Cadence اولین راه حل تایید GDDR7 را معرفی کرد

DRAM از یک ساعت WCK برای آدرس فرمان و قفل داده استفاده می کند، در حالی که یک ساعت تقسیم بر ۴ داخلی به نام CK4 تولید می کند که به عنوان مرجع برای تأخیر استفاده می شود.

ساعت

حافظه GDDR برای راه حل های گرافیکی و پردازش ویدیویی طراحی شده است و در چند سال اخیر تکرارهای زیادی را تجربه کرده است. آخرین به روز رسانی GDDR6 است که اکنون توسط پردازنده های گرافیکی AMD Radeon RX 6000 و 7000 استفاده می شود. در همین حال، NVIDIA و Micron استاندارد خود را به نام GDDR6X توسعه داده‌اند که ستون فقرات تمام کارت‌های گرافیکی رده بالای RTX 30 و 40 است.

منبع: آهنگ و ریتم

منبع

Cadence آماده ارسال اولین راه حل های تایید برای فناوری GDDR7 برای شرکت هایی است که علاقه مند به ارائه پیشرفته ترین راه حل ها به مشتریان خود هستند. اعلام اولین راه حل VIP (Verification IP) از Cadence حتی قبل از اینکه JEDEC (شورای مهندسی دستگاه الکترونیکی مشترک) مشخصات نهایی این استاندارد حافظه جدید را رسمی کند، ظاهر شد.

امسال نباید انتظار اولین کارت گرافیک های مبتنی بر GDDR7 را داشت. با این حال، سرعت 2 ساله برای معماری های گرافیکی مصرفی ممکن است نشان دهد که چنین راه حل هایی تا سال 2024 ظاهر می شوند.

کاربران اولیه اکنون می توانند آزمایش محصولات GDDR7 نسل بعدی خود را آغاز کنند.

فرمان رانندگی:
در GDDR6، تنها یک فرمان را می توان در یک زمان صادر کرد. دستورات GDDR7 به گونه ای کدگذاری می شوند که دستورات سطر و ستون از بیت های مختلف گذرگاه CA استفاده می کنند. از این رو، دو فرمان مستقل را می توان به صورت موازی صادر کرد. به عنوان مثال، بانک X را می توان با صدور فرمان Refresh per bank در CA به روز کرد[2:0]، در حالی که بانک Y را می توان با صدور دستور خواندن در CA خواند[4:3] همزمان.

حافظه GDDR7 تا 36 گیگابیت بر ثانیه در هر پین

سیگنال دهی PAM3:
GDDR7 از رمزگذاری PAM در عملیات پرسرعت برای داده ها، CRC، بازخورد ERR و ساعت خواندن استفاده می کند. در حالت PAM3، 256 بیت داده رمزگذاری شده و در 8 سیکل ساعت WCK منتقل می شود. این به طور قابل توجهی سرعت داده را در مقایسه با NRZ بهبود می بخشد در حالی که SNR و حاشیه چشمی بهتری نسبت به PAM4 دارد.

ساعت خواندن در GDDR7 را می توان در چهار حالت مختلف از رجیستر حالت پیکربندی کرد:

  • همیشه در حال اجرا: همانطور که از نام آن پیداست، همیشه در حال اجرا است و در حالت خواب متوقف می شود
  • غیرفعال کردن: در صورت پیکربندی در این حالت، اجرای آن متوقف می شود
  • شروع با دستور شروع RCK: ساعت خواندن را می توان با صدور فرمان شروع RCK قبل از خواندن داده ها شروع کرد. با استفاده از دستور RCK STOP می توان آن را متوقف کرد. میزبان می تواند بر اساس نیاز شروع/توقف کند
  • با خواندن شروع کنید: زمانی که DRAM هر فرمانی را دریافت می کند که شامل خواندن داده ها می شود، ساعت خواندن به طور خودکار شروع به اجرا می کند. همچنین، در اینجا، با استفاده از دستور RCK STOP می توان آن را متوقف کرد

Cadence اکنون تأیید کرده است که GDDR7 به جای NRZ (بدون بازگشت به صفر/PAM2) که توسط GDDR6 یا PAM4 استفاده شده توسط فناوری GDDR6X استفاده می‌شود، از سیگنال‌دهی PAM3 استفاده می‌کند. این شرکت ادعا می کند که PAM3 باید SNR (نسبت سیگنال به نویز) بهتری نسبت به PAM4 داشته باشد.

مطابق با آناندتک، این بدان معنی است که ماژول های GDDR7 حداکثر 36 گیگابیت بر ثانیه در هر پین را ارائه می دهند که به طور قابل توجهی سرعت را نسبت به استاندارد موجود بهبود می بخشد. البته نباید از پردازنده‌های گرافیکی نسل اولی که از این فناوری استفاده می‌کنند انتظار چنین سرعت‌هایی را داشت، اما ایده‌ای از این که این فناوری تا چه حد می‌تواند پیش برود را ارائه می‌دهد.

ویژگی های جدید اضافه شده در GDDR7

با کمک دو حالت آخر، مصرف برق را می توان با فعال کردن RCK فقط در دوره هایی که نیاز است بهینه کرد.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر