Bluesky لیست انتظار خود را کنار می گذارد و به روی همه باز می شود

Bluesky لیست انتظار خود را کنار می گذارد و به روی همه باز می شود

Bluesky، جایگزین متن باز توییتر، در حال خلاص شدن از لیست انتظار خود است و پلتفرم غیرمتمرکز خود را برای همه باز می کند. این سرویس که در بهار گذشته در نسخه بتا افتتاح شد، در حال حاضر کمی بیشتر از کاربران دارد، اگرچه این تعداد ممکن است به سرعت افزایش یابد که کاربران احتمالی برای پیوستن نیازی به دعوت نامه ندارند.

این یک لحظه مهم برای Bluesky است که به عنوان یک پروژه داخلی در توییتر جک دورسی آغاز شد (Bluesky پس از تصاحب ایلان ماسک به همکاری خود با نهادی که اکنون به عنوان X شناخته می شود پایان داد، اگرچه دورسی در هیئت مدیره Bluesky است.) این شرکت بخشی از یک جنبش رو به رشد است. برای، که به گفته طرفداران می تواند بسیاری از کاستی های پلتفرم های تحت کنترل مرکزی مانند فیس بوک، X و TikTok را برطرف کند.

جی گرابر، مدیرعامل Bluesky به Engadget می گوید: «ما واقعاً معتقدیم که آینده اجتماعی باز و غیرمتمرکز است و باید باشد. “این چیزی است که ما فکر می کنیم به طور کلی برای گفتگوی عمومی خوب است.”

برای کسانی که اولین بهار گذشته Bluesky را از دست دادند، این سرویس از نظر عملکردی مشابه X و Threads است. پست‌های آن – که برخی از کاربران اولیه با عشق از آنها به عنوان “اسکیت” یاد می‌کنند – به‌طور پیش‌فرض به یک جدول زمانی زمانی اشاره می‌کنند، اگرچه کاربران همچنین می‌توانند تعداد زیادی از پست‌های ایجاد شده توسط کاربران دیگر را دنبال کنند. به زودی، این شرکت رویکرد مشابهی را برای تعدیل محتوا اتخاذ خواهد کرد و به اشخاص ثالث اجازه می‌دهد تا «سرویس‌های برچسب‌گذاری» خود را برای محتوای Bluesky ایجاد کنند.

این سرویس هنوز هم بسیار کوچکتر از بسیاری از همتایان خود است و هنوز قابلیت پیام رسانی مستقیم ندارد. اما تبدیل به بهشتی برای تعدادی از کاربران پرطرفدار توییتر و دیگرانی شده است که به دنبال حالات بیشتر و کمتر ایلان ماسک هستند.

بسیار شبیه به نحوه ساخت Mastodon و سایر سرویس‌ها در فدیورس بر اساس پروتکل ActivityPub، Bluesky بر اساس استاندارد منبع باز خود به نام AT Protocol اجرا می‌شود. در حال حاضر، تنها Bluesky نسخه سرویس ایجاد شده توسط شرکت Bluesky است. اما این به زودی تغییر خواهد کرد، زیرا این شرکت قصد دارد آزمایش فدراسیون را آغاز کند، که به توسعه دهندگان و گروه های دیگر اجازه می دهد تا نمونه های خود را از Bluesky ایجاد کنند.

گرابر می گوید: “پروتکل مانند یک API است که به طور دائم باز است.” و این بدان معناست که خلاقیت توسعه‌دهندگان می‌تواند به نوعی از بین برود.

البته، از زمانی که Bluesky برای اولین بار راه اندازی شد، جهان به طور قابل توجهی متفاوت به نظر می رسد. اپلیکیشن Threads متا از تابستان گذشته به تعداد کاربران افزایش یافته است. متا همچنین شروع به در دسترس قرار دادن برخی پست‌های Threads در Mastodon کرده است که اولین گام برای سازگاری آن با بقیه fediverse است.

اما گرابر استدلال می‌کند در حالی که ممکن است Threads تا حدودی از پروتکل‌های منبع باز پشتیبانی کند، این با تمرکززدایی یکسان نیست. اگر آنها با ActivityPub ادغام شوند، شما همچنان در یک برنامه متعلق به فیس بوک با این پنجره کوچک به دنیای بازتر خواهید بود، و ترک آن به این آسانی نخواهد بود. ما امیدواریم که جهان پروتکل AT به مردم اجازه دهد تا بین برنامه‌های مختلف، سرویس‌های مختلف بسیار آسان‌تر وارد شوند.»

منبع