خیلی طولانی، هدفون جبرا، تقصیر تو نبود

خیلی طولانی، هدفون جبرا، تقصیر تو نبود

Jabra از سال 2018 در دسته هدفون‌های بی‌سیم واقعی یکی از پایه‌های اصلی بوده است، اما دیگر نخواهد بود. مدت کوتاهی پس از معرفی دو محصول جدید در مجموعه Elite خود در این هفته، شرکت مادر GN اعلام کرد که تجارت هدفون مصرف‌کننده خود را برای تمرکز بر سایر دستگاه‌های صوتی تعطیل می‌کند. این خبر با توجه به زمان‌بندی، شوک‌کننده بود و به سرعت هر هیجانی را در مورد نسل دوم Elite 10 و Elite 8 Active کاهش داد.

یکی از سخنگویان جبرا به Engadget گفت: «این اعلامیه توسط GN در تلاش است تا منابع و تلاش‌ها را بر روی محصولات سازمانی Jabra در حوزه صوتی متمرکز کند، از جمله هدفون‌های بی‌سیم واقعی درجه سازمانی، و همچنین دستگاه‌های شنوایی ویدیویی و OTC». اگرچه این امر توسعه بلندمدت خطوط تولید Elite و Talk را متوقف می‌کند، به این معنا نیست که نام محصولات دیگر وجود نخواهد داشت و محصولات موجود همچنان در دسترس خواهند بود. مشتریان می‌توانند آن‌ها را در کانال‌های معمول آنلاین و خرده‌فروشی و همچنین Jabra.com خریداری کنند و طبق معمول محصولات در طول عمرشان پشتیبانی خواهند شد.»

جبرا اولین شرکتی نبود که هدفون‌های بی‌سیم واقعی تولید کرد، اما جزو اولین شرکت‌هایی بود که تاثیر ماندگاری بر جای گذاشت. در سال 2018، Elite 65t را برای اولین بار معرفی کرد، اولین مجموعه از نوع خود که احساس کردم واقعا قانع کننده است. نسخه جبرا کوچکتر و در نتیجه راحت تر از رقبای خود بود. آنها همچنین کیفیت صدای بهتر و اتصال مطمئن تری را نسبت به بسیاری از رقبای موجود خود ارائه کردند.

با انتشارات بعدی، این شرکت فرمول خود را اصلاح کرد و به طور مداوم توسط شرکت مادرش کمک شد. دهه‌ها تخصص GN در سمعک، بینش‌های مفیدی را برای محصولات بی‌سیم واقعی جبرا، به‌ویژه وقتی صحبت از طراحی ارگونومیک به میان می‌آید، ارائه کرد. جبرا جزو اولین کسانی بود که اندازه جوانه های خود را به شدت کاهش داد، در حالی که برخی از رقبا هنوز هم برای متعادل کردن اندازه و تناسب امروز تلاش می کنند.

پیروی بسیار بهبود یافته ایربادهای بی سیم واقعی Elite 65t در سال گذشته.پیروی بسیار بهبود یافته ایربادهای بی سیم واقعی Elite 65t در سال گذشته.

Jabra Elite 75t و Elite 65t. (بیلی استیل برای Engadget)

به نظر می‌رسید جبرا با هدفون‌هایی که مجموعه کاملی از ویژگی‌ها را با قیمت‌هایی کمتر از رقبای اصلی خود مانند اپل، بوز و سونی ارائه می‌کرد، جایگاهی برای خود ایجاد کرده بود. و تا حدود سال 2020، این شرکت در ارائه یک جایگزین قانع کننده برای برندهای بزرگ موفق بود. در آن زمان، بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده هدفون هنوز در تلاش بودند تا فرمول‌های خود را به‌طور دقیق تنظیم کنند تا کامل‌ترین مجموعه جوانه‌ها را با بهترین عملکرد ارائه دهند. پیگیری Jabra، Elite 75t، چیزی بود که من به عنوان «جهش از خوب به عالی» توصیف کردم. اما حتی در آن زمان، 75t علیرغم طراحی کوچکتر، راحت تر، صدای بهبود یافته و عمر باتری طولانی تر، فاقد حذف نویز فعال (ANC) بود.

در نهایت، جبرا هرگز نمی‌تواند از نظر عملکرد ANC و کیفیت کلی صدا با امثال بوز و سونی برابری کند. با وجود این، بر اساس Global Market Insights، جبرا در پایان سال 2023 در جایگاه چهارم بازار هدفون قرار گرفت. این امر آن را از نظر سهم بازار کلی پشت سر اپل، سامسونگ و سونی قرار می دهد.

Jabra به گسترش خط تولید خود با جایگزین های مقرون به صرفه ادامه داد که تا 80 دلار کاهش یافت. شاید این توسعه به سقوط آن کمک کرده است: این شرکت در حال حاضر پنج مدل مختلف را به عنوان بخشی از خط تولید خود با همپوشانی قابل توجهی بین برخی از آنها ارائه می دهد.

GN در این هفته توضیح داد که «تمرکز مجدد» آن به سمت محصولات بی سیم واقعی تر در سال 2023 با Elite 10 و Elite 8 Active منجر به «سودآوری قوی تر از قبل» شده است. با این حال، این نوشته روی دیوار دیده شد: بازار هدفون‌های هدفون به طور فزاینده‌ای شلوغ و رقابتی می‌شود. این شرکت می‌داند که سرمایه‌گذاری لازم برای توسعه «نوآوری‌های آینده» کافی که موقعیت خود را حفظ کند، پایدار نبود. بنابراین، جبرا حتی پس از عرضه جدیدترین محصول Elite خود، سر تعظیم فرود آورده است.

پیتر کارلسترومر، مدیرعامل GN Store Nord در بیانیه‌ای گفت: «ما نشان داده‌ایم که می‌توانیم حتی در چالش‌برانگیزترین دسته‌ها رقابت کنیم. با این حال، بازارها در طول زمان تغییر کرده‌اند، و امروز ارزیابی ما این است که نمی‌توانیم در مقایسه با بسیاری از فرصت‌های دیگری که در کسب‌وکارهای شنوایی، شرکت‌ها و بازی‌هایمان داریم، بازگشت عادلانه‌ای از سرمایه‌گذاری داشته باشیم.

ایربادهای نسل دوم Elite 10 Jabra با یک جعبه شارژ انتقال دهنده بی سیم عرضه می شوند که در پروازها مفید خواهد بود. ایربادهای نسل دوم Elite 10 Jabra با یک جعبه شارژ انتقال دهنده بی سیم عرضه می شوند که در پروازها مفید خواهد بود.

Jabra Elite 10 (نسل دوم) (جبرا)

در زمانی که پس از معرفی مدل های جدید باید برای این شرکت هیجان انگیز باشد، جبرا در عوض به سمت پایان حرکت می کند. این شرکت متعهد به پشتیبانی از محصولات “برای چندین سال” است، اما من انتظار هیچ ویژگی جدیدی را ندارم. در عوض، احتمالاً شاهد به‌روزرسانی‌های ظریف با هدف نگهداری و تعمیرات هستیم تا بهبودهای قابل توجه. زمانی که در حال بسته بندی فروشگاه هستید، فروش سختی برای محصول تازه اعلام شده شما خواهد بود.

اکنون، این شرکت بر روی دستگاه‌های کمک شنوایی سازمانی، بدون نسخه و دستگاه‌های بازی تمرکز خواهد کرد. اما این بدان معنا نیست که Jabra به طور کامل ساخت هدفون را متوقف می کند. این شرکت هنوز به هدفون‌های بی‌سیم واقعی اعتقاد دارد، اگرچه متوجه شده است که بازار مصرف‌کننده منطقه پایداری برای سرمایه‌گذاری در آینده نیست. یکی از سخنگویان توضیح داد: “نوآوری واقعی بی سیم هنوز در هسته بسیاری از محصولات جبرا قرار دارد، بنابراین این شرکت از طریق خطوط تولید دیگر در بازار هدفون ها باقی خواهد ماند.”

اما، زمان آن رسیده است که شرکت به کار خود ادامه دهد. چندین نسخه بعد از Elite 65t، Jabra هنوز هم از نظر توانایی های حذف نویز یا کیفیت کلی صدا در حد Bose و Sony نیست. نه این که هیچ وقت دور نبود، اما پاشنه های آنها هم نمی خورد.

جبرا ممکن است یکی از اولین کسانی باشد که مجموعه ای مطمئن از هدفون های بی سیم واقعی را ارائه کرده است، اما با شکست در پیشی گرفتن از رقبا، این برتری را هدر داد. امکاناتی مانند اتصال بلوتوث چند نقطه ای را جلوتر از رقبای خود معرفی کرد، ویژگی که اکنون در میان محصولات جدید رایج است. حتی دو مدل اخیر آن دارای یک جعبه انتقال صدا LE هستند که به شما امکان می‌دهد صدا را از دستگاه‌های دارای جک USB-C یا 3.5 میلی‌متری ارسال کنید. ابتدا یک صنعت نیست، بلکه حوزه دیگری است که شرکت در آن اولین پذیرنده است.

با این حال، در نقطه‌ای از راه، هدفون‌های جبرا از عالی به خوب تبدیل شدند. نه به این دلیل که در واقع کیفیت آنها کاهش یافته است، بلکه به این دلیل که دیگر از رقبا متمایز نیستند.

منبع