20 سال بعد، فیس بوک یک شخصیت حامی در جهان مارک زاکربرگ است

20 سال بعد، فیس بوک یک شخصیت حامی در جهان مارک زاکربرگ است

20 سال از زمانی که مارک زاکربرگ برای اولین بار thefacebook.com را از اتاق خوابگاه خود آنلاین کرد می گذرد. آنچه بعد اتفاق افتاد بی‌پایان مستند شده است: شبکه‌های اجتماعی فقط دانشگاه هاروارد، پردیس‌های دانشگاهی و در نهایت جهان را تسخیر کرد.

این شبکه اجتماعی فضای ناخوشایندی را در “خانواده” برنامه های متا اشغال می کند. اکثر بزرگسالان آمریکایی این سرویس، اما از هر چهار فیس‌بوک سه نفر – شاید به این دلیل که به بحران‌های اطلاعات غلط جهانی دامن می‌زند و سخنان نفرت‌آمیز نسل‌کشی را ترویج می‌کند – جامعه را بدتر می‌کند. فیس‌بوک هنوز میلیاردها دلار درآمد تبلیغاتی برای متا ایجاد می‌کند، اما رشد کاربران به حدی کاهش یافته است که شرکت فقط تعداد افراد استفاده‌کننده از آن را به اشتراک نمی‌گذارد.

به طور مرتب در لیست پست های فیس بوک ظاهر می شود. پرکارترین کاربران در سرویس پخش بازی آن. در مواجهه با فشار فزاینده TikTok، فید آن متا، بار دیگر، برای تاکید بر پست‌های افرادی که می‌شناسید. اما این تغییر به فیس‌بوک به اندازه پنجره‌ای عجیب به چیزی که الگوریتم‌های متا جذاب‌ترین و کم توهین‌کننده‌ترین می‌دانند، احساس TikTok نکرده است.

فید فیس‌بوک من پر از پست‌هایی از گروه‌هایی است که من به آن‌ها تعلق ندارم که به موضوعات آنودینی مانند بازسازی خانه، علاقه‌مندان به تابه‌های چدنی و چیزی به نام «کلوب مردان کسل‌کننده» اختصاص دارند. من بیش از یک سال است که با وجود ورود تقریباً روزانه، چیزی را در صفحه شخصی خود به اشتراک نگذاشته ام. من به سختی فردی پرت هستم. اکثر بزرگسالان نسبت به آنچه که در رسانه‌های اجتماعی پست می‌کنند، «منتخب‌تر» هستند.

جای تعجب نیست که نوجوانان تقریباً هیچ علاقه ای به شبکه اجتماعی والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود ندارند. فقط 33 درصد از نوجوانان آمریکایی “تا به حال” از این سرویس استفاده می کنند، در مقایسه با 71 درصد در سال 2015. این پویایی ها، که در آن پایگاه کاربران فیس بوک سریعتر از محصولش پیر می شود، برخی از دانشگاهیان را به این نتیجه رسانده است که روزی این شبکه اجتماعی بیشتر خواهد شد. پروفایل برای از زنده.

امروزه، فیس بوک بیش از 3 میلیارد کاربر دارد و حتی اگر دیگر شخصیت اصلی آن نباشد، به عنوان اسب کاری دنیای سینمایی مارک زاکربرگ باقی می ماند. در عوض، این فقط یکی از “خانواده” برنامه های شرکت او است. در سال 2021، زمانی که زاکربرگ شرکت را به عنوان متا معرفی کرد، به طور رسمی تنزل رتبه یافت. زاکربرگ در مورد فیس بوک می گوید: «برند ما آنقدر محکم به یک محصول مرتبط است که احتمالاً نمی تواند نمایانگر همه کارهایی باشد که امروز انجام می دهیم، چه برسد به آینده. “از این به بعد، ما اول از همه متاورز خواهیم بود، نه فیسبوک.”

اینکه متا در تبدیل شدن به یک شرکت «فرست متاورس» موفق بوده است، در بهترین حالت، قابل بحث است. اما تعداد کمی استدلال می کنند که این چیزی نزدیک به “Facebook-first” است. اخیراً، زاکربرگ سعی کرده است متا را به عنوان یک شرکت متاورس معرفی کند و یک، پیوستن به مسابقه برای ایجاد سطح انسانی.

در عین حال، تنها دلیلی که جاه طلبی های زاکربرگ حتی ممکن است، موفقیت فیس بوک است. متا ده‌ها میلیارد دلار از سرمایه‌گذاری‌های متافورس خود را از دست داده است و انتظار دارد در آینده قابل پیش‌بینی ضرر بیشتری نیز از دست بدهد. این شرکت همچنین قصد دارد میلیاردها دلار بیشتر برای آن هزینه کند (AGI ارزان نیست).

این سرمایه گذاری ها مشخص می کند که آیا شرط بندی زاکربرگ در مورد آینده رسانه های اجتماعی درست است یا خیر. و اگر او به چشم انداز خود برای یک چت ربات هوش مصنوعی، آینده ای مجهز به متاورز پی ببرد، تا حد زیادی به دلیل موفقیت مالی بی نظیر قدیمی ترین و کسل کننده ترین قسمت امپراتوری او امکان پذیر خواهد بود.

منبع