متا حساب کاربری اینستاگرام و Threads را که جت خصوصی ایلان ماسک را ردیابی کرده بود بازیابی کرد


Meta’s Threads در این هفته منفجر شد و بیش از 70 میلیون حساب در حدود 40 ساعت پس از شروع به کار برنامه ثبت شد. یکی از این کاربران در حالی که صاحب توییتر را پست می کرد، خار آشنای ایلان ماسک بود یک بار به آن اشاره شد به عنوان “اصولاً مختصات ترور” برای او.

با این حال، متا به طور موقت معلق @elonmusksjet هم در اینستاگرام و هم در Threads. جک سوینی، خالق این حساب، می گوید که از داده های پرواز در دسترس عموم برای به اشتراک گذاشتن مکان جت خصوصی ماسک در زمان واقعی استفاده می کند. سوینی در توییتر نوشت متا قبلاً از وجود این حساب در اینستاگرام مطلع بود (اکانت‌های Threads فعلاً به اینستاگرام مرتبط هستند) و امیدوار است که تعلیق یک اشتباه از طرف شرکت باشد. Engadget با متا تماس گرفته است، و یکی از سخنگویان به ما گفت که تعلیق حساب ها در واقع یک اشتباه بوده است. آنها گفتند: “این یک خطا بود و نباید اتفاق می افتاد. رفع شده است.”

به نظر می رسید این حساب در اوایل روز جمعه نیز توجه مدیران متا را به خود جلب کرده بود. مطابق با انگجت آلوم ثاقب شاه، متا “به اشتباه” حساب را از Threads حذف کرد. این شرکت قبل از بازگرداندن کامل @elonmusksjet آن را به طور خلاصه بازیابی کرد.

سوئینی اطلاعات پرواز هواپیما را با نام @elonjet در توییتر منتشر می کرد که این موضوع مدت ها قبل از خرید شرکت ماسک را آزار می داد. زمانی، ماسک به سوئینی پیشنهاد 5000 دلاری برای حذف اکانت داد، اما این پیشنهاد رد شد. پیشنهاد متقابل 50000 دلاری یا کارآموزی در یکی از شرکت‌های ماسک هرگز به نتیجه نرسید.

در ماه دسامبر، چند ماه پس از خرید توییتر ماسک، این شرکت حساب ElonJet را برای همیشه معلق کرد. توییتر قوانین اطلاعات خصوصی خود را تقریباً در همان زمان به روز کرد تا کاربران را به اشتراک گذاری «اطلاعات موقعیت مکانی در دسترس عموم پس از گذشت مدت زمان معقولی محدود کند، به طوری که فرد دیگر در معرض آسیب فیزیکی قرار نگیرد».

سوینی یک حساب کاربری جدید در توییتر ایجاد کرد که مکان جت ماسک را با تأخیر 24 ساعته نشان می‌دهد، که طبق سیاست اصلاح‌شده A-OK بود. حساب‌های ElonJet در سایر پلتفرم‌ها اطلاعات به‌روزتری را نمایش می‌دهند، از جمله در فیس‌بوک، تلگرام، Mastodon و Bluesky. یک Subreddit نیز هواپیما را ردیابی می کند.

ElonJet واقعاً هرگز برای مدت طولانی ناپدید نشد، اما چیزی کاملاً مناسب در مورد آن وجود داشت که در Threads نشان داده شد. برنامه جدید رقیب آشکار توییتر است. تا آنجا که توییتر متا را به استفاده از کارمندان سابق و اسرار تجاری برای ساخت اپلیکیشن Threads متهم کرده است.

به‌روزرسانی ۷/۷ ساعت ۳:۵۱ عصر به وقت شرقی: متا @elonmusksjet را در اینستاگرام و Threads به حالت تعلیق درآورده است.

به‌روزرسانی ۷/۷ ساعت ۹:۴۰ عصر به وقت شرقی: متا به Engadget گفت که @elonmusksjet در اینستاگرام و Threads به اشتباه به حالت تعلیق درآمده و از آن زمان بازیابی شده است.

منبع