مایکروسافت تأیید کرد که DirectStorage 1.1 با رفع فشرده سازی GPU به زودی عرضه می شود

این شرکت تایید می‌کند که DirectStorage 1.1 با تمام کارت‌های گرافیکی که Shader Model 6.0 را پشتیبانی می‌کنند کار می‌کند، اما بهترین تجربه را باید از DirectX12 Ultimate GPU انتظار داشت. علاوه بر این، DS1.1 در ویندوز 10 و 11 کار خواهد کرد، اما سیستم جدیدتر دارای بهینه‌سازی‌هایی برای پشته I/O است، بنابراین از نظر تئوری باید تجربه بهتری را ارائه دهد.

در اوایل سال جاری، مایکروسافت فناوری DirectStorage 1.0 را معرفی کرد، راه حل بسیار مورد انتظار برای سرعت بخشیدن به روند بارگیری سریعتر دارایی های بازی. این یک نقطه عطف مهم بود که فصل جدیدی را برای بازی های رایانه شخصی باز کرد.

مایکروسافت تنها تایید می کند که SDK به زودی در اختیار توسعه دهندگان بازی قرار خواهد گرفت، اما تاریخ مشخصی ارائه نشده است. این بدان معناست که ما باید برای اولین بازی‌هایی که از این فناوری پشتیبانی می‌کنند بیشتر منتظر بمانیم، مگر اینکه مایکروسافت قبلاً با برنامه‌نویس‌های منتخبی در پشت صحنه کار کرده باشد.

با این حال، DirectStorage 1.0 هنوز ضروری ترین ویژگی را ندارد. این نسخه فقط زمان بارگذاری را برای ذخیره سازی پرسرعت NVMe بهبود بخشید. دارایی ها همچنان برای رفع فشرده سازی به CPU ارسال می شوند و تنها پس از آن به حافظه GPU ارسال می شوند.

Microsoft DirectStorage 1.1

DirectStorage 1.1 با معرفی فشرده سازی GPU، CPU را از حلقه خارج می کند. این باید سرعت رفع فشرده سازی را تا حد زیادی بهبود بخشد، زیرا GPU ها برای عملیات موازی بهتر بهینه می شوند. ناگفته نماند که انتقال داده ها از حافظه GPU به GPU سریعتر خواهد بود.

مایکروسافت نمونه‌ای ارائه کرده است که کاهش فشرده‌سازی GPU را در سمت چپ و کاهش فشرده‌سازی پردازنده را در سمت راست نشان می‌دهد. نه تنها زمان از 2.36 ثانیه به 0.8 ثانیه کاهش یافته است، استفاده از CPU نیز از 100٪ حداکثر به تنها 15.08٪ کاهش یافته است.

GPU با بارگیری GDeflate (سمت چپ) در 0.8 ثانیه در مقابل CPU با Zlib (راست) در 2.36 ثانیه.

منبع: مایکروسافت

منبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر