سوکت Intel LGA-1851 برای پردازنده‌های Arrow Lake-S که در نقشه‌های رسمی نمایش داده شده است


پلتفرم LGA-1851 Arrow Lake-S اینتل ممکن است به کیت‌های نصب جدید نیاز داشته باشد

سوکت Intel LGA-1851 برای علاقه مندان به رایانه های شخصی آشنا شده است. اینتل که در ابتدا برای پلتفرم مصرف کننده دسکتاپ نسل بعدی به نام Meteor Lake-S در نظر گرفته شده بود، اکنون برنامه های خود را برای سوکت تغییر داده است و اولین محصولی که روی این پلتفرم عرضه می شود، معماری Arrow Lake-S است.

سوکت LGA-1851 اینتل، منبع: Igor’sLAB

همانطور که از نام آن پیداست، سوکت LGA-1851 دارای پیکربندی پین متفاوتی در مقایسه با سوکت LGA-1700 موجود در سری Alder و Raptor Lake است. در نتیجه، کاربرانی که قصد ارتقا به معماری جدید CPU اینتل را دارند، باید روی مادربردهای جدید سرمایه گذاری کنند. اگرچه انتظار می رود این مادربردها (مانند Z870 و B860) تا سال آینده در دسترس نباشند، نگرانی هایی در مورد سازگاری با سخت افزار موجود و هزینه های مربوطه وجود دارد.

کاربرانی که در حال حاضر از حافظه DDR4 در پلتفرم‌های اینتل استفاده می‌کنند احتمالاً باید به DDR5 ارتقاء دهند زیرا پلتفرم Arrow Lake-S از فناوری قدیمی‌تر پشتیبانی نمی‌کند. در بدترین حالت، انتقال به Arrow Lake-S نیاز به خرید یک CPU، مادربرد، حافظه جدید و همانطور که اخیراً تأیید شده است، یک کیت نصب جدید برای خنک‌کننده‌های LGA1700 خواهد داشت. Igor’sLAB اولین طرح های شماتیک و نقشه های سه بعدی سوکت جدید را منتشر کرده است که چنین نیازی را پیشنهاد می کند.

سوکت LGA-1851 اینتل، منبع: Igor’sLAB

با این حال، اخبار مثبتی نیز وجود دارد. Arrow Lake-S اینتل رابط PCIe Gen5 را تنها به 16 خط محدود نمی کند. در عوض، چهار خط اختصاصی برای ذخیره سازی SSD متصل به CPU معرفی می کند. این پیشرفت به این معنی است که گیمرها در صورت تمایل به استفاده از فضای ذخیره سازی Gen5، دیگر مجبور نخواهند بود 16 مسیر کارت گرافیک خود را به خطر بیاندازند. در این جنبه، اینتل قابلیتی مشابه با پلتفرم‌های AMD AM5 X670E/B650 ارائه می‌کند و با رابط اضافی PCIe Gen4x4 AMD برای فضای ذخیره‌سازی اضافی مطابقت خواهد داشت و با رقبای خود همسو می‌شود.

سوکت LGA-1851 اینتل، منبع: Igor’sLAB

مشخص شده است که سوکت LGA-1851 به فشار دینامیکی بالاتری (Dynamic Compression Maximum) از 490N تا 923N نیاز دارد. خبر خوب این است که فشار استاتیک و ارتفاع Z از پخش کننده حرارت یکپارچه (IHS) مانند پلت فرم قدیمی باقی می ماند. در نتیجه، این احتمال وجود دارد که برخی از خنک کننده ها همچنان سازگار باشند، اگرچه شرکت های خنک کننده بعید است به این زودی ها این موضوع را تایید کنند.

منبع: Igor’sLAB

منبع

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر