FFmpeg اکنون از انکودر NVIDIA NVENC AV1 پشتیبانی می کند و 75٪ تا 100٪ از HEVC بهتر است.

محبوبیت کدک ویدیویی AV1 بدون حق امتیاز روز به روز در حال افزایش است. اوایل این ماه، OBS Studio اعلام کرد که اکنون از رمزگذار NVENC AV1 NVIDIA برای نرم افزار ضبط و پخش خود پشتیبانی می کند. همین شرکت هفته گذشته اعلام کرد که در حال حاضر با AMD که به عنوان حامی سطح الماس تبدیل شده اند، به همراه NVIDIA همکاری می کند. این همکاری بخشی از سری افشای AMD Radeon RX 7000 بود که از رمزگذاری AV1 نیز پشتیبانی می کند.

پشتیبانی از کدگذاری NVIDIA NVENC AV1، منبع: FFmpeg Git

در نرخ بیت بالاتر، به سختی می‌توانم تفاوت‌های بین دو رمزگذار را از نظر کیفیت بصری ذهنی پیدا کنم.

با استفاده از پیش‌تنظیم آهسته، av1_nvenc از 75% تا 100% در هنگام انجام تست‌های بالا از hevc_nvenc بهتر عمل کرد.

– تیمو روتنپیلر

نیازی به گفتن نیست که همیشه از h264_nvenc از نظر کیفیت برای یک بیت ریت معین عملکرد بسیار بهتری داشت و در عین حال کمی سریعتر بود.

پس از پیاده سازی رمزگذار AV1 اینتل، FFmpeg اکنون از رمزگذارهای معماری Ada سریعتر پشتیبانی می کند.

رمزگشایی AV1 تقریباً توسط تمام GPUهای مدرن پشتیبانی شده است، اما شتاب رمزگذاری به تازگی اضافه شده است. در نهایت، باید سخت افزار کافی با پشتیبانی از رمزگشایی برای پلتفرم های پخش ویدئو وجود داشته باشد تا بتوان آن را به عنوان یک انتخاب پیش فرض در نظر گرفت. در این میان، اینتل، انویدیا و اکنون AMD همگی در حال رقابت هستند تا پلتفرم انتخابی برای ضبط ویدیوی AV1 شوند. بنابراین، کدام پلتفرم را انتخاب خواهید کرد؟

منبع: FFmpeg از طریق فورونیکس

منبع

FFmpeg، یک ابزار خط فرمان بسیار محبوب برای پردازش ویدیو، اکنون از رمزگذار NVIDIA NVENC AV1 پشتیبانی می کند. گزارش شده است که کیفیت بهتری را با نرخ بیت پایین‌تر ارائه می‌کند و عملکرد کدگذاری HEVC (H.265) را بین 75 تا 100% بهتر از خود نشان می‌دهد.

رمزگذار NVIDIA AV1 در FFmpeg

به نظر می رسد رمزگذار در حال معامله ضربات با hevc_nvenc است. از نظر کیفیت در تنظیمات cbr با نرخ بیت پایین، به نظر می رسد که حتی از آن بهتر است. مصنوعات کمتری تولید می‌کند و آن‌هایی که تولید می‌کند برای درک من کمتر آزاردهنده هستند.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر