AMD روی فناوری FreeSync Panel Reply کار می کند که برتر از Panel Self Refresh است

در برخی موارد، سیستم همان فریم را به کاربران نشان می دهد بدون اینکه در واقع هیچ تغییری به فریم اضافه شود. رایج ترین مثال استفاده از دفتر با محتوای ثابت بین حرکات ماوس یا ویندوز است. فناوری FreeSync در حال حاضر با کاهش نرخ تازه‌سازی هر فریم در هماهنگی با مانیتور، استفاده از GPU را تا حد زیادی کاهش می‌دهد، اما حتی در پایین‌ترین محدوده، صفحه همچنان بارها تازه‌سازی می‌شود.

تیم مهندسی نرم افزار AMD در حال کار بر روی افزودن یک ویژگی جدید برای بهبود بیشتر PSR است.

در سال 2021، AMD شروع به فعال کردن قابلیتی به نام Panel Self Refresh (غیر مبتنی بر فناوری اختصاصی) کرد که قبلاً توسط اینتل و NVIDIA پشتیبانی می شد، AMD فقط شروع به پشتیبانی از PSR با DCN 3.1 و جدیدتر (سری AMD Rembrandt APU) کرد. به طور خلاصه، PSR به پانل اجازه می‌دهد تا قبل از تحویل فریم‌های به‌روزرسانی، تصاویر غیرفعال را به‌طور محلی به‌روزرسانی کند.

منبع: دسکتاپ آزاد از طريق فورونیکس

منبع

همانطور که گفته شد، ویژگی پاسخ به فریم با همگام نگه داشتن منبع و فرستنده، تاخیر را کاهش می دهد و این امکان کنترل آسان نرخ تازه سازی نمایشگر را فراهم می کند. علاوه بر این، با پاسخ دادن به داده‌های پیکسلی به گیرنده، مصرف انرژی می‌تواند محدود شود زیرا بخش‌های خاصی از GPU دیگر نیازی به روشن شدن ندارند. بنابراین، این فناوری باید با افزودن پشتیبانی برای موارد بیشتر و کاهش تأخیر، تحولی در PSR در نظر گرفته شود. با این حال، دیگر در کنار PSR کار نخواهد کرد.

پاسخ پنل FreeSync AMD، منبع: Freedesktop

بدون PSR، درخواست‌های فریم جدید از خاموش شدن بخش‌هایی از پردازنده گرافیکی جلوگیری می‌کند که منجر به مصرف انرژی بیشتر از چنین اجزایی می‌شود. AMD روی گسترش پشتیبانی از PSR با قابلیتی به نام FreeSync Panel Reply کار کرده است. این ویژگی اخیراً با درایور نمایشگر لینوکس AMD Patch توضیح داده شده است:

AMD روی افزودن ویژگی FreeSync Panel Reply به سخت افزار Display Core Next 3.1.4+ کار می کند.

ویژگی FreeSync Panel Reply در پلتفرم موبایلی که از قبل دارای نرخ نوسازی متغیر و پشتیبانی از FreeSync است، استفاده می‌شود. با این حال، مشخص نیست که آیا این فناوری تنها به پردازنده‌های گرافیکی AMD با DCN 3.1.4 و جدیدتر محدود می‌شود یا خیر.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر