مشخصات لو رفته اینتل Meteor Lake 14 هسته پردازنده و 8 هسته Xe بر اساس معماری Xe-LPG را فهرست می کند.


اولین جزئیات اینتل Meteor Lake و Raptor Lake Refresh

آنچه ممکن است اولین اسلاید اینتل برای سری لپ‌تاپ‌های نسل بعدی باشد، به تازگی توسط YouTuber Moore’s Law is Dead به اشتراک گذاشته شده است.

آخرین اسلایدهای ارائه در نهایت تعداد هسته های پلت فرم تلفن همراه آینده را نشان می دهد. در حالی که این شرکت قبلا استفاده از Raptor Lake Refresh را برای تراشه‌های سطح بالا تایید کرده بود، به نظر می‌رسد که اکثر سری‌ها به ترکیب جدید Meteor Lake تکیه می‌کنند. اسلاید نشان دهنده ردیف های سری CPU ادامه شش بخش قدرت را نشان می دهد.

پلتفرم بعدی موبایل اینتل، منبع: قانون مور مرده است

سری بعدی SKU موبایل اینتل

  • 7 وات (دریاچه شهابی) 5 تا 9 هسته – (1P+8E حداکثر)
  • 9 وات (دریاچه شهابی) 6 تا 10 هسته – (2P+8E حداکثر)
  • 15 وات (دریاچه شهابی) 6 تا 12 هسته – (حداکثر 4P+8E)
  • 28 وات (دریاچه شهابی) 10 تا 14 هسته – (6P+8E حداکثر)
  • 45 وات (دریاچه شهابی) 12 تا 14 هسته – (6P+8E حداکثر)
  • 55 وات (Raptor Lake Refresh) 14 تا 24 هسته – (8P+16E حداکثر)

جالب اینجاست که علیرغم تاکید اینتل بر روی “مرتبط دریاچه شهابی”، گنجاندن دریاچه رپتور در آخرین ستون، با عنوان “RPL” (دریاچه رپتور) مشهود است. جدای از اختلاف در تعداد هسته های CPU، تمایز اصلی در ارتقاء GPU برای Meteor Lake نهفته است که دارای معماری پیشرفته Xe-LPG بر اساس Alchemist است. از سوی دیگر، SKUهای سطح بالاتر که دارای Raptor Lake هستند، همان معماری تکرار فعلی را با محدودیت 32 واحد حفظ خواهند کرد.

علاوه بر این، گرافیک ارتقا یافته Meteor Lake با هسته های Xe به نمایش گذاشته می شود که به 8 واحد می رسد، در نتیجه پتانسیل 128 موتور برداری و 1024 هسته FP32، مشابه پردازنده گرافیکی Arc A380 موجود را ارائه می دهد. علاوه بر این، یک اسلاید جدید معماری Xe-LPG را معرفی می‌کند که پیشرفت‌ها در بهینه‌سازی قدرت و منطقه، پشتیبانی از گرافیک پیشرفته DX12U و افزایش قابل‌توجه 33 درصدی در قابلیت‌های هسته گرافیکی را برجسته می‌کند.

معماری Intel Xe-LPG، منبع: قانون مور مرده است

از آنجایی که اینتل در حال آماده شدن برای رونمایی از پلتفرم جدید خود است، اسلایدهایی که امروز توسط MLID فاش شد هنوز جزئیات زیادی ندارند. از جمله نام SKUهای نهایی و ساعت آنها. با این حال، اینتل اکنون به احتمال زیاد اطلاعات بیشتری را در رویداد نوآوری در سپتامبر منتشر خواهد کرد.

منبع:

[Moore’s Law Is Dead] Intel 20C/28T i7-14700K | کیمیاگر دریاچه شهاب سنگ + | نشت ARC B770 Battlemage (4,526 بازدید)

منبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر