GUNNIR دارای پردازنده گرافیکی دسکتاپ Intel Arc A380 در فرم فاکتور MXM موبایل است


Intel Arc با کانکتور MXM

اینتل و شریکشان در حال پرتاب استاندارد MXM یک قایق نجات هستند.

Arc A380 در فرم فاکتور MXM، منبع: GUNNIR

استاندارد MXM تقریباً مرده است و هیچ نشانه ای از علاقه AMD یا NVIDIA با آخرین نسل های GPU آنها وجود ندارد. همانطور که لپ تاپ ها کوچکتر و سریعتر می شوند، OEM هایی که چنین دستگاه هایی را می سازند ترجیح می دهند GPU را به برد اصلی لحیم کنند.

نیازی به گفتن نیست که دیدن GUNNIR در حال انتشار نسخه MXM 3.1 از پردازنده گرافیکی Arc A380 خود جای تعجب دارد. نه تنها این یک کارت نسبتا جدید است (در اواسط سال 2022 منتشر شد)، بلکه از پیشرفته ترین معماری بازی اینتل نیز استفاده می کند.

GUNNIR که این ارتقاء GPU گسسته را توسعه داده است، تأیید می کند که این ماژول MXM از استاندارد PCIe Gen4 پشتیبانی می کند و فقط به 4 خط محدود می شود. این پردازنده گرافیکی کامل ACM-G11 با 8 هسته Xe استفاده می کند و از 6 گیگابایت حافظه GDDR6 در یک رابط 96 بیتی پشتیبانی می کند.

Arc A380 در فرم فاکتور MXM، منبع: GUNNIR

اینجاست که چیزها شروع به جالب شدن می کنند. A380 یک پردازنده گرافیکی دسکتاپ است نه موبایل. اینتل پردازنده های گرافیکی A370M و A350M را به ترتیب با 8 و 6 هسته Xe راه اندازی کرد، اما هر دو به پیکربندی 64 بیتی 4 گیگابایتی GDDR6 محدود شده اند. بنابراین، این مدل A380 MXM ترکیبی منحصر به فرد از پردازنده گرافیکی دسکتاپ و موبایل است.

پردازنده‌های گرافیکی اینتل در مورد پشتیبانی از پیکربندی‌های سخت‌افزاری بسیار حساس هستند، اما GUNNIR هیچ اطلاعاتی در مورد سازگاری با سیستم‌های موجود ارائه نمی‌دهد. نیازی به گفتن نیست که خرید چنین کارتی خطری دارد که ممکن است به سادگی کار نکند، به خصوص در لپ تاپ های قدیمی. به عنوان یادآوری، معماری دسکتاپ Intel Arc به طور رسمی توسط Intel 10th Gene Core و جدیدتر پشتیبانی می شود و برای کارآمدی به ResizableBAR نیاز دارد. با این حال، اینتل الزاماتی را برای سری Arc موبایل خود فراهم نمی کند.

این کارت اکنون با قیمت 1899 RMB (~ 280 USD) پس از تخفیف از قیمت اصلی 2199 RMB به فروش می رسد.

منبع: Bionic_squashمنبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر