پردازنده گرافیکی 40 هزار دلاری انویدیا Hopper H100 در بازی ها آزمایش شده است، کندتر از گرافیک یکپارچه

NVIDIA H100 دارای پردازنده گرافیکی GH100 با 14592 هسته CUDA است. این کارت از ظرفیت 80 گیگابایتی HBM3 متصل به یک گذرگاه حافظه 5120 بیتی استفاده می کند (پنج پشته HBM که هر کدام به یک گذرگاه 1024 بیتی متصل هستند). یعنی حداکثر پهنای باند این پردازنده گرافیکی 2 ترابایت بر ثانیه است. نسخه PCIe در واقع یکی از اولین پردازنده های گرافیکی NVIDIA است که از رابط PCI Express 5.0 استفاده می کند و در سری های بازی موجود نیست.

[极客湾Geekerwan] 这是史上最快GPU!我们测了四张H100!价值120万元! (195,474 بازدید)منبع

گران‌ترین پردازنده گرافیکی NVIDIA در بازی‌ها آزمایش شده است

NVIDIA H100 در 3DMark TimeSpy، منبع: Geekerwan

اجرای H100 روی چنین سیستمی نیاز به کمی کار دارد. مشکل اصلی عدم وجود خروجی نمایشگر است. این بدان معناست که کارت گرافیک ثانویه مورد نیاز است. علاوه بر این، کارت مرکز داده (تسلا سابق) مانند سری GRID (برای پخش بازی های ابری) کار نمی کند، اما راهی وجود دارد که سیستم را فریب دهد تا این کارت ها را شناسایی کند. این دقیقاً همان کاری است که برای فعال کردن GPU انجام شد که پشتیبانی از ردیابی پرتو را نیز باز می کند.

در واقع، این فقط یک کارت گرافیک نبود، بلکه چهار کارت گرافیک بود که هر کدام 300000 RMB (تقریباً 42000 دلار آمریکا) ارزش داشتند. با این حال، H100 به خودی خود دقیقاً یک کارت گرافیک نیست، بلکه یک GPGPU (General Purpose) GPU یا شتاب دهنده هوش مصنوعی برای بارهای کاری پیشرفته در مرکز داده است. با این حال، هیچ چیزی نباید مانع استفاده کسی از نسخه PCI Express در یک رایانه رومیزی معمولی شود، چیزی که در این مورد اتفاق افتاد.

NVIDIA H100 در Red Dead Redemption 2، منبع: Geekerwan

مهمتر از آن، H100 PCIe فن ندارد. این یک GPU مرکز داده است که در سرورهای رک نصب می شود، بنابراین خنک کننده خارجی مورد نیاز است. یوتیوبر به سادگی یک فن دمنده سفارشی را در یک سر اضافه کرد که برای پوشش 350 وات TDP برای این مدل کافی بود (به خاطر داشته باشید که نسخه SXM 700 وات رتبه بندی شده است).

یوتیوبر گیکروان به کارت گرافیک NVIDIA H100 Hopper دسترسی پیدا کرده است.

H100 یک کارت بازی نیست و NVIDIA از آن مطمئن شده است. این ویدئو به شما در مورد تفاوت های سری بازی و دیتاسنتر می آموزد. همچنین توضیح می دهد که چرا نباید از آن کارت های گرافیک گران قیمت برای بازی کردن استفاده کنید. این ویدیو دارای زیرنویس است و بینندگان می توانند ترجمه خودکار را به زبان مورد نظر انتخاب کنند. قطعا ارزش دیدن را دارد.

منبع از طریق @I_Leak_VN:

NVIDIA H100، منبع: Geekerwan

NVIDIA H100 GPUZ، منبع: Geekerwan

H100 می‌تواند بازی‌ها را اجرا کند، اما عملکرد چیزهای زیادی را می‌خواهد. سیستم برای قرار دادن H100 در حالت پرمصرف تلاش می‌کند، بنابراین می‌توان مصرف انرژی زیر 100 وات و عملکرد پایین‌تر مطابق با پردازنده‌های گرافیکی بازی سطح پایه مانند سری GTX 16 یا حتی گرافیک یکپارچه Radeon 610M را مشاهده کرد. مهمتر از آن، H100 دارای واحدهای عملیاتی شطرنجی (ROP) بسیار کمتری نسبت به کارت‌های گرافیکی مانند RTX 4090 (160 در مقابل 24) است که یک گلوگاه برای چنین حجم کاری است. همچنین هیچ درایور بهینه‌سازی بازی برای سری مرکز داده وجود ندارد.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر