AMD نسخه فشرده Navi 31 را توسعه داده است که در بسته 40x40mm “Navi 32” قرار می گیرد.

از آنجایی که AMD قبلاً یک نسخه کوچکتر از Navi 31 ایجاد کرده است، ممکن است این نوع پردازنده در پلتفرم های کوچکتر مانند مادربردهای لپ تاپ قرار گیرد. از نظر فنی، هیچ چیز نباید مانع از استفاده AMD از این نوع قالب برای سری قدرتمندتر Radeon RX 7900M شود که به طور بالقوه می تواند با پردازنده گرافیکی لپ تاپ NVIDIA RTX 4080 رقابت کند. افشاکننده ادعا می کند که چنین طراحی در حال حاضر در آزمایشگاه ها وجود دارد، اما مشخص نیست که آیا گیمرها هرگز طعم آن را خواهند چشید.

AMD بسته کوچکتری برای Navi 31 دارد

طبق گزارش‌ها، AMD یک پردازنده گرافیکی توسعه داده است که Navi 31 die را در بسته‌ای کوچک‌تر در بر می‌گیرد.

یک بسته 40×40 میلی متری شامل یک Navi 31 GDC و شش عدد MCD است که دو عدد از آنها قالب ساختگی هستند. ظاهراً چنین طراحی جذابی توسط AMD برای کمک به شرکای هیئت مدیره برای آماده شدن برای پرتاب Navi 32 ساخته شده است. ادعا می‌کند که این شرکت ماه‌هاست که چنین نمونه‌های اولیه، یک GPU جایگزین موقت را برای شرکای خود ارسال کرده است. قانون مور مرده است.

منبع: قانون مور مرده است

منبع

AMD Navi 31 در بسته بندی 40×40، منبع: قانون مور مرده است

Navi 31 که در تصویر بالا به 32 رسیده است دارای 6 دای MCD است، اما GPU فقط می تواند از گذرگاه حافظه 256 بیتی پشتیبانی کند. چنین عرض گذرگاهی اجازه می دهد تا پیکربندی حافظه 4/8/16/32 گیگابایتی را فعال کنید، و همانطور که می دانیم، برخی از AIB ها مانند ASRock قبلا تأیید کرده اند که RX 7800 XT باید دارای 16 گیگابایت حافظه باشد.

به این ترتیب، AIB ها می توانند سری Radeon RX 7800 میان رده آینده خود را بدون در دسترس بودن پردازنده های گرافیکی Navi 32 واقعی در آن زمان توسعه دهند. همانطور که می دانیم، مدت ها انتظار می رفت که Navi 32 بعداً ظاهر شود. چنین شایعاتی از سال گذشته ظاهر شد، و نشان می دهد که ممکن است N32 را قبل از N31 و N33 که هر دو قبلا منتشر شده بودند، نبینیم.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر