ضربه زدن به کتاب ها: «تهدید» منحصر به فرد آمازون برای تجارت دیجیتال

همه محصولات توصیه شده توسط Engadget توسط تیم تحریریه ما، مستقل از شرکت مادر انتخاب می شوند. برخی از داستان های ما شامل پیوندهای وابسته است. اگر چیزی را از طریق یکی از این پیوندها خریداری کنید، ممکن است کمیسیون وابسته را دریافت کنیم. تمامی قیمت ها در زمان انتشار صحیح می باشد.منبع اما از نظر او و بسیاری از منتقدان فناوری بزرگ در محافل او، آمازون تهدیدی کاملاً متفاوت برای رقابت تجاری است. این فقط پلتفرم خرده فروشی نیست، بلکه AWS است [Amazon Web Services]، این قطعه تدارکات است، آن است [Alexa] و رابطی برای نحوه تعامل ما با وب و همه دستگاه‌ها و همه چیزهایی است که به خانه هوشمند متصل هستند.» این امر آمازون را قادر می‌سازد تا کالاها و خدمات خود را در آن بازارها ترجیح دهد، نوعی مالیات بر همه کسب‌وکارهایی که به آن زیرساخت‌ها متکی هستند وضع کند، و همه آن فعالیت‌ها را زیر نظر بگیرد و از آن اطلاعات به نفع خود استفاده کند.»

“چگونه مطبوعات نمی دانند که این یک گروه جبهه است؟” او ناله می کرد. در نتیجه، یکی از کارکنان ارتباطات آمازون به نام داگ استون بیش از یک سال تلاش کرد تا به خبرنگاران کمک کند تا حامیان مالی گروه را کشف کنند. سرانجام، در پاییز 2019، وال استریت ژورنال در افشاگری با عنوان “کمپین “ریشه های ریشه ای” برای از بین بردن آمازون توسط بزرگترین رقبای آمازون تامین مالی می شود، از حجاب عقب نشینی کرد. یکی از سخنگویان والمارت کمک مالی به این گروه را برای روزنامه رد کرد – در مقاله گفته شده بود که والمارت از یک واسطه برای انتقال وجوه به FFM استفاده کرده است، بنابراین دفاع از شرکت ممکن است یک موضوع معنایی باشد – اما گفت که والمارت “سهم[s] نگرانی در مورد مسائل» که گروه در حال انتشار آن بود.

هارپر کالینز

با افزایش فشار واشنگتن دی سی، رهبران آمازون داغ شدند. در یکی از جلسات کلیدی سالانه رهبران ارشد بزوس در اوایل سال 2020، جاسی، مدیر عامل وقت AWS، محتوای یادداشتی را که در مقابل او نشسته بود، هضم کرد. در پاسخ به اتهاماتی مبنی بر اینکه بیش از حد بزرگ یا بسیار قدرتمند و درگیر رفتارهای ضدرقابتی است، برنامه های آمازون را برای پیام رسانی ارائه کرد. همانطور که بزوس از طریق تلفن به صحبت‌هایش گوش می‌داد، جاسی با اشاره از کسانی که قبل از او بودند پرسید که چرا در پیام‌رسانی والمارت و رقیب AWS مایکروسافت بحث نمی‌شود. دیگر مقامات ارشد شرکت سعی کردند توضیح دهند که هر یک از آن شرکت ها قبلاً سال ها پیش مورد بررسی قرار گرفته بودند و زمان آنها گذشته است. اما واکنش جاسی تأثیری ماندگار بر حاضران گذاشت.

در اواخر دهه 2010، قدرت و ارزش‌گذاری‌هایی که آمازون و دیگر غول‌های صنعت فناوری در حال جمع‌آوری بودند، جنبش جدیدی را در محافل ضدانحصار برانگیخت که توسط یک مقاله دانشکده حقوق که توسط یک دانشجوی حقوق ناشناخته به نام لینا خان نوشته شده بود، تحریک شد. خان در مقاله اصلی خود، “پارادوکس ضد تراست آمازون” که در مجله حقوق ییل منتشر شد، استدلال کرد که تفسیر ما از قوانین ضد انحصار در پرتو یک اقتصاد دیجیتال جدید منسوخ شده است، و نیاز به بازگشت به روزهایی وجود دارد که صرفاً شرایط ضعیفی داشتیم. قیمت ها یا ارائه خدمات رایگان برای جلوگیری از بررسی رفتار ضدرقابتی کافی نبود.

آمازون فقط نمی‌خواهد بر بازارها تسلط یابد. استیسی میچل، منتقد قدیمی آمازون و والمارت که یک اندیشکده چپ‌گرا به نام موسسه خوداتکایی محلی (ILSR) را اداره می‌کند، می‌گوید: می‌خواهد زیرساخت‌هایی را که زیربنای آن بازارها است، در اختیار داشته باشد. “و این یک تفاوت بزرگی در یک جاه طلبی انحصاری نسبت به Walmart است.” میچل سال‌های زیادی را صرف تحریک دولت کرده بود تا در طول سال‌های رشد سوپرسنتر خود، والمارت را کاهش دهد و او هنوز هم امروز روشن است که قدرت شرکت را مشکل‌ساز می‌داند.

برگرفته از برنده همه چیز را می فروشد: آمازون، والمارت و نبرد برای کیف پول ما توسط جیسون دل ری. منتشر شده توسط Harper Business. حق چاپ © 2023 توسط جیسون دل ری. تمامی حقوق محفوظ است.


یکی از حاضران سال‌ها بعد به من گفت: «از نظرات او کاملاً مشخص بود که ما نباید پایمان را از روی گاز رها کنیم. در سال‌های بعد، به‌ویژه در بخشی از شرکت که بر مسائل به اصطلاح رقابت تمرکز داشت، «روزی نبود که والمارت مطرح نشود». این واقعیت که والمارت، با درآمد سالانه بیشتر از آمازون، توسط سیاستگذاران مورد بررسی قرار نمی گرفت، مدیرانی مانند جاسی را دیوانه کرد. وقتی مدیران آمازون متوجه شدند که والمارت به طور غیرمستقیم به یک گروه غیرانتفاعی به نام بازارهای آزاد و منصفانه کمک مالی می کند که خبرنگاران و رسانه های اجتماعی را با اتهامات ضد آمازون بمباران می کرد، فایده ای نداشت. برای مدتی، رهبران آمازون مشکوک بودند که یک رقیب، یا گروهی از رقبا، این عملیات را تامین مالی می‌کنند، اما نمی‌توانستند آن را ثابت کنند. یکی از سخنگویان قدیمی آمازون، درو هردنر، هر بار که این گروه یک پیام اپیدمی یا رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌کرد که مورد توجه قرار می‌گرفت، ناامید می‌شد.

وقتی صحبت از تجارت آنلاین می شود، هیچ کس بزرگتر از آمازون نیست. همین را می توان در مورد تسلط مطلق والمارت بر خرده فروشی فیزیکی نیز گفت. اما برای مدت کوتاهی در سال 2016، این دو غول بزرگ به دنبال این بودند که همه در مسیرهای یکدیگر قرار بگیرند. اختلافات چند ساله حاصل، با هر استراتژی فوق‌العاده و ترفندی که برای از بین بردن رقابت در دسترس قرار می‌گیرد، پایه‌های دنیای تجارت را تکان می‌دهد. که در برنده همه را می فروشدجیسون دل ری، روزنامه‌نگار، نبردهای تجاری بین و درون این غول‌های صنعت را بازگو می‌کند، زیرا هر دو شرکت به دنبال تقویت بیشتر موقعیت‌های خود در بازار بودند. در گزیده زیر، برخی از ترفندهای زیر دستی گفته شده را می بینیم.

نوشته آبی و سفید روی ستون های آبی سیاه و قهوه ای، نماد سبد خرید قرمز.