EK سری خنک‌کننده Direct Die را برای پردازنده‌های Core نسل 12/13 اینتل راه‌اندازی کرد

در دسترس بودن و قیمت

EK®، سازنده سخت‌افزار خنک‌کننده مایع ممتاز، سری محصولات Direct Die را با هدف حذف و دستیابی به خنک‌سازی نهایی پردازنده‌های اینتل مبتنی بر سوکت LGA 1700 از نسل دوازدهم Alder Lake و نسل سیزدهم Raptor Lake راه‌اندازی می‌کند.

این بلوک از یک EK-Exact Mount اصلاح شده برای در نظر گرفتن قاب جایگزین ILM استفاده می کند که به عنوان یک محافظ مرگ نیز عمل می کند. صفحه پشتی از طریق آنودیزاسیون و ورقه پلی کربنات از اجزای مادربرد عایق بندی می شود.

از ترکیبات حرارتی برای پر کردن شکاف بین سطوح CPU و IHS استفاده می شود. اما حتی با ترکیبات حرارتی با کیفیت بالا و حتی لحیم کاری، باز هم قبل از رسیدن به کولر یک لایه اضافی را به خود اختصاص می دهد و در نتیجه راندمان خنک کننده کاهش می یابد. علاوه بر این، چسب سیلیکونی که IHS را به CPU می‌چسباند، می‌تواند شکاف بزرگ‌تری بین آن‌ها ایجاد کند و راندمان انتقال حرارتی را بیشتر کاهش دهد.

آن شامل:

  • EK-Quantum Velocity² دای مستقیم D-RGB – 1700 نیکل + بلوک آب پلکسی
  • EK-Exact Mount و محافظ قالب جایگزین ILM برای خنک کردن قالب مستقیم
  • فلز مایع – گرمایی گریزلی هادی
  • دو فوم برای جلوگیری از ریزش فلز مایع
  • این دستگاه از همان صفحه سرد اصلاح شده با سطح کاهش یافته پشته میکروفین استفاده می کند که مایع خنک کننده را به سمت مرکزی که قالب CPU در آن قرار دارد متمرکز می کند.

صفحه سرد از بالاترین عیار مس الکترولیتی خالص 99.99% ساخته شده است که برای بهترین تماس و انتقال حرارت با دقت ماشین کاری شده است. سپس صفحه سرد بیشتر با نیکل اندود می شود، در حالی که قسمت بالای آب بلوک از اکریلیک ریخته گری با ماشینکاری CNC ساخته شده است.

EK در مجموع چهار محصول را برای شروع این سری Direct Die آماده کرده است: دو بلوک آب CPU (یک نسخه محدود)، یک ابزار حذف، و یک کیت ارتقاء برای بلوک‌های آبی موجود EK-Quantum Vector² LGA1700. تا کنون، این محصولات سوکت LGA 1700 اینتل و پردازنده‌های نسل دوازدهم و سیزدهم اینتل Core™ را هدف قرار داده‌اند.

این یک ابزار حذف یا حذف IHS است. این به کاربران امکان می دهد پخش کننده حرارت یکپارچه (IHS) را از CPU خود حذف کنند و مستقیماً قالب CPU را خنک کنند. این یک راه ایمن، آسان، سریع و در نهایت عملی برای حذف IHS است. در حالی که IHS و CPU Die برای چشم انسان صاف به نظر می رسند، سطح آن در واقع بسیار ناهموار است.

EK همچنین یک محصول ویژه دارد که برای خنک کننده مستقیم قالب نیست بلکه برای بلوک های آب معمولی در نظر گرفته شده است. این یک قاب تماسی است، یا دقیق تر، جایگزین ILM EK-Quantum Velocity² – 1700. این محصول استحکام ساختاری سوکت، مادربرد و حتی CPU را تقویت می کند. کاربرد اصلی آن بهبود راندمان خنک‌کننده است زیرا ناحیه تماس مناسب‌تر است و فشار بیشتری به مرکزی که منبع گرما از قالب CPU از آن می‌آید اعمال می‌شود.

صفحه سرد از بالاترین عیار مس الکترولیتی خالص 99.99% ساخته شده است که برای بهترین تماس و انتقال حرارت با دقت ماشین کاری شده است. صفحه سرد بیشتر با نیکل اندود شده است، در حالی که قسمت بالایی بلوک آب از اکریلیک ریخته گری با ماشینکاری CNC ساخته شده است.

میکرو باله‌ها نیز عمیق‌تر به داخل صفحه سرد می‌روند و حتی به هسته نزدیک‌تر می‌شوند. جت پلیت دارای یک هندسه طراحی شده برای تمرکز بر روی مرکز پشته باله با سرعت جریان بسیار بالا و حتی محدودیت کمتر از یک جت پلیت معمولی است. یک قاب فوم بسیار قابل تراکم نیز اضافه شده است تا اطمینان حاصل شود که کاربرد فلز مایع شما روی قطعات نصب شده روی CPU پخش نمی شود و باعث اتصال کوتاه نمی شود. هدف ثانویه این است که از قاب جایگزین ILM ساخته شده از آلومینیوم آنودایز نیز محافظت می کند. قاب ILM به سمت مادربرد عایق بندی شده است تا از هرگونه شورت جلوگیری کند. Thermal Grizzly Conductonaut در بسته بندی موجود است.

این کیت ارتقا یا تبدیل، بلوک آب CPU EK–Quantum Velocity² 1700 موجود شما را به یک محصول خنک کننده قالب مستقیم LGA 1700 تبدیل می کند. این شامل یک صفحه سرد جایگزین، جت پلیت، مجموعه ای جدید از پیچ ها، و یک صفحه پشتی آنودایز مشکی با یک قاب جایگزین ILM Direct Die است.

ابزار deliding از آلومینیوم سیاه آنودایز ساخته شده و تحت لیسانس Der8auer تولید شده است.

محصولات سری Direct Die در اسلوونی، اروپا ساخته شده اند و برای پیش خرید از طریق فروشگاه اینترنتی EK و شبکه فروش شریک در دسترس هستند. انتظار می رود این محصولات در اواسط فوریه 2023 ارسال شوند. جدول زیر قیمت خرده فروشی پیشنهادی سازنده (MSRP) را با احتساب مالیات بر ارزش افزوده نشان می دهد.

  • EK-Quantum Velocity² Direct Die D-RGB – 1700 نسخه محدود 349.90 €
  • EK-Quantum Velocity² ابزار حذف IHS – 1700 74.90 €
  • EK-Quantum Velocity² دای مستقیم D-RGB – 1700 نیکل + پلکسی 199.90 یورو
  • EK-Quantum Velocity² قالب مستقیم – کیت ارتقاء 1700 109.90 یورو


EK-Quantum Velocity² ابزار حذف IHS – 1700

این محصول با اورکلاکر معروف آلمانی Der8auer ساخته شده است.

EK بر روی ایمنی ابزار تمرکز کرد تا از آسیب رساندن کاربران به پردازنده‌های با ارزش نسل دوازدهم و سیزدهم اینتل جلوگیری کند. استفاده از ابزار اساساً به معنای شکاف دادن CPU به دستگاه، اطمینان از تراز کردن مثلث روی CPU با نشانگر مثلث ابزار و چرخاندن پیچ متصل است.


خنک کننده مستقیم دای برای پردازنده های سری 12 و 13 اینتل Core

این بلوک از یک EK-Exact Mount اصلاح شده برای در نظر گرفتن قاب جایگزین ILM استفاده می کند که به عنوان یک محافظ مرگ نیز عمل می کند. صفحه پشتی از طریق آنودیزاسیون و ورقه پلی کربنات از اجزای مادربرد عایق بندی می شود.

EK-Quantum Velocity² Direct Die D-RGB – 1700 نسخه محدود

Delidding فرآیند حذف پخش کننده حرارت یکپارچه (IHS) برای کاهش فاصله بین قالب هسته CPU و صفحه سرد خنک کننده CPU است. مزیت دیگر حذف کل لایه انتقال حرارت از قالب CPU به IHS است. فرآیند جداسازی انتقال حرارت مستقیم از هسته CPU به بلوک آب را امکان پذیر می کند. همه اینها منجر به کاهش قابل توجه حرارت کلی و اختلاف حرارتی کمتر بین هسته های CPU می شود. این روش معمولاً توسط علاقه مندان با تجربه انجام می شود زیرا شامل اصلاح فیزیکی محصول است که ضمانت CPU را باطل می کند.

سطح پشته میکروفین کاهش یافته و به سمت مرکزی که قالب CPU در آن قرار دارد متمرکز شده است. هیچ پخش کننده حرارتی یکپارچه وجود ندارد، بنابراین تراکم گرما در این مکان به طور قابل توجهی بالاتر خواهد بود. پایه ضخیم تر است تا خنک کننده و توانایی جذب گرما و انتقال آن به خنک کننده را بهبود بخشد.

این نسخه محدود از بلوک آب CPU Direct Die Velocity² دارای رویه برنجی منحصربه‌فردی است که با نیکل و متعاقباً روکش طلا می‌شود. بالای هر بلوک آبی دارای الگوی خاصی است تا آن را به عنوان یک محصول با نسخه محدود اصلی متمایز کند. فقط صد قطعه در حال ساخت است که هر کدام دارای یک عدد ترتیبی منحصر به فرد از 1 تا 100 هستند.

«پایان بیانیه مطبوعاتی»

منبع

دای مستقیم EK-Quantum Velocity² – کیت ارتقاء 1700

کیتگورو با EK همکاری کرد تا مزایای بالقوه خنک کننده مستقیم دای را برای CPUهای Alder Lake اینتل بررسی کند تا به بهترین عملکرد حرارتی ممکن به صورت روزانه دست یابد. پس از انتشار اولین ویدیوی اعلام این همکاری، EK تحت تاثیر استقبال مخاطبان کیتگورو قرار گرفت. برای عرضه این محصولات به بازار، EK با Der8auer، متخصص مشهور در زمینه حذف و برنامه های قالب مستقیم تماس گرفت.

EK-Quantum Velocity² دای مستقیم D-RGB – 1700 نیکل + پلکسی
از جلو، بلوک آب شبیه یک CPU معمولی Velocity² LGA 1700 است، اما برخی از قطعات آن را با بلوک طلای Direct Die نسخه محدود مشترک دارد.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر