طبق شایعات، پردازنده‌های نسل بعدی اینتل Panther Lake دارای معماری Cougar Cove هستند


لطفا توجه داشته باشید که این پست با عنوان a برچسب گذاری شده است شایعه.

هسته های کوگار کوو اینتل برای دریاچه پلنگ

طبق قانون مور مرده است، اینتل طراحی هسته جدیدی را توسعه داده است که ممکن است به پردازنده‌های سری Core آینده ختم شود.

Meteor Lake و Raptor Lake Refresh

اینتل تغییراتی را در نقشه راه CPUهای مشتری خود اعمال کرده است. به نظر می رسد Meteor Lake برای دسکتاپ ممکن است واقعاً لغو شود، که قبلاً توسط بسیاری از منابع از جمله اینتل ذکر شده است. خودشان. اما نسل بعدی سری Core برای دسکتاپ ها شامل معماری جدیدی به نام Arrow Lake نیز می شود.

ممکن است به نظر برسد که به روز رسانی اخیر پلتفرم Z790 که اکنون در حال انجام است آخرین به روز رسانی بزرگ برای سوکت LGA1700 باشد. اینتل اکنون در نیمه دوم سال 2023 به‌روزرسانی سری Raptor Lake را عرضه می‌کند. این سری باید دارای ساعت‌های بالاتر و پشتیبانی از حافظه سریع‌تر باشد، اما جدای از آن، ما به همان معماری زیر نگاه می‌کنیم.

دریاچه پیکان

آنچه که قرار بود به‌روزرسانی سری دسکتاپ به شکل سوکت LGA-1851 باشد، اکنون ممکن است به Q4 2024 بازگردانده شود، یعنی زمانی که پلتفرم دسکتاپ Arrow Lake قرار است منتشر شود. سری ARL اولین به‌روزرسانی بزرگ است که عملکرد دو رقمی را نسبت به Raptor Lake افزایش می‌دهد. گذشته از ادعاهای IPC (که معمولاً هرگز دقیق نیستند)، سری جدید تا 40 هسته (8 کارایی با 32 کارآمد) ارائه می شود. این به تنهایی منجر به عملکرد چند رشته‌ای بالاتر می‌شود، اما ادعا می‌شود که همین تعداد هسته‌ها در حال حاضر تا 40 درصد افزایش نسبت به Meteor Lake ایجاد کرده است.

معماری های مشتری شایعه شده اینتل، منبع: قانون مور مرده است

جالب توجه است، گزارش شده است که Arrow Lake عمدتاً با استفاده از گره‌های TSMC ساخته می‌شود، حداقل قالب‌های محاسباتی پیشرفته شامل 8P+32E، 8P+16E و 6P+8E خواهد بود. اینتل حداقل پنج قالب مختلف را برای Arrow Lake راه‌اندازی می‌کند، از جمله 6P+8E و 2P+8E مبتنی بر گره Intel 20A. همچنین صحبت هایی در مورد کاهش بالقوه GPU یکپارچه وجود دارد که همانطور که به یاد داریم Xe2-LPG (همان سطح معماری Celestial) است. به جای 320 واحد، بالاترین تعداد هسته ممکن است 192 اتحادیه اروپا باشد.

دریاچه پلنگ و دریاچه هیولا

طبق گفته MLID، سری مشتری های نسل بعدی پس از Arrow Lake ممکن است معماری هسته جدیدی به نام Cougar Cove را معرفی کند. گفته می‌شود هنوز پیکربندی 8P+32E را هدف قرار می‌دهد، اما پیش‌بینی‌های اولیه جهش بزرگ دیگری را در عملکرد تک و چند رشته‌ای نشان می‌دهد. آنچه همچنین مهم است این است که دریاچه پلنگ سوکت با دریاچه ارو سازگار خواهد بود.

این ویدیو همچنین نام رمز جدیدی از «Beast Lake» را پوشش می‌دهد که بر رهبری عملکرد تک هسته‌ای تمرکز دارد. اگر اینتل واقعاً بخواهد یک “جانور” را آزاد کند، ممکن است در نهایت بیش از 8 هسته عملکردی داشته باشد. حداقل 14 SKU در حال حاضر توسط اسناد اینتل ذکر شده است که متاسفانه فاش نشده است.

شایعه نقشه راه اینتل Client CPU
VideoCardz Raptor Lake & Refresh دریاچه شهابی (MTL)
دریاچه پیکان (ARL)
دریاچه قمری (LNL)
دریاچه پلنگ (PNL)
دریاچه هیولا
دریاچه نوا
تاریخ عرضه 2022-2023 2023-2024 2025+ 2026+
هسته بزرگ µArch Raptor Cove یارو ردوود / یارو شیر Cougar Cove TBC
هسته کوچک µArch گریسمونت کرستمونت TBC TBC
گرافیک μArch Xe-LP Xe-LPG Xe²-LPG Xe³-LPG
حداکثر تعداد هسته 24 (8P+16E) 16 (6P+8E+2E) MTL
40 (8P+32E) ARL
40 (8C+32c) PNL TBC
سوکت دسکتاپ LGA-1700 LGA-1851 LGA-1851 TBC
پشتیبانی از حافظه DDR4/DDR5-5600 DDR5-6400 (?) TBC TBC
PCIe Gen PCIe 5.0 PCIe 5.0 PCIe 5.0 TBC

منبع:

[Moore’s Law Is Dead] نشت نسل پانزدهم اینتل: 40C Arrow Lake، Cougar Cove، Beast Lake POUNCE on AMD! (13,418 بازدید)

منبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر