نسل چهارم اینتل Xeon Scalable “Sapphire Rapids” در 10 ژانویه عرضه می شود

Intel Sapphire Rapids برای پلتفرم Eagle Stream طراحی شده است که از فناوری‌های PCIe Gen5 و DDR5 پشتیبانی می‌کند. همچنین با جانشینی به نام Emerald Rapids که قرار است در همان سال عرضه شود، سازگار خواهد بود. سری جدید CPU مرکز داده حداکثر 56 هسته مبتنی بر معماری Golden Cove را ارائه می دهد که همگی هسته های بزرگی با نام “Performance” هستند.

نقشه راه سری Xeon اینتل
VideoCardz یاقوت کبود راپیدز زمرد رپیدز گرانیت راپیدز الماس رپیدز
سلسله نسل چهارم زئون نسل پنجم زئون نسل ششم زئون نسل هفتم زئون
سوکت سوکت E سوکت E TBC TBC
سال انتشار 2023 2023 2024 2025+
سکو جریان عقاب جریان عقاب جریان توس TBC
هسته μArch یارو طلایی یارو ردوود بعدی Performance-Core بعدی Performance-Core
گره ساخت اینتل 7 اینتل 7 اینتل 3 TBC
مکس هسته ها 56 ~ 64 TBC TBC
حداکثر TDP 350 وات ~ 370 وات TBC TBC
حداکثر L3 کش 112 مگابایت 120 مگابایت TBC TBC
پشتیبانی از حافظه 8x DDR5-4800 8x DDR5-5600 8x DDR5 8x DDR5
پشتیبانی HBM تا 64 گیگابایت HBM2e آره آره آره
PCI Express PCIe 5/4، 80 لاین PCIe 5.0، 80 لاین PCIe 5.0 PCIe 6.0
پشتیبانی از CXL Gen1 Gen1 Gen2 Gen3

اینتل تاریخ عرضه محصولات جدید مرکز داده خود را تایید کرد.

منبع: آندریاس شیلینگ (HardwareLuxx) TrendForceمنبع

نسل چهارم سری Xeon Scalable که در 10 ژانویه عرضه می شود

طبق تحقیقات TrendForce، اینتل با تاخیر در تولید Sapphire Rapids به دلیل بازده ضعیف فرآیند Intel 7 مواجه است. این همان گره 10 نانومتری است که توسط Alder Lake و Raptor Lake استفاده می شود. چنین گزارشی برخلاف این است که چند ماه پیش اینتل این گره را “سالم” نامیده بود، بنابراین این نقل قول را باید با کمی نمک در نظر گرفت.

– آندریاس شیلینگ 🇺🇦 (@aschilling) 1 نوامبر 2022

.@intelnews امروز آن را رسمی کرد: «SKUs نسل چهارم پردازنده‌های مقیاس‌پذیر Xeon اینتل (Sapphire Rapids، یادداشت سردبیر) شرایط انتشار محصول را برآورده کرده‌اند و این شرکت در حال گسترش استقرار آن است، اینتل (…) میزبان یک رویداد راه‌اندازی در 10 ژانویه خواهد بود. ” – البته 2023!

پس از تاخیرهای بی شمار، بالاخره سری Intel Sapphire Rapids تاریخ انتشار پیدا کرد. این شرکت دیروز تایید کرد که سری جدید CPU مرکز داده مبتنی بر فناوری پردازش اینتل 7 در 10 ژانویه وارد بازار می شود.

طبق آخرین تحقیقات TrendForce، برنامه تولید انبوه محصولات جدید Sapphire Rapids به دلیل نرخ بازده ضعیف فرآیند Intel 7 به تعویق افتاده است. در حال حاضر، نرخ بازده تولید Sapphire Rapids تنها 50 تا 60٪ تخمین زده می شود که بر محصولات اصلی Sapphire Rapids MCC تأثیر می گذارد.

طبق اطلاعات رسمی، اینتل آماده معرفی محصولاتی است که دارای شرایط انتشار محصول هستند. این به احتمال زیاد بدان معنی است که همه Sapphire Rapids SKUهای شناخته شده به طور همزمان معرفی نخواهند شد، اما این هنوز بهتر از عرضه نکردن هیچ محصولی است. Sapphire Rapids 12 مرحله مختلف را در طول توسعه خود دیده است و تاریخ انتشار بارها به عقب کشیده شده است.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر