز با DLSS 2.0، AMD FSR 2.0 یا سایر فناوری‌های با وضوح فوق العاده زمانی در نظر می‌گیرد. نسخه تست شده توسط DF XeSS 1.187 در بازی Shadow of the Tomb Raider است. هر دو پردازنده گرافیکی Intel Arc A770 و GeForce RTX 3070 برای مقایسه کنار هم مورد آزمایش قرار گرفتند.

XeSS یک الگوریتم یادگیری ماشینی است که توسط هسته های XMX Arc شتاب می گیرد. این شرکت همچنین در حال کار بر روی نسخه DP4a است که از پردازنده‌های گرافیکی سایر فروشندگان پشتیبانی می‌کند و با همان SDK مدل XMX کار خواهد کرد. بنابراین، تا زمانی که بازی از XeSS پشتیبانی می‌کند، گیمرها می‌توانند پردازنده‌های گرافیکی را تعویض کنند و همچنان از پشتیبانی XeSS لذت ببرند، یا به روش‌های دیگر ارتقاء مقیاس را تغییر دهند.

DF به این نتیجه رسید که ارتقاء مقیاس XeSS 720p تا 1440p 2 میلی ثانیه به زمان فریم اضافه می کند که ایده آل نیست، اما با توجه به کیفیت تصویر بسیار بهبود یافته، این هنوز یک نتیجه عالی است. با کیفیت 1080p تا 4K با حالت XeSS Performance، زمان فریم از 8.8 میلی‌ثانیه به 12.2 میلی‌ثانیه افزایش یافت (یعنی افزایش 3.4 میلی‌ثانیه). در GPU GeForce RTX 3070، افزایش زمان فریم 3.8 میلی‌ثانیه بود که کمی بالاتر از DLSS 2.0 است که در همان بازی اجرا می‌شود.

Intel XeSS در رندر 1440p و 4K، منبع: Digital Foundry

تست Intel XeSS 4K 3DMark، منبع: Digital Foundry

به گفته Digital Foundry، XeSS دارای حالت Ultra-Quality خواهد بود که در FSR 2.0 یا DLSS 2.0 وجود ندارد. از وضوح بالاتری نسبت به حالت کیفیت استفاده می کند و می تواند 16٪ تا 23٪ عملکرد را در SoTR در وضوح 4K و 1440p افزایش دهد. سایر حالت ها به وضوح خروجی و شدت گرافیک در صحنه فعلی بستگی دارد. با حالت Performance، گیمرها ممکن است انتظار 52٪ تا 88٪ نرخ فریم بهتر در SoTR و تا 177٪ در تست 3DMark XeSS با ردیابی پرتو داشته باشند.

حالت های کیفی XeSS اینتل، منبع: Digital Foundry

کیفیت XeSS به طور جامع توسط DF در یک بررسی 28 دقیقه ای مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. از آنجایی که این فناوری هنوز برای گیمرها (و سایر اعضای مطبوعات) در دسترس نیست، این احتمال وجود دارد که بسیاری از این مشکلات قبل از در دسترس بودن XeSS حل شوند. اگر نه، بررسی کامل زیر را بررسی کنید تا بدانید که XeSS چه چیزی را برای رقبا به ارمغان می آورد و در کجا شکست می خورد. در زیر، مقایسه ای بین NVIDIA DLSS 2.3.2 و XeSS 1.187 ثبت شده است:

NVIDIA DLSS در مقابل Intel XeSS، منبع: Digital Foundry

منبع:

[Digital Foundry] انحصاری – Intel XeSS ML Upscaling – بررسی فناوری Digital Foundry – XeSS در مقابل DLSS در مقابل Native! (12771 بازدید)

منبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر