API گرافیکی پیشرفته WebGPU توسط Chrome بتا پشتیبانی می شود

گوگل اعلام کرد که اولین مرورگر پیش از انتشار کروم از WebGPU API جدید پشتیبانی می کند.

پشتیبانی از WebGPU، منبع: موزیلا

منبع: کروم

منبع

اگر کسی در مورد پشتیبانی از WebGPU تعجب می کند، راه بسیار طولانی تا پشتیبانی توسط اکثر مرورگرهای محبوب وجود دارد. کروم 113 یک نسخه پایدار نیست و نه فایرفاکس و نه سافاری هنوز از آن پشتیبانی نمی‌کنند، آن‌ها هنوز در حال انجام هستند. با این حال، توسعه دهندگان اکنون گزینه ای برای دانلود بسته های مستقل برای شروع آزمایش API جدید دارند.

توسعه WebGPU API فقط برای ارائه عملکردها و عملکرد بیشتر نیست، بلکه یک ضرورت بود. کتابخانه محبوب WebGL مبتنی بر OpenGL دیگر هیچ به روز رسانی را نمی بیند (OpenGL دیگر توسعه نمی یابد). از سوی دیگر، WebGPU به طور فعال بر اساس ورودی های توسعه دهندگان توسعه می یابد، برنامه اضافه کردن ویژگی های جدید در آینده است.

WebGPU یک API گرافیکی جدید است که از سال 2017 در دست توسعه است. این API از عملیات محاسباتی پیشرفته بر روی یک GPU بهره می برد و دسترسی سطح پایین بیشتری را برای توسعه دهندگان فراهم می کند. به این ترتیب، آن‌ها می‌توانند از قدرت پردازش GPU استفاده کنند که در غیر این صورت با پردازنده‌های گرافیکی دیگر مانند WebGL در دسترس نخواهد بود. آنچه مهم است که توجه داشته باشید این است که WebGPU مستقیماً با WebGL مرتبط نیست و OpenGL ES را به روش خاصی هدف قرار نمی دهد. با این حال، تیم Google Dev آن را «جانشین WebGL/2 API» نامید.

WebGPU API از طریق عملکرد GPUAdapter به سخت افزار دسترسی مستقیم دارد، جایی که می تواند به هر دستگاه دسترسی داشته باشد و از طریق خطوط لوله رندر پیشرفته که می تواند سایه بان ها را اجرا کند، به دستورات صف می دهد. با دسترسی مستقیم به دستگاه‌های GPU، API می‌تواند محاسبات با عملکرد بالا را انجام دهد و تصاویر پیچیده را ترسیم کند که همه آنها در مرورگر ارائه می‌شوند.

WebGPU API اکنون در Chrome 113 بتا موجود است

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر