AMD RDNA5 ظاهراً طراحی معماری کاملاً جدیدی است، RDNA4 “صرفاً یک رفع اشکال برای RDNA3”

AMD RDNA5 ظاهراً طراحی معماری کاملاً جدیدی است، RDNA4 "صرفاً یک رفع اشکال برای RDNA3"

لطفا توجه داشته باشید که این پست با عنوان a برچسب گذاری شده است شایعه.

پردازنده‌های گرافیکی Radeon AMD مبتنی بر معماری RDNA5 ممکن است دارای طرح نام‌گذاری جدیدی باشند

اولین شایعات در مورد RDNA5.

افشاکننده سخت‌افزار «wjm47196» که اخیراً چندان فعال نبوده است، جزئیات جدیدی را در مورد معماری گرافیکی نسل بعدی AMD به اشتراک گذاشته است. آخرین باری که از «wjm» شنیدیم، در جریان به‌روزرسانی Radeon RX 6×50 XT بود که درست بود. بعداً، AMD سری Radeon RX 7000 خود را بر اساس معماری RDNA3 راه‌اندازی کرد که اکنون در چندین SKU قرار دارد و ظاهراً انتظار نمی‌رود در آینده نزدیک به‌روزرسانی‌های مهمی دریافت کند.

قرار بود آپدیت بعدی RDNA4 باشد که سری Radeon RX 8000 شایعه شده را تقویت کند، اما به نظر می رسد AMD برنامه های خود را به طور کامل تغییر داده است و گفته می شود که معماری جدید “فقط یک رفع اشکال برای RDNA3” با عملکرد بالاتر قابل مقایسه با Radeon است. RX 7900 XT و ردیابی پرتوی سریع‌تر، که توسط Sony PlayStation 5 Pro نیز استفاده خواهد شد.

چیزی که RDNA4 فاقد آن خواهد بود، پردازنده‌های گرافیکی پیشرفته هستند که ظاهراً لغو شده‌اند (Navi 41). در عوض، AMD اکنون تلاش‌های خود را برای جانشینی به نام RDNA5 انجام می‌دهد، که می‌تواند یک طراحی تمیز شبیه به آنچه Zen در سال 2017 معرفی کرد. RDNA5 یا Navi 5 قبلاً در افشای اطلاعات ظاهر شده‌اند، یعنی در مورد آن ذکر شده است. اسناد مایکروسافت برای کنسول XBOX انتظار می رود در سال مالی 2028 وارد بازار شود.

(…) RDNA3 در واقع انتظارات عملکرد خود را برآورده نکرد و در نتیجه منحنی قدرت فرکانس هسته بزرگ از کنترل خارج شد. این شامل، اما نه محدود به، انجام تأیید اتصال روی تراشه برای سری MI و به اشتراک گذاری هزینه های تحقیق و توسعه است. کش IF دو برابری 192 متری برنامه ریزی شده اولیه نیز به دلیل مسائل مربوط به هزینه و مصرف برق لغو شد.

RDNA5 یک طرح کلین شیت شبیه به سری Zen خواهد بود (حتی ممکن است نام آن تغییر کند، اگرچه هنوز مشخص نیست). از این رو، نیاز به افزایش شکاف از RDNA4 برای انجام مطالعات موردی و تحقیق و توسعه کامل وجود دارد. RDNA4 صرفاً یک رفع اشکال برای RDNA3 است، بنابراین عملکرد آن همچنان مطابق انتظار است و در بهترین حالت با 79XT قابل مقایسه است. با این حال، هنوز بهبودی در ردیابی پرتو وجود دارد.

— wjm47196 (ترجمه)

پردازنده‌های گرافیکی مجزای دسک‌تاپ و موبایلی که توسط RDNA5 پشتیبانی می‌شوند، تاریخ انتشار ندارند، و همچنین هیچ اطلاعاتی مبنی بر نام‌گذاری پردازنده‌های گرافیکی جدید فاش نشده است. با این حال، نباید زودتر از اواخر سال 2025 یا اوایل سال 2026 انتظار داشت. آنچه روی میز است، تغییر نام Radeon RX است، با شایعات حاکی از آن است که AMD ممکن است مسیر سری Ryzen AI 100 را دنبال کند که انتظار می‌رود در کنار سری APU Strix Point عرضه شود. ماه آینده

این شایعه همچنین ادعا می کند که تیم سابق Xilinx، شرکتی که AMD آن را خریداری کرده است، در حال کار بر روی نرم افزار جدید هوش مصنوعی برای نرم افزار ROCm (Radeon Open Compute Platform) هستند. جالب اینجاست که یکی از پردازنده‌های گرافیکی RDNA4، Navi 48، قبلاً برای به‌روزرسانی‌های ROCm درز کرده بود.

AMD Navi Graphics Architectures
VideoCardz.com RDNA5 RDNA 4 RDNA 3 RDNA 2 RDNA 1
کلاس RX x900 تایید شدن
کلاس RX x800
کلاس RX x700
کلاس RX x600
کلاس RX x500
کلاس RX x400
کلاس RX x300

منبع: Wjm47196 @ Chiphell via Wccftechمنبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر