AMD تایید کرد که پردازنده گرافیکی Instinct MI300X مبتنی بر CDNA3 به 750 وات انرژی نیاز دارد

AMD Instinct MI300X، نیروگاهی برای مدل‌های زبان بزرگ هوش مصنوعی

نام گذاری نیرو مورد نیاز و طرح ها بسته به سازنده متفاوت است. مشخصه های قدرت مانند TDP، TBP یا Power Envelope ممکن است همیشه معنی یکسانی نداشته باشند. اما نکته مهم این است که رقابت GPU در فضای مرکز داده به تازگی آغاز شده است، بنابراین چه کسی می داند که آیا به زودی مشخصات قدرت بالاتری را در اسلایدهای رسمی مشاهده خواهیم کرد یا خیر.

Instinct MI300WX TBP، منبع: AMD

منبع: AMD via هوآنگ آن فومنبع

در چند سال گذشته، نیاز به انرژی برای محصولات مرکز داده GPU افزایش یافته است. NVIDIA H100 SXM GPU TDP تا 700 وات و 350 وات برای نسخه PCIe با هوا خنک می شود. نسخه PCIe پردازنده گرافیکی Intel Max 1550 Data Center مبتنی بر سیلیکون Ponte Vecchio نیز به حداقل 600 وات برق نیاز دارد.

AMD نسخه ویژه ای از شتاب دهنده سری MI300 خود را منحصراً با کاشی های CDNA3 توسعه داد. این شتاب‌دهنده در کنار MI300A ارائه می‌شود، به اصطلاح مرکز داده exascale APU که دارای 24 هسته Zen4 با کاشی‌های GPU است.

AMD میزان انرژی مورد نیاز MI300X را فاش می کند.

طراحی مبتنی بر OAM (ماژول شتاب دهنده OCP) پردازنده گرافیکی MI300X با 750 وات در اسلایدهای AMD فهرست شده است. این در گزارش های اولیه که روز معرفی اوایل این هفته را پوشش می دهد ذکر نشده است. این نیاز به قدرت برد بعد از رویداد در پاورقی ها مشاهده شد.

MI300X به لطف پشته های 24 گیگابایتی HBM3 که اخیراً معرفی شده اند، کاشی های هسته گرافیکی را افزایش داده و حافظه بیشتری (192 گیگابایت) دارد. قدرت خام پردازنده گرافیکی همراه با حافظه زیاد باعث شده تا قدرت بالاتری در حال حاضر به 750 وات برای یک ماژول OAM برسد. این بیشتر از آخرین نسل (CDNA2) MI250X است که تنها تا 560 وات افزایش یافت.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر