Intel Xeon “Granite Rapids-D” در دو نوع عرضه می شود

Intel Granite Rapids-D، منبع: YuuKi-AnS

Granite Rapids-D هنوز در حال توسعه است و اینتل تایید نکرده است که کدام نسخه از Xeon Granite Rapids برای اولین بار معرفی خواهد شد. با این حال، ظاهر این معماری در راهنمای رسمی نشان می دهد که اینتل در حال پیشرفت در نقشه راه خود است.

این شرکت در حال آماده سازی به روز رسانی برای سری Xeon D خود است که در حال حاضر دارای معماری Ice Lake است.

اولین طرح مادربرد فاش شده برای Granite Rapids-D همچنین طراحی پیچیده و گزینه های فراوان برای شبکه و اتصال را نشان می دهد.

دلیل وجود دو دای ورودی/خروجی در نوع XCC، ارائه اتصال و انعطاف بیشتر برای PCIe Express 5.0 و 4.0، رابط CXL، اترنت و شتاب ها است. اولین ورودی/خروجی این عملکردها را برای CPU انجام می‌دهد، در حالی که قالب دوم ورودی/خروجی گزینه‌های اضافی برای اترنت و شتاب‌ها ارائه می‌دهد.

اینتل اخیراً جزئیاتی را در مورد معماری Granite Rapids-D خود در راهنمای رسمی مجموعه دستورالعمل به همراه Lunar Lake و Arrow Lake افشا کرده است. این یک سری جدید Xeon-D است که بخش ارتباطات و شبکه را هدف قرار می دهد و انتظار می رود که زودتر از سال 2024 راه اندازی شود، بنابراین حداقل دو سال پس از سری Ice Lake-D.

منبع: YuuKi-AnS، موجود از طریق ComputerBaseمنبع

نوع HCC دارای یک قالب محاسباتی Granite Rapids LCC و چهار کانال حافظه خواهد بود، در حالی که نوع XCC دارای یک قالب محاسباتی Granite Rapids HCC و هشت کانال حافظه خواهد بود. نوع XCC همچنین دارای دو عدد ورودی/خروجی خواهد بود، در حالی که نوع HCC دارای یک عدد می باشد.

Intel Granite Rapids برای سرورهای شبکه در لبه

Intel Granite Rapids-D، منبع: CREATURE

Granite Rapids-D با نسخه های SP و AP Granite Rapids که برای دیتاسنترها طراحی شده اند متفاوت است. سری Xeon-D دو نوع خواهد داشت: HCC (High Core Count) و XCC (Extreme Core Count). هر دو از سوکت BGA-4368 استفاده خواهند کرد، اما پیکربندی های متفاوتی خواهند داشت.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر