کنسول های پلی استیشن 5 سونی اکنون با SoC کوچکتر 6 نانومتری AMD به نام “Oberon Plus” عرضه می شوند.

[Austin Evans] PS5 جدید بهتر است 😬 (949,339 بازدید)

Oberon Plus SoC (چپ) در مقابل Oberon (راست)، منبع: Angstronomics

آخرین نوع کنسول سونی دارای یک SoC به روز شده است که با استفاده از فناوری پردازش 6 نانومتری TSMC ساخته شده است. این گره کوچکتر با گره 7 نانومتری که تاکنون برای سونی PS5 “Oberon” SoC استفاده شده است، سازگار است.

طراحی و مشخصات Oberon Plus با نوع 7 نانومتری یکسان است، با این حال تراشه کوچکتر است، در حدود 260 میلی متر مربع در مقایسه با 300 میلی متر مربع اصلی. این تغییرات به این معنی است که کنسول به انرژی کمتر و راه حل خنک کننده کمتری نیاز دارد.

پلی استیشن 5 تراشه 6 نانومتری دریافت می کند

منبع: آنگسترونومیک

منبع

مطابق با آنگسترونومیکمدل سوم کنسول PS5 با نام رمز “CFI-1202” با یک SoC کوچکتر به نام “Oberon Plus” عرضه می شود.

برای AMD و Sony، این بدان معناست که تراشه های بیشتری را می توان با یک ویفر ساخت، بنابراین هزینه تخمینی تولید کنسول به روز شده می تواند تا 12 درصد کمتر باشد. سری ایکس‌باکس مایکروسافت که بر پایه تراشه ۷ نانومتری AMD نیز ساخته شده‌اند، قرار است در آینده با طرح‌های ۶ نانومتری نیز به‌روزرسانی شوند.

کشف SoC جدید هفته‌ها پس از اولین گزارش‌ها از نسخه جدید کنسولی که در استرالیا مشاهده شده است، صورت می‌گیرد. همانطور که به نظر می رسد، نسخه جدید نه تنها دارای داخلی های ارتقا یافته است، مانند یک مین برد جدید، خنک کننده کوچکتر و سبک تر، بلکه یک سیلیکون به روز شده که کنسول را تامین می کند. نسخه سوم کنسول PS5 توسط آستین ایوانز در اوایل این ماه منتشر شده است.

پورت 6 نانومتری Oberon نیز طراحی مشابهی دارد و هیچ تغییری در پیکربندی پردازنده ایجاد نمی کند. همانطور که گفته شد، معماری های گرافیکی محاسباتی Zen2 و RDNA2 تغییر نکرده اند.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر