Intel Meteor Lake iGPU ممکن است از شتاب ردیابی اشعه پشتیبانی کند

هنوز مشخص نیست که معماری Xe-LPG چند واحد اجرایی ارائه می دهد. رندرهای خود اینتل (پست شده در بالا) 192 اتحادیه اروپا را نشان می‌دهد، اما شایعات نشان می‌دهند که این ممکن است تغییر کرده باشد.

نقشه راه پردازنده اصلی اینتل (شایعه شده)
VideoCardz دریاچه توسکا دریاچه رپتور دریاچه شهابی
تاریخ راه اندازی دسکتاپ Q4 2021 Q4 2022 Q4 2023
گره CPU اینتل 7 اینتل 7 اینتل 4
هسته بزرگ µArch یارو طلایی Raptor Cove یارو ردوود
هسته کوچک µArch گریسمونت گریسمونت کرستمونت
گرافیک μArch ایکسه-LP ایکسه-LP ایکسه-LPG
حداکثر تعداد هسته CPU 16 (8C+8c) 24 (8C+16c) TBC
حداکثر تعداد هسته پردازنده گرافیکی 96 اتحادیه اروپا 96 اتحادیه اروپا 128-192 اتحادیه اروپا
سوکت دسکتاپ LGA1700 LGA1700 LGA 1851
پشتیبانی از حافظه DDR4/DDR5-4800 DDR4/DDR5-5600 DDR5
PCIe Gen PCIe 5.0 PCIe 5.0 PCIe 5.0
سری Core اینتل هسته 12th هسته سیزدهم هسته چهاردهم

iGPU‌های Meteor Lake Xe-LPG با شتاب ردیابی پرتو، اما ممکن است فاقد واحدهای XMX باشد.

پردازنده‌های Meteor Lake باید دارای گرافیک Xe-LPG باشند که برگرفته از Xe-HPG است. تغییراتی در معماری وجود دارد، مانند گم شدن واحدهای XMG یا به طور دقیق‌تر عدم پشتیبانی از عملکرد DPAS (نقطه‌ای که محصول جمع‌آوری می‌کند). پیکربندی GPU با سری DG2/Alchemist با استفاده از معماری کامل Xe-HPG متفاوت است.

چند هفته پیش اینتل تایید کرد که سری‌های نسل چهاردهم Core آینده آن‌ها از «واحد پردازش چند منظوره» برای هوش مصنوعی و استنتاج استفاده می‌کنند. اکنون تیم توسعه اینتل در حال افشای جزئیاتی در مورد معماری گرافیکی یکپارچه است.

با توجه به پشتیبانی از ردیابی پرتو HW در پردازنده‌های گرافیکی Meteor Lake […] کدی که پشتیبانی ردیابی اشعه HW را تعیین می کند، به نظر می رسد که GPU Meteor Lake و همچنین Alchemist / DG2 و Ponte Vechhio از آن پشتیبانی می کند زیرا هیچ تغییری وجود ندارد.

با این حال، باید توجه داشت که شتاب سخت افزاری raytracing چیز جدیدی برای گرافیک یکپارچه نیست. در اوایل سال جاری، AMD پردازنده‌های Ryzen 6000 خود را با معماری RDNA2 با واحدهای اختصاصی شتاب دهنده اشعه راه‌اندازی کرد.

– رویای کولاکانت

طبق وصله‌های اخیر معرفی‌شده به کامپایلر گرافیک اینتل، iGPU Meteor Lake ممکن است از شتاب ردیابی پرتو پشتیبانی کند. تابعی که پشتیبان ردیابی اشعه برگشتی است بررسی می‌کند که آیا معماری مشتق شده از سری DG2 (کیمیاگر) است که شایعه شده است Meteor Lake. اگر اینطور است، Meteor Lake iGPU باید از ردیابی اشعه نیز پشتیبانی کند.

منبع: رویای کولاکانت

منبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر