AMD با طراحی اسپریگر محفظه بخار برای پردازنده های AMD Ryzen 7000 آزمایش کرد

AMD شروع به توسعه یک طراحی جدید پخش کننده حرارتی برای Zen4 کرد که پیش از شروع همه‌گیری کووید است. این مفهوم با هدف معرفی یک محفظه بخار پنهان در پخش کننده گرما بود. گیمرهای Nexus اخیراً این اطلاعات را پس از بازدید از آزمایشگاه‌های حرارتی AMD، جایی که نمونه‌های اولیه این نوآوری را به نمایش گذاشتند، افشا کردند.

گنجاندن یک محفظه بخار در سری AMD Ryzen 7000 یک احتمال بود، اما در نهایت، این شرکت تصمیم به اجرای آن گرفت.

در یک ویدیوی آشکار توسط GamersNexus، دسترسی به آزمایشگاه AMD که در حال حاضر مشغول آزمایش نمونه‌های مهندسی اولیه است، اعطا شد. سرنوشت این نمونه ها، اینکه آیا آنها به عنوان محصولات خرده فروشی محقق می شوند، نامشخص است. کارهای انجام شده توسط این مهندسان نقش حیاتی در ترسیم مسیر سری AMD Ryzen ایفا می کند. همانطور که نشان داده شد، برخی از تلاش های طولانی مدت مزایای قابل توجهی برای توجیه اجرای آنها به همراه ندارد.

AMD در حال آزمایش با اتاق بخار IHS برای Ryzen 7000، منبع: Gamers Nexus

ویدیوی زیر دارای مهر زمانی است

ثابت شد که این واریانس دمای حاشیه ای برای تضمین افزایش مربوط به هزینه کافی نیست، اگرچه مقدار دقیق آن فاش نشده است. قابل ذکر است که یک خنک کننده کارآمدتر به راحتی به کاهش دما مشابهی دست می یابد و باعث می شود AMD این ایده را رد کند.

نمونه اولیه AMD Ryzen 7000 با محفظه بخار، منبع: Gamers Nexus

[Gamers Nexus] اسرار یک تراشه ساز 182 میلیارد دلاری: آزمایشگاه های AMD | مستند کامل (212,384 بازدید)

منبع

منبع از طریق HardwareLuxx:

شاید AMD Ryzen 7000 یک محفظه بخار داشت، اما این شرکت این ایده را کنار گذاشت

بسته AM5 Zen4 “Raphael” همان ابعاد نسل قبلی پردازنده های Ryzen را که از سوکت AM4 استفاده می کردند، حفظ می کند. AMD دلایل قانع‌کننده‌ای برای حمایت از حفظ اندازه بسته‌بندی ارائه کرده است، مانند اطمینان از سازگاری با خنک‌کننده‌های موجود و تسهیل مسیر ارتقاء آسان‌تر برای کاربران AMD.

AMD در نهایت تصمیم گرفته است که از اجرای پخش کننده حرارت محفظه بخار صرف نظر کند، زیرا تفاوت دما بین آن و طراحی فلزی معمولی فقط 1 درجه سانتیگراد بود. علاوه بر این، طی آزمایش‌های گسترده بر روی سیلیکون پیش از انتشار، دما گهگاه تحت بارهای کاری پایدار از سطح نرمال فراتر رفت، همانطور که توسط AMD تأیید شده است. به نظر می‌رسد انتخاب کولر نسبت به پخش‌کننده حرارت یکپارچه (IHS) اهمیت بیشتری دارد و مزایای فناوری اتاق بخار را بی‌اهمیت می‌کند.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر