AMD exec مشکل ذوب شدن کابل های برق NVIDIA RTX 4090 را مسخره می کند

با سری GeForce RTX 40، NVIDIA تصمیم گرفت به کانکتور برق مدرن PCIe Gen5 که تا 600 وات برق را پشتیبانی می‌کند، سوئیچ کند. با انجام این کار، این شرکت کانکتورهای برق استاندارد 8 پین و 6 پین PCIe را که سال‌هاست با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته‌اند، حتی در طرح‌های سفارشی RTX 30 پیشرفته کنار می‌گذارد.

مدیر اجرایی AMD توصیه می کند که به جای آن سری Radeon RX 7900 را انتخاب کنید، مجهز به دو کانکتور برق 8 پین (طراحی مرجع AMD). برای پردازنده‌های گرافیکی AMD RDNA3، از جمله کارت‌های شریک، به هیچ دانگل برقی نیاز نیست، به این معنی که خطر ذوب شدن کابل‌ها به همان اندازه که در سری Radeon RX 6000 وجود داشت، بالا است.

انویدیا همچنان با گزارش هایی از سوی برخی از کاربران مواجه است که با مشکل ذوب کابل/کانکتورهای برق در کارت گرافیک GeForce RTX 4090 خود مواجه شده اند. تاکنون تحقیقات مستقل نشان داده است که کابل‌ها زمانی که به طور کامل قرار نگرفته‌اند ممکن است ذوب شوند، اگرچه نقص‌های ساخت هنوز از جدول خارج نشده است. NVIDIA هنوز بیانیه رسمی در مورد این موضوع ارائه نکرده است.

AMD توصیه می کند با کانکتورهای برق استاندارد Radeon RX 7900 “ایمن بمانید”.

تاکنون هیچ گزارشی در مورد سری RTX 4080 ارائه نشده است، اما این کارت ها با یک دانگل برق متفاوت همراه هستند که سه کابل 8 پین را به جای چهار کابل RTX 4090 ترکیب می کند. تنها مشکل سری AMD Radeon RX 7900 این است که هنوز در دسترس نیستند، در حالی که کارت های RTX 4090/4080 اکنون در سطح جهانی فروخته می شوند.

ساسا مارینکوویچ، مدیر ارشد بازاریابی بازی های AMD، از مسخره کردن بزرگترین مشکل انویدیا با سری RTX 40 که کابل های برق ذوب می شوند، کوتاهی نکرد.

منبع: سخت افزار تام

منبع

پردازنده‌های گرافیکی NVIDIA Ada Lovelace همگی دارای این کانکتور برق جدید 12VHPWR/16 پین هستند، از جمله Founders Edition خود شرکت و همه طرح‌های شریک. متأسفانه برای همه طرف‌های درگیر، مشکلاتی در مورد ذوب شدن برخی آداپتورهای برق وجود دارد، یا به دلیل خطای کاربر یا چیزی که هنوز توسط NVIDIA تأیید نشده است. در هر صورت، این ضربه ای به اعتبار این شرکت است که به جای فروش این ویژگی به عنوان یک ویژگی، با یک کابوس بازاریابی مواجه می شوند.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر