لیست مادربردهای سری 600 AMD ASRock فاش شده تأیید می کند که چیپست B650E واقعاً اتفاق می افتد

اخیراً ما لیستی از مادربردهای Z790 و H770 ASRock را برای سری جدید نسل سیزدهم Core اینتل با نام رمز “Raptor Lake” به اشتراک گذاشتیم (و اگر شما متعجب هستید، ASRock از ما خواسته است که این پست را حذف کنیم). با این حال، اینها تنها سری جدید CPU نیستند که در ماه های آینده راه اندازی می شوند. سازندگان مادربرد همچنین در حال توسعه مادربردهای سری 600 برای سری Ryzen 7000 AMD هستند که با نام رافائل شناخته می شوند.

سری رسمی AMD 600، منبع: AMD

به طور رسمی، تنها نسخه EXTREME چیپست X670 وجود دارد که اساساً پشتیبانی از PCIe Gen5 را برای گرافیک اضافه می کند. چیپست همه جانبه Gen5 B650E به دلیل هزینه اضافی درایورهای مجدد Gen5 هزینه بالایی خواهد داشت. علاوه بر این، سری B650E همچنین دارای PCB بسیار بهتری برای سیگنال دهی بهتر برای مطابقت با مشخصات پروتکل سختگیرانه Gen5 خواهد بود.

نسخه نهایی چیپست B650 با پشتیبانی از حافظه و گرافیک PCIe Gen5 در سری آتی ASRock/AMD 600 قرار خواهد گرفت. ما لیستی از مادربردهای جدید دریافت کرده ایم که مجموعه مادربردهای سری 600 AMD را تکمیل می کند.

ASRock حداقل پنج مادربرد B650E را آماده می کند

تا کنون، این شرکت قبلاً مادربردهای X670E خود را به طور رسمی معرفی و فهرست کرده است، بنابراین هیچ شگفتی در مورد اینکه کدام مدل در اینجا برنامه ریزی شده است وجود ندارد. از سوی دیگر، ASRock هنوز خط تولید میان رده B650 خود را تأیید نکرده است، به همین دلیل است که این پست ممکن است ایده‌ای در مورد خط تولید پیشنهادی ارائه دهد. و چندین مدل از جمله Mini-ITX، Micro-ATX و حتی مدلی که با همکاری NZXT توسعه یافته است، در راه است:

مادربردهای ASRock/AMD سری 600، منبع: VideoCardz.com

لازم به ذکر است که مادربردهای B650 شایعه شده اند برای راه اندازی دیرتر از سری X670. دومی ممکن است در ماه سپتامبر با سری Ryzen 7000 ظاهر شود، در حالی که B650 ممکن است تا اکتبر کاهش یابد. زمان B650E به طور خاص ناشناخته است، اما این زمان به وضوح همزمان با انواع غیر Extreme توسعه یافته است.

منبع

این ویژگی‌ها قیمت‌های سری Extreme را افزایش می‌دهند، اما در عوض یک مادربرد سازگار با PCIe Gen5 و DDR5 دریافت می‌شود که (با توجه به تعهد AMD به پشتیبانی طولانی‌مدت) برای چند سال دیگر خدمت می‌کند.

شاید AMD تمایلی به تایید وجود چیپست B650E نداشته باشد، اما قطعا این اتفاق می افتد.

گفته می شود که هر دو سری X670 و B650 از اورکلاک CPU و حافظه پشتیبانی می کنند. دقیقاً مشخص نیست که چه «اورکلاک پذیری شدید» چیپست X670E را نسبت به «اورکلاک مشتاقان» X670 به ارمغان می آورد. AMD هنوز تمام جزئیات سری 600 خود را در هفته های آینده فاش نکرده است.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر