AMD Project Quantum به عنوان یک پروژه سه بعدی توسط طرفداران باز می گردد

در سال 2015، AMD رایانه شخصی فرم فاکتور جدید خود را بر اساس سری GPU قدیمی فیجی معرفی کرد. هرچقدر هم که اکنون دیوانه به نظر می رسد، این سیستم با سری Core نسل چهارم اینتل به نمایش درآمده است، زیرا این امر قبل از عرضه سری های Ryzen بود. این رایانه شخصی فرم فاکتور جدید به نام Project Quantum به عنوان “بهترین سیستم ممکن برای تجربه VR” تبلیغ می شد که در آن زمان چیز بزرگی بود.

پروژه ای فن ساخته با سخت افزار مدرن.

AMD Project Quantum ساخته شده توسط فن، منبع: stand_up_g4m3r

با این حال، پس از ساخت برخی از واحدهای AMD برای استفاده داخلی، این پروژه به سرعت کنار گذاشته شد. هر از چند گاهی خبر بازگشت احتمالی این سامانه را می شنویم اما هرگز از کانال های رسمی خبری نیست. به نظر می رسد که پروژه ممکن است به شکلی و بدون دخالت AMD بازگردد. یک پروژه سه بعدی ساخته شده توسط طرفداران به تازگی نشان داده شده است که طراحی بسیار مشابهی دارد.

سازنده تمام مراحل مهم از جمله چاپ، آماده سازی قطعات برای نصب و رنگ آمیزی را طی می کند. ناگفته نماند که همه اینها را کنار هم بگذاریم. او تا آنجا پیش می رود که یک حلقه خنک کننده مایع سفارشی برای این سیستم ایجاد می کند و آن را تا حد امکان به پروژه اصلی دقیق می کند.

این سیستم قبلاً (با شاسی اصلی ASRock) و بعداً با قطعات پرینت سه بعدی و خنک کننده مایع به سرعت آزمایش شد، اما عملکرد واقعاً آنقدر بهبود نیافته است، مخصوصاً برای بازی. به طور طبیعی، این پروژه فاقد GPU اختصاصی است، بنابراین زیرسیستم گرافیکی توسط حرارتی APU محدود شده است که حدود 7 درجه سانتیگراد کاهش یافته است.

[stand_up_g4m3r] DIY AMD Project Quantum Concept PC (2,876 بازدید)

منبع

منبع:

AMD Project Quantum ساخته شده توسط فن، منبع: stand_up_g4m3r

شایان ذکر است که اخیراً آزور فرانک (معمار ارشد راه حل ها و بازاریابی بازی) تأیید کرده است که AMD در حال کار بر روی رایانه های شخصی فرم فاکتور جدید است. در میان بسیاری از سیستم‌های ذکر شده، سیستم‌های Corsair One یا Falcon Northwest Tiki بودند که هیچ‌کدام یک Mini-PC نیستند، اما هنوز بسیار کوچکتر از یک رایانه رومیزی معمولی هستند. ممکن است تعجب کنید که آیا AMD برنامه ای برای بررسی مجدد سیستم های کوانتومی دارد یا خیر.

اما آیا شانسی وجود دارد که AMD اکنون این پروژه را احیا کند؟ در سال 2020 مشخص شد که AMD برای ثبت اختراع “Housing on electronic device” که شبیه به سیستم کوانتومی است، ثبت کرده است. این پتنت در فوریه 2020 ثبت شد و در سپتامبر همان سال اعطا شد. از آن زمان تاکنون هیچ به روز رسانی در مورد این پروژه نشنیده ایم.

حق ثبت اختراع AMD “Housing of an electronic device” منبع: اداره ثبت اختراع ایالات متحده

پروژه سه بعدی کوانتومی

AMD Project Quantum ساخته شده توسط فن، منبع: stand_up_g4m3r

نویسنده این پروژه قول داده است که فایل های STL را برای قطعات پرینت سه بعدی این پروژه پس از عبور از 1K مشترک در کانال خود منتشر کند. او در نیمه راه است، بنابراین اگر می‌خواهید کوانتوم (آرامش) خودتان را بسازید، حتماً او را دنبال کنید.

سیستم طراحی شده توسط “stand_up_g4m3r” مبتنی بر رایانه شخصی ASRock DeskMini X300W است که یک پلت فرم AM4 است. این دستگاه مجهز به APU Ryzen 7 5700G با گرافیک داخلی به همراه 32 گیگابایت حافظه DDR4 بود.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر