تست مقیاس‌بندی GeForce RTX 4090 و Core i9-13900K PCIe 2% تفاوت بین حالت‌های x16 و x8 را نشان می‌دهد.

تست مقیاس پذیری PCI Express به روز شده TPU با بازی های جدید و پلت فرم اینتل

کاهش عملکرد برای حالت x4 قابل توجه تر است و عملکرد را بین 6 تا 7 درصد کاهش می دهد. با این حال، بیشترین تأثیر را باید از حالت x4 انتظار داشت، که معادل پورت Thunderbolt 80 Gbps است که توسط پردازنده‌های گرافیکی خارجی استفاده می‌شود. در اینجا گیمرها باید انتظار کاهش عملکرد 17 تا 21 درصدی را داشته باشند.

این دقیقاً توسط TechPowerUP نشان داده شده است که بررسی مقیاس بندی PCIe خود را با سخت افزار جدیدتر به روز کرده است. به‌جای سیستم Ryzen 7000 که ماه‌ها پیش از آن استفاده می‌کردند، در عوض بر پایه پردازنده Intel Core i9-13900K بود. این سیستم اکنون برای آزمایش GPU آنها استفاده می شود.

علاوه بر این، TPU بازخورد جامعه را برای گنجاندن عناوین جدیدتر با raytracing فعال کرد تا اطمینان حاصل شود که استفاده از پهنای باند در بالاترین سطح ممکن است.

NVIDIA GeForce RTX 4090 PCIe Scaling Test، منبع: TechPowerUP

NVIDIA GeForce RTX 4090 Founders Edition، منبع: TechSpot

انتخاب بازی TPU با عناوین جدیدتری مانند Elden Ring یا Far Cry 6 به روز شده است. این گیمرها بیشترین تفاوت های قابل مشاهده را بین حالت های x16/x8 نشان داده اند که تا 8.3٪ افزایش یافته است:

اسلات PCIe Gen4 x16 دارای 16 خط داده است، در حالی که یک اسلات PCIe Gen4 x8 دارای 8 خط داده است. تفاوت در تعداد خطوط به این معنی است که اسلات های x16 می توانند دو برابر اسلات های x8 پهنای باند ارائه دهند. این تئوری است، در واقعیت، ممکن است همیشه چنین تفاوتی را در تست های واقعی بازی نشان ندهد.

TechPowerUP نسخه جدیدی از تست مقیاس بندی PCIe خود را با پردازنده Core i9-13900K اینتل و پردازنده گرافیکی RTX 4090 دارد.

استاندارد PCIe ممکن است واقعاً بر عملکرد تأثیر بگذارد، اما به احتمال زیاد در گرافیک موبایل با خطوط محدود از 8 به 4 دیده می شود، نه اینکه GPU های دسکتاپ نیمی از خطوط را از دست بدهند. دقیقاً این سناریو در این بررسی بر اساس مادربرد Z790 آزمایش شده است، که نیمی از خطوط موجود PCIe CPU (در این مورد Gen5) را برای ذخیره سازی NVMe قربانی می کند.

نتایج همان‌طور که انتظار می‌رفت، تفاوت کوچکی را بین حالت‌های Gen4 x16 و x8 نشان می‌دهد. مورد دوم نیز معادل خط x16 در PCIe Gen3 است، بنابراین این نشان می‌دهد که حتی در نسخه‌های قدیمی‌تر استاندارد، گیمرها هنوز نباید انتظار کاهش عملکرد عمده را داشته باشند.

PCI Express (PCIe) یک رابط استاندارد برای اتصال دستگاه های داخل یک کامپیوتر است. PCIe Gen4 چهارمین نسل از این استاندارد است و سرعت و پهنای باند بیشتری را نسبت به نسخه های قبلی خود ارائه می دهد. “x16” و “x8” به تعداد خطوط داده ای اشاره دارد که یک اسلات PCIe خاص دارد.

تا کنون، تنها یک شرکت یک GPU سازگار با PCIe Gen5 منتشر کرده است: برند چینی Moore Threads. نه AMD، نه اینتل و انویدیا به این استاندارد عجله نمی کنند، احتمالاً دلیل خوبی دارد.

منبع: TechPowerUP

منبع

NVIDIA GeForce RTX 4090 PCIe Scaling Test، منبع: TechPowerUP

محمدصادق مجدی

majdi.ir

محمدصادق مجدی هستم عاشق سخت افزار کامپیوتر