AGESA جدید منتشر شد AMD علت اصلی مشکل فرسودگی پردازنده های Ryzen 7000 را شناسایی می کند

منبع: AnandTech

منبع

ما انتظار داریم همه شرکای ODM خود در چند روز آینده بایوس جدیدی را برای بردهای AM5 خود منتشر کنند. ما به همه کاربران توصیه می کنیم که وب سایت سازنده مادربرد خود را بررسی کنند و بایوس خود را به روز کنند تا مطمئن شوند سیستم آنها به روزترین نرم افزار را برای پردازنده خود دارد.

سری Ryzen 7000 AMD با سیستم عامل جدید که مشکلات را برطرف می کند

AMD ظاهرا مشکل رایت پردازنده های Ryzen 7000 را حل کرده است. سیستم عامل AGESA که به تازگی برای مادربردهای سری 600 AMD منتشر شده است، ولتاژ SoC را به 1.3 ولت محدود می کند. این بدان معنی است که AMD اذعان می کند که مشکل اصلی این است که ولتاژ SoC بالاتر از آنچه AMD برای CPU های خود در نظر گرفته است.

اگرچه AMD به طور خاص از سری پردازنده‌های Ryzen 7000X3D با 3D V-Cache نام نمی‌برد، این پردازنده‌ها از جمله مواردی بودند که بیشترین آسیب را (یا گزارش‌شده) داشتند. این احتمالاً به این دلیل است که سری های X3D به چنین ولتاژهایی حساس تر هستند.

ما ریشه مشکل را ایجاد کرده‌ایم و قبلاً یک AGESA جدید توزیع کرده‌ایم که اقداماتی را روی ریل‌های برق خاصی روی مادربردهای AM5 اعمال می‌کند تا از عملکرد CPU فراتر از محدودیت‌های مشخصاتش جلوگیری کند، از جمله درپوش ولتاژ SOC در 1.3 ولت. هیچ یک از این تغییرات بر توانایی پردازنده های سری Ryzen 7000 ما برای اورکلاک کردن حافظه با استفاده از کیت های EXPO یا XMP یا افزایش عملکرد با استفاده از فناوری PBO تأثیر نمی گذارد.

هر کسی که CPU ممکن است تحت تأثیر این مشکل قرار گرفته باشد باید تماس بگیرد پشتیبانی مشتری AMD. تیم خدمات مشتریان ما از وضعیت و اولویت بندی این موارد آگاه است.

AMD بیانیه و سیستم عامل جدید را برای شرکای هیئت مدیره منتشر کرد.

AMD تأیید می کند که AGESA جدید بر قابلیت اورکلاک حافظه Ryzen 7000 تأثیر نخواهد گذاشت، که در این مورد به معنای استفاده از پروفایل های حافظه AMD EXPO یا Intel XMP است. علاوه بر این، هیچ تغییری در فناوری تقویت دقیق اعمال نخواهد شد.

از کاربرانی که تحت تأثیر این مشکل قرار گرفته اند درخواست می شود با پشتیبانی AMD تماس بگیرند. مشخص نیست که آیا AMD مایل است جایگزینی برای CPU های آسیب دیده ارائه دهد یا اینکه این مشکل در وهله اول تا چه حد گسترده بوده است. AMD و شرکای هیئت مدیره هنوز در حال جمع‌آوری مسائل آسیب‌دیده هستند، اما به نظر می‌رسد پاسخ سریع در حال حاضر به مشکل پایان می‌دهد.

– AMD

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر