Intel XeSS با پردازنده‌های گرافیکی NVIDIA و AMD آزمایش شده است – عملکرد ممکن است متفاوت باشد


Intel XeSS DP4a تست شده است

اینتل به طور غیرمنتظره ای فناوری وضوح فوق العاده XeSS خود را در اوایل این هفته منتشر کرد. بدون در دسترس بودن پردازنده‌های گرافیکی دسکتاپ Arc A7، این فناوری را فقط می‌توان روی پردازنده‌های گرافیکی Arc موبایل، کارت‌های A380 رومیزی ارزان‌قیمت یا سایر گرافیک‌های فروشنده آزمایش کرد. سخت افزار تام و PCGamer همین کار را کرد

Intel XeSS دارای دو باینری داخلی است، یکی از شتاب XMX در پردازنده‌های گرافیکی Arc پشتیبانی می‌کند و نسخه دیگر با دستورالعمل‌های DP4a موجود در اکثر GPUهای مدرن کار می‌کند. این حالت بازگشتی باید برای پردازنده‌های گرافیکی مانند NVIDIA Pascal، گرافیک Intel Gen11 یا AMD Vega20، Navi 12 و جدیدتر کار کند.

اکثر منتقدان فناوری اکنون مشغول آزمایش NVIDIA RTX 40 و پردازنده‌های گرافیکی Arc A7 خود اینتل هستند. این بدان معنی است که به ندرت کسی در حال حاضر زمان برای آزمایش XeSS دارد. با این حال، به احتمال بسیار زیاد در مورد این فناوری به همراه بررسی های دسکتاپ Arc که برای هفته آینده برنامه ریزی شده است، بیشتر بشنویم. خوشبختانه، برخی از رسانه‌ها زمانی را برای بررسی نحوه کار XeSS با سایر GPUها پیدا کردند.

در PCGamer مقایسه ای بین رندر بومی، DLSS و XeSS با GeForce RTX 2080 Ti وجود دارد. کارت 112 FPS با XeSS روی Quality تنظیم شده است که کمی کندتر از اجرای DLSS خود NVIDIA است.

NVIDIA RTX 2080 Ti DLSS در مقابل XeSS، منبع: PCGamer

تست کمی دقیق تر توسط Tom’s Hardware منتشر شد که مقایسه جامعی بین چندین پردازنده گرافیکی مدرن و قدیمی NVIDIA و AMD انجام داد. نتایج بسیار جالب هستند زیرا XeSS با همه پردازنده‌های گرافیکی آزمایش‌شده کار می‌کند، با این تفاوت که همیشه عملکرد بالایی را افزایش نمی‌دهد. در برخی موارد، حتی کندتر کار می کند.

پردازنده‌های گرافیکی NVIDIA با DLSS و XeSS، منبع: Tom’s Hardware

ویراستاران ادعا می کنند که این ممکن است به این دلیل باشد که دستورالعمل های DP4a به طور بومی توسط همه GPU ها پشتیبانی نمی شوند، اما با اعداد صحیح 24 بیتی شبیه سازی شده اند. این توضیح می دهد که چرا سری های RX Vega و Navi 10 کندتر کار می کنند. سایر پردازنده‌های گرافیکی بهبود عملکرد را نشان داده‌اند، اما تفاوت زیادی نداشت. گلوگاه 6 گیگابایتی VRAM به عنوان یک مقصر بالقوه ذکر شده است که برای یک بازی 4 ساله کاملاً غیرعادی است.

پردازنده‌های گرافیکی AMD با XeSS، منبع: Tom’s Hardware

نتایج نشان داده شده در بالا از حالت XeSS Quality، دومین نمایه برتر موجود برای این فناوری، و در مقایسه با کیفیت DLSS و رندر 1440p بومی هستند. اینتل تایید کرد که عملکرد و کیفیت تصویر بین XeSS DP4a و XeSS XMX متفاوت خواهد بود. در بسیاری از موارد، XeSS DP4a هیچ مزیت عملکردی را ارائه نمی‌دهد، و طبق گزارش سخت‌افزار Tom’s، «عموماً با عملکرد بومی مطابقت دارد».

با این حال، این روزهای اولیه XeSS هستند و راه درازی در پیش است، بسیاری از باگ ها باید برطرف شوند و بهینه سازی عملکرد باید انجام شود. با معرفی Arc A7، اینتل اکنون می تواند الگوریتم Arc XMX خود را در اولویت قرار دهد، اما خبر خوب این است که یک API و SDK وجود دارد، بنابراین توسعه باید برای هر دو پیشرفت کند.

منبع: سخت افزار تام، PCGamer، TechPowerUP

منبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر