ARM هسته CPU Cortex-X4 را با تا 15 درصد عملکرد بالاتر معرفی می کند

پانویسها و منابع
¹ ادعای عملکرد مربوط به SPECRate®2017_int_base است. مقایسه عملکرد Peak SPECRate®2017_int_base برای دستگاه های پرچمدار Android مبتنی بر Cortex-X3 که از مارس 2023 در مقابل Cortex-X4 ارسال می شود: 2MB L2، 8MB L3، 3.4GHz، تاخیر 100ns.

معماری پیشرو در صنعت Armv9.2
محصولات CPU جدید Arm همگی بر اساس معماری جدید Armv9.2 ساخته شده اند. این نشان دهنده سریع ترین سرعتی است که ما ویژگی های جدید معماری را به بازار آورده ایم. در کنار افزونه برچسب‌گذاری حافظه (MTE) و SVE2، معماری Armv9.2 یک الگوریتم QARMA3 جدید برای تأیید هویت اشاره‌گر (PAC) برای بهبود عملکرد هنگام فعال‌سازی ویژگی امنیتی در طراحی‌های پردازنده Armv9 ما اضافه می‌کند.

قدرتمندترین خوشه ای که تاکنون ساخته شده است

در چهار سال گذشته، Arm در پی بی وقفه بهترین عملکرد و کارایی CPU بوده است. این کار با Arm Cortex-X1 آغاز شد، که اولین پردازنده Cortex-X با کارایی بالا بود. از آن زمان، ما با موفقیت دو رقمی عملکرد IPC را با پردازنده های Arm Cortex-X2 و Cortex-X3 که بر اساس معماری Armv9 ساخته شده اند، ارائه کرده ایم. همه پردازنده‌های Cortex-X بخشی از برنامه سفارشی Cortex-X ما هستند. این اولین طرح‌های عملکردی را ایجاد می‌کند، قابلیت‌های سفارشی‌سازی را برای نیازهای مختلف بازار فراهم می‌کند و قابلیت‌های اکوسیستم Arm را گسترش می‌دهد.

برای تلفن های هوشمند پرچمدار، افزایش مداوم عمر باتری به این معنی است که کاربران می توانند برای مدت طولانی تری از تجربیات دیجیتالی مورد علاقه خود لذت ببرند. همچنین تعداد فزاینده ای از برنامه ها وجود دارد که به عملکرد بیشتر و قابلیت های محاسباتی پیشرفته نیاز دارند، مانند برنامه های کاربردی جدید مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (ML) و بازی های AAA همهجانبه تر.

Cortex-X4: بهره وری عملکرد دوباره تعریف شده است
مانند هر CPU Cortex-X، Cortex-X4 برای عملکرد نهایی طراحی شده است و نشان دهنده نسل دیگری از رشد IPC دو رقمی است، با 15 درصد بهبود عملکرد نسبت به پرچمدار اندروید سال گذشته¹. رشد IPC دو رقمی، اوج عملکرد را برای بارهای کاری تک رشته ای “پیدانی” مانند راه اندازی برنامه ها، مرور وب، بارگیری و رندر صفحه و عملکردهای دوربین در تلفن های هوشمند ارائه می دهد. این بهترین عملکرد در کلاس به دلیل افزایش پله ای در پهنای باند دستورالعمل در ریزمعماری جلویی امکان پذیر است. در کنار عملکرد، Cortex-X4 کارآمدترین هسته CPU Cortex-X است که تا کنون ساخته شده است، با 40 درصد راندمان برق بهتر². این مزایای عملکرد و کارایی در کنار ویژگی‌هایی قرار می‌گیرند که از مقیاس‌پذیری بیشتر پشتیبانی می‌کنند، با حداکثر 2 مگابایت در حافظه نهان L2 هسته برای هدف قرار دادن طیف وسیعی از دستگاه‌های مصرف‌کننده.

اکنون، ما خوشحالیم که جدیدترین CPU Cortex-X، Arm Cortex-X4، را در کنار کلاسترهای CPU کاملاً جدید که Cortex-X4 را با پردازنده‌های Cortex-A720 و A520 جدید ما ترکیب می‌کنند، راه‌اندازی می‌کنیم. ما نه تنها بالاترین عملکرد CPU Arm Cortex را از طریق Cortex-X4 ارائه می کنیم، بلکه قدرتمندترین CPU CPU Cortex را که تا کنون ساخته شده است نیز معرفی می کنیم. ستون فقرات این خوشه یک واحد مشترک کاملاً جدید DynamIQ به نام DSU-120 است که بر پایه DSU-110 با پیشرفت هایی در مقیاس پذیری و PPA و همچنین ویژگی های کاملاً جدید ساخته شده است. پایه و اساس این IP و خوشه های جدید، آخرین معماری Armv9.2 است که رهبری معماری CPU ما را ادامه می دهد.

نوآوری بی امان
جدیدترین CPUهای Armv9، DSU، کلاسترها و معماری جدید Armv9.2 امسال نشان دهنده نوآوری بی امان مهندسی Arm است. این بهترین عملکرد و کارایی را برای نسل بعدی دستگاه های مصرف کننده ارائه می دهد. ما همچنان به ارائه عملکرد نهایی از طریق Cortex-X4 ادامه می دهیم. در همین حال، خوشه‌های CPU جدید ما جدیدترین هسته‌های Cortex-A720 و Cortex-A520 را برای متعادل کردن کارایی و عملکرد در طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های مصرف‌کننده ترکیب می‌کنند. برای تکمیل همه چیز، DSU-120 جدید مقیاس پذیری پیشرفته تا 14 هسته را برای خوشه CPU با بالاترین عملکرد ارائه می کند. پایه و اساس این طراحی های CPU معماری جدید Armv9.2 است که ویژگی های امنیتی پیشرفته و قابلیت های محاسباتی را به ارمغان می آورد.

DSU-120 جدید مبتنی بر DSU-110 است که دو سال پیش راه اندازی شد و پیشرفت هایی را در تمام جنبه های واحد مشترک DynamIQ ارائه می دهد. این قابلیت مقیاس‌پذیری را از تک هسته‌ای تا 14 هسته برای طیف گسترده‌ای از خوشه‌های CPU برای دستگاه‌های مصرف‌کننده، از تلفن‌های هوشمند سطح پایه و پوشیدنی‌ها گرفته تا گوشی‌های هوشمند پرچم‌دار و لپ‌تاپ‌های ممتاز را امکان‌پذیر می‌کند. DSU-120 ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند حالت‌های جدید صرفه‌جویی در مصرف انرژی را برای بهبود کارایی در کلستر CPU ارائه می‌کند. این سطوح کارایی جدید، روزهای استفاده را برای هر دستگاه مصرف کننده ای که یک خوشه خاص هدف قرار می دهد، افزایش می دهد. DSU-120 همچنین گزینه های پیکربندی کش L3 بزرگتر را با 24 مگابایت و 32 مگابایت اضافه می کند. این قابلیت خوشه را با عملکرد بالاتر و کاهش قدرت سیستم گسترش می دهد.

واحد مشترک جدید و پیشرفته DynamIQ

تعهد ما به پیشبرد مرزهای عملکرد و کارایی CPU به این معنی است که ما همچنان به ارائه تجربیات پیشرفته ای که کاربران می شناسند و دوست دارند در دستگاه های مصرف کننده مورد علاقه خود ادامه می دهیم. اینها اکوسیستم ما را غنی می کنند و فناوری هایی ایجاد می کنند که زندگی را تغییر می دهد و تجربه محاسباتی مصرف کننده را دوباره تعریف می کند. از طریق عملکرد بالا و ویژگی‌های پیشرفته Armv9 و قابلیت‌های محاسباتی، ما همچنان در لبه پیشرو چشم‌انداز فناوری نوآورانه مصرف‌کننده باقی می‌مانیم.

«پایان بیانیه مطبوعاتی»

منبع

چشم انداز محاسباتی مصرف کننده
انگیزه سیری ناپذیری برای عملکرد بیشتر در چشم انداز محاسباتی مصرف کننده وجود دارد. موارد استفاده فعلی و آینده در دستگاه‌های لپ‌تاپ و گوشی‌های هوشمند ممتاز و پرچم‌دار این تقاضا را افزایش می‌دهند.

برای دستگاه‌های لپ‌تاپ ممتاز، شامل لپ‌تاپ‌های Windows on Arm (WoA) که از سال 2018 به بازار آمده‌اند، عمر باتری چند روزه و قابلیت‌های «همیشه روشن» همچنان ملاحظات کلیدی هستند. ما بر روی بهبود بارهای کاری چند رشته‌ای در طراحی‌های CPU خود متمرکز شده‌ایم، که به‌ویژه برای عوامل باریک و سبک وزن دستگاه‌های لپ‌تاپ WoA مهم هستند. علاوه بر این، ما مطمئن هستیم که تمام طراحی‌ها و کلاسترهای CPU ممتاز ما از برنامه‌های سرگرمی و بازی غنی ویدیویی و صوتی در لپ‌تاپ‌ها پشتیبانی می‌کنند. و همچنین ما به پشتیبانی از رایج ترین برنامه های کاربردی بهره وری در دستگاه های لپ تاپ ادامه می دهیم.

در کنار پردازنده‌های نسل دوم و سوم Cortex-X، دو نسل از خوشه‌های CPU Armv9 را معرفی کردیم. اینها هسته های پردازنده Cortex-X با کارایی بالا را با عملکرد عالی کارآمد سری پردازنده های Cortex-A700 و سری پردازنده های Cortex-A500 بسیار کارآمد ترکیب می کنند. خوشه ها انعطاف پذیری پیشرو در صنعت را با بالاترین سطوح عملکرد و کارایی ممکن ارائه می دهند. خوشه های مختلف در حال حاضر اکوسیستم Arm را غنی می کنند و فناوری ها و تجربیات جدیدی را امکان پذیر می کنند که زندگی دیجیتال ما را متحول می کند.


Arm Cortex-X4 مرزهای عملکرد CPU را ارتقا می دهد

با حداکثر 14 هسته و حافظه نهان L3 بزرگتر، DSU-120 جدید کاتالیزوری برای قدرتمندترین و با بالاترین عملکرد کلاسترهای CPU ما است. از یک CPU 10x Cortex-X4 و 4x Cortex-A720 برای لپ‌تاپ‌های با کارایی بالا گرفته تا خوشه‌های 1x Cortex-X4، 4x Cortex-A720 و 4x Cortex-A520 برای تلفن‌های هوشمند پرچم‌دار، یک DSU بسیار مقیاس‌پذیر در سنگ بنای جدید Arms است. مجموع راه حل های محاسباتی (TCS23). ما همچنین یک CPU Cluster 8 هسته ای متشکل از 1x Cortex-X4، 5x Cortex-A720 و 2x Cortex-A520 ارائه می دهیم. در کنار این خوشه‌های CPU، شرکا آزادی کامل دارند تا خودشان را برای نسل بعدی دستگاه‌های مصرف‌کننده نوآوری کنند. اینها را می توان بر اساس انواع موارد استفاده و نیازهای محاسباتی خود توسعه داد و مورد استفاده قرار داد.

² نشان‌دهنده صرفه‌جویی در مصرف انرژی کلاستر در عملکرد ISO برای SPECRate®2017_int_base. مقایسه عملکرد Peak SPECRate®2017_int_base برای دستگاه های پرچمدار Android مبتنی بر Cortex-X3 که از مارس 2023 در مقابل Cortex-X4 ارسال می شود: 2MB L2، 8MB L3، 3.4GHz، تاخیر 100ns.


محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر