GeForce RTX 4090 با فن دمنده هم پر سر و صدا است و هم داغ است، اما همچنین بسیار خاص است


GeForce RTX 4090 دو اسلات نام تجاری کمتر با خنک کننده نوع دمنده تست شده است

Redditor از این فرصت برای خرید یک کارت گرافیک منحصر به فرد استفاده می کند.

NVIDIA GeForce RTX 4090 با خنک کننده نوع دمنده، منبع: Reddit/BottleneckEvader

NVIDIA GeForce RTX 4090 GPU قدرتمندترین پردازنده گرافیکی دسکتاپ موجود در بازار است. پیدا کردن یک مدل سفارشی که دارای ارتفاع 3.5 تا 4 اسلات نباشد دشوار است. حتی نسخه Founders Edition خود NVIDIA نیز ضخامت 3 اسلات دارد. تنها تعداد بسیار کمی از کارت‌های RTX 4090 نازک‌تر هستند، اما آن‌ها معمولاً مدل‌هایی با آب خنک هستند که به یک حلقه سفارشی یا یک رادیاتور بزرگ نیاز دارند.

اینتر، RTX 4090 با خنک کننده نوع دمنده. این کارت داستان بسیار جالبی دارد زیرا برای هر مشتری در دسترس نیست. از یک Redditor که زمینه تخصصش یادگیری ماشینی است، توسط فروشنده‌ای پرسیده شد که آیا مایل است یک کارت سفارشی ساخته شده در تعداد کم، یک RTX 4090 با خنک‌کننده نوع دمنده بخرد. در حال حاضر، شایعات در مورد چنین طراحی هایی به قدمت خود کارت هستند، اما ما عملاً هیچ یک از این کارت ها را ندیده ایم.

NVIDIA GeForce RTX 4090 با خنک کننده نوع دمنده، منبع: Reddit/BottleneckEvader

خوشبختانه برای ما، یک Redditor که نام مستعارش از قضا «BottleneckEvader» است، تصمیم گرفت کارت 2675 دلاری را که تقریباً به همان قیمت مدل‌های MSI SUPRIM در کشور است، فشار دهد. با این حال، چنین کارت هایی در مورد کاربر (فرکتال تورنت نانو) قرار نمی گیرند. اما مهمتر از آن، کاربر برخی از معیارهای جالب را برای دیدن همه به اشتراک گذاشت.

کارت RTX 4090 که خریداری شده است هیچ نام یا مارکی ندارد. ما فقط می‌توانیم حدس بزنیم که چه کسی این کارت را ساخته است، اما دلیل اینکه در جعبه سفید بدون لوگو قرار گرفته است احتمالاً به دلیل محدودیت NVIDIA در چنین طراحی‌هایی است. در واقع، آنچه در اینجا اتفاق می افتد دقیقاً همان چیزی است که NVIDIA نمی خواهد اتفاق بیفتد. محققان و سازندگان محتوا به جای کارت‌های RTX (معروف به Quadro) که دقیقاً برای این منظور در نظر گرفته شده‌اند، پردازنده‌های گرافیکی GeForce را خریداری می‌کنند. خوب، به نظر می رسد که کسی یک سوراخ پیدا کرده است.

NVIDIA GeForce RTX 4090 با خنک کننده نوع دمنده، منبع: Reddit/BottleneckEvader

وقتی نوبت به تست های واقعی می رسد، کارت به 450 وات محدود می شود و توان در این سطح محدود می شود. هیچ راهی برای افزایش TDP وجود ندارد، که کاملا منطقی است زیرا این کارت برای اورکلاک یا حتی برای بازی استفاده نمی شود.

از نظر نویز، وقتی از این کارت استفاده می شود، BottleneckEvader باید از هدست حذف نویز استفاده کند، زیرا RMP فن تا 5200 می رود (بله، این مقدار زیاد است!). دمای GPU حدود 78 درجه سانتیگراد است در حالی که حافظه به حدود 98 درجه سانتیگراد می رسد.

NVIDIA GeForce RTX 4090 با خنک کننده نوع دمنده، منبع: Reddit/BottleneckEvader

GPU در 3DMark Time Spy با تنظیمات استوک امتیاز 35908 و در زمان اورکلاک 36956 امتیاز (ساعت های بالاتر اما TDP یکسان) کسب می کند. این بدان معنی است که کارت در واقع بر اساس هزاران طرح سفارشی RTX 4090 در حد متوسط ​​کار می کند (~ 35978 امتیاز طبق رتبه بندی 3DMark)، که بسیار چشمگیر است.

شایان ذکر است که این ممکن است یکی از معدود پردازنده های گرافیکی RTX 4090 با کانکتور برق 16 پین واقع در پشت باشد. این ایده EVGA برای کارت منتشر نشده RTX 4090 FTW3 بود، کارتی که متأسفانه هرگز منتشر نشد.

PS: کد مورس روی کارت می گوید “نسخه AI”.

منبع: Reddit

منبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر