ASUS PN65 اولین مینی رایانه شخصی با پردازنده مرکزی نسل چهاردهم اینتل است

مدل فعلی (سری PN64) به CPU لپ تاپ پیشرفته Raptor Lake Core i7-13700H/13800H مجهز شده است. اینها SKUهای 45 واتی هستند که با cTDP (قدرت طراحی حرارتی قابل تنظیم) 35 وات کار می کنند. به نظر می رسد که یک جانشین از پردازنده مرکزی نسل چهاردهم با توان 28 وات استفاده کند. باید توجه داشت که CPUهای موبایل اینتل در انواع مختلفی مانند سری H، P یا U موجود هستند. این به تیم طراحی محصول بستگی دارد که بهترین CPU را برای کلاس قدرت و حرارتی دستگاه انتخاب کند، اما همچنان می‌توان هر پردازنده را با افزایش یا کاهش TDP تنظیم کرد.

ایسوس در حال کار بر روی یک مینی کامپیوتر نسل بعدی به نام ExpertCenter PN65 است. با توجه به برگه مشخصات ارسال شده توسط @momomo_us، نسخه جدید این خط تولید اکنون تایید شده است که دارای پردازنده Core نسل چهاردهم اینتل است.

اینتل قبلاً تأیید کرده بود که پلتفرم نسل بعدی موبایل از یک طرح نامگذاری متفاوت استفاده می کند که اصلاً شبیه سری Core نسل چهاردهم به نظر نمی رسد. این بدان معنی است که PN65 MiniPC می‌تواند از تازه‌سازی Raptor Lake به جای Meteor Lake استفاده کند، اما هیچ‌یک از گزینه‌ها هنوز نباید رد شوند.

منبع: @momomo_us، لیلیپوتینگمنبع

جدا از ارتقاء CPU، PN65 از حافظه سریعتر DDR5-5600 پشتیبانی می کند (از 4800 MT/s در PN64). ویژگی اصلی سری چهاردهمین نسل دسکتاپ Core پشتیبانی از حافظه سریعتر است، بنابراین اگر اینتل SKUهای موبایل خود را نیز به روز کند، چنین ارتقایی در اینجا نیز ظاهر می شود.

ASUS PN65 Mini-PC، منبع: ASUS/@momomo_us

شایان ذکر است که این محصول ظاهرا دارای گرافیک Intel Iris Xe است، نه گرافیک Arc که یکی از ویژگی های Meteor Lake است. این بیشتر تأیید می کند که در واقع به دنبال آخرین به روز رسانی برای Raptor Lake هستیم.

مینی کامپیوتر نسل چهاردهم اینتل: Meteor Lake یا Raptor Lake Refresh؟

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر