AMD Radeon RX 7900 XTX سفارشی می تواند ساعت 3.5 گیگاهرتز را با بلندر، 2.8 گیگاهرتز در بازی ها افزایش دهد.

بازبینان آلمانی به برخی ادعاهای قدیمی در مورد اینکه معماری RDNA3 قادر به رسیدن به فرکانس بیش از 3 گیگاهرتز است، بازگشته اند. همانطور که مشخص است برخی از این ادعاها ممکن است در نهایت درست باشد، آنها فقط برای حجم کاری سنگین بازی اعمال نمی شوند.

ComputerBase پردازنده های گرافیکی RDNA3 و ADA را در معیار Blender رندر سه بعدی آزمایش کرده است. سرعت ساعت در پردازنده گرافیکی سفارشی Sapphire Radeon RX 7900 XTX با میانگین 3455 مگاهرتز به طور قابل توجهی بالاتر است. ویراستاران حتی اشاره می کنند که کلاک ها به 3548 مگاهرتز می رسید، اما کارت به طور کامل پایدار نبود.

اگرچه در بازی ها فرکانس بسیار کمتر است. میانگین کلاک پردازنده گرافیکی مرجع AMD RX 7900 XTX 2554 مگاهرتز است، در حالی که کارت Sapphire Nitro به شدت بهینه شده (اورکلاک شده) می تواند به طور متوسط ​​به 2832 مگاهرتز برسد. ویراستاران ComputerBase اشاره می‌کنند که فرکانس در برخی از صحنه‌های آزمایشی سفارشی می‌تواند به 3155 مگاهرتز برسد، اما این به اندازه Navi 31 سفارشی در بازی‌ها است.

خود AMD معماری RDNA3 را به عنوان اولینی که از 3 گیگاهرتز فراتر رفت، تبلیغ کرد. بنابراین این ادعا در واقع درست است، اما ممکن است همیشه در مورد بازی ها صدق نکند. نکته قابل توجه این است که Navi 31 تنها یکی از سه GPU برنامه ریزی شده است. از آنجایی که پردازنده‌های گرافیکی RDNA کوچک‌تر تمایل به کلاک بالاتر دارند، احتمالاً مدل‌های سفارشی مبتنی بر Navi 33/32 در نهایت از میانگین 3.0 گیگاهرتز در بازی‌ها عبور خواهند کرد.

AMD RX 7900 XT در مقابل NVIDIA RTX 4080 در بلندر، منبع: ComputerBase

منبع: پایگاه کامپیوتری

منبع

ساعت AMD Navi 31 OC: تا 2.8 گیگاهرتز در بازی ها، 3.5 گیگاهرتز در بلندر

چنین فرکانس در توان 374 وات، با محدودیت سخت 500 وات به دست آمد. این به این معنی است که GPU با قدرت کاهش نمی‌یابد، به خصوص که یک طراحی سفارشی با محفظه بخار بهبود یافته است. در واقع 13 درصد بالاتر از مدل مرجع است، اما در عین حال 21 درصد انرژی بیشتری مصرف می کند. چنین ساعت GPU نیز 24٪ بالاتر از آخرین نسل پردازنده گرافیکی RX 6900 XT است.

پایگاه کامپیوتری یک مرور کلی از تحلیل فرکانس معماری AMD RDNA3 و NVIDIA Ada داشته باشید. این نسل به هر دو معماری اجازه می دهد تا به راحتی به مانع 3 گیگاهرتز برسند، اما چنین ساعت هایی همیشه دیده نمی شوند.

AMD RDNA3 به بیش از 3 گیگاهرتز، منبع: AMD

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر