درایورهای چیپست AMD دارای بهینه سازی های ویژه بازی برای پردازنده های Ryzen 9 7000X3D هستند.

بهینه سازی بازی AMD Ryzen 9 7900X3D

بهینه سازی چیپست AMD Ryzen 9 7950X3D/7900X3D، منبع: AMD

AMD ویژگی های جدیدی را در درایورهای چیپست جدید فاش می کند.

پردازنده های AMD Ryzen 7000X3D مجهز به 3D V-Cache به طور خودکار بسته به حجم کاری عملکرد را بهینه می کنند. جدیدترین درایور چیپست قادر خواهد بود به صورت پویا مشخص کند که کدام هسته قرار است توسط سیستم عامل ویندوز استفاده شود. به عبارت دیگر، اگر حجم کاری به حافظه کش حساس باشد، سیستم عامل به گونه ای اصلاح می شود که هسته های دارای کش سه بعدی V-Cache را اولویت بندی کند. اگر فرکانس مهمتر باشد، به جای آن هسته هایی با فرکانس بالاتر انتخاب می شوند.

AMD توضیح می دهد که هر دو ویژگی بسته به حجم کاری عملکرد را افزایش می دهند، اما هدف اصلی این فناوری ها افزایش عملکرد بازی است.

این شرکت توضیح می دهد که این ویژگی توسط درایور کنترل می شود، اما می توان آن را به صورت دستی در بایوس تغییر داد. کاربران می توانند به دلخواه بین «کش» و «فرکانس» انتخاب کنند.

نکته مهم این است که این پردازنده‌ها برای پردازنده‌های Ryzen 9 7000X3D (7950X/7900X) مورد هدف قرار می‌گیرند، زیرا تنها این دو از سه SKU اعلام‌شده دارای طراحی چیپلت نامتقارن هستند که در آن یکی از CCX دارای 3D V-Cache است در حالی که دیگری نه. این مشکل در تراشه 8 هسته ای Ryzen 7 7800X3D که قرار است در ماه آوریل عرضه شود وجود ندارد.

منبع

علاوه بر این، AMD تأیید می کند که همان درایورها دارای درایور فایل PPM Provisioning خواهند بود. این ویژگی در درجه اول برای بارهای کاری بازی مورد هدف قرار می گیرد، زیرا CCX را به صورت پویا با V-Cache سه بعدی اختصاص می دهد و CCX استفاده نشده را بدون کش اضافی پارک می کند. اگر به رشته های بیشتری نیاز باشد، CCX بدون 3D V-Cache نیز فعال خواهد شد.

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر