تامین کننده اپل TSMC تولید تراشه آریزونا را تا سال 2025 به تعویق انداخت

این تاخیر همچنان مشکلاتی را برای شرکت‌های فناوری وابسته به تولید TSMC، به ویژه اپل، ایجاد می‌کند. آیفون‌ها و مک‌های آینده از تراشه‌های ۴ نانومتری و ۳ نانومتری ساخته شده در کارخانه‌های فونیکس استفاده خواهند کرد. اگر تأخیر پابرجا بماند، ممکن است اپل مجبور شود عرضه محصول را متوقف کند یا به تولیدکنندگان جایگزین تکیه کند. اینتل به دلیل شروع تولید تراشه در سال 2024، 20 میلیارد دلار به دو تأسیسات آریزونا سرازیر می کند، اما این موارد لزوماً برای نیازهای اپل در دسترس نخواهد بود.

همه محصولات توصیه شده توسط Engadget توسط تیم تحریریه ما، مستقل از شرکت مادر انتخاب می شوند. برخی از داستان های ما شامل پیوندهای وابسته است. اگر چیزی را از طریق یکی از این پیوندها خریداری کنید، ممکن است کمیسیون وابسته را دریافت کنیم. تمامی قیمت ها در زمان انتشار صحیح می باشد.منبع

TSMC طبق برنامه در آریزونا تراشه تولید نخواهد کرد. این شرکت تایوانی شروع تولید تراشه های 4 نانومتری را در اولین کارخانه خود در فینیکس آریزونا از سال 2024 تا 2025 به تعویق انداخته است. به گفته مارک لیو، رئیس هیئت مدیره، کارگران ماهر کافی برای تکمیل ساخت و ساز در زمان مقرر وجود ندارد. این شرکت در حال بررسی وام دادن تکنسین های کشور خود برای کمک به تکمیل پروژه است.

این تأخیر یکی از چالش های کلیدی در آوردن تولیدات فناوری بیشتر به ایالات متحده را نشان می دهد. در حالی که کمبود پول یا تمایل وجود ندارد، کارگران کمتری مانند تایوان و دیگر مراکز اصلی تولید برای این مشاغل آموزش دیده اند. به عنوان مثال، فاکسکان، پیمانکار اپل، ممکن است کار آسانی برای یافتن کارگران کارخانه در چین داشته باشد، اما آنها در ایالات متحده چندان رایج نیستند. کارخانه هایی مانند کارخانه مک پرو در آستین تمایل دارند بر روی محصولات خاص که به تعداد زیادی کارمند نیاز ندارند تمرکز کنند.

با این وجود فشاری برای راه اندازی و راه اندازی کارخانه های TSMC وجود دارد. انتظار می رود چنین حرکت هایی نه تنها اقتصاد ایالات متحده را تقویت کند، بلکه تولید را از چین دور کند. این تلاش می تواند مشکلات مربوط به شرایط کار را برطرف کند و در صورت بدتر شدن روابط ایالات متحده و چین، مشکلات را محدود کند. آنها همه مسائل را حل نمی کنند (بسیاری از اجزا و مواد خام نیز از چین می آیند)، اما ممکن است پیامدهای نمایش های سیاسی را کاهش دهند.

تاسیسات آریزونا نقطه برجسته قانون چیپس و علم است که رئیس جمهور بایدن در سال گذشته امضا کرد. هدف از این اقدام تقویت تولید داخلی نیمه هادی است و شامل 52.7 میلیارد دلار بودجه و اعتبار مالیاتی برای شرکت هایی است که در ایالت ها کارخانه تولید می کنند. TSMC به دنبال 15 میلیارد دلار اعتبار مالیاتی برای دو کارخانه خود در آریزونا است، اگرچه پیش بینی می کند در مجموع 40 میلیارد دلار در این ایالت سرمایه گذاری کند.

دولت فدرال فوراً نگران کمبود کارگران نیست. در بیانیه ای، اولیویا دالتون، نماینده کاخ سفید، می گوید که مفاد قانون چیپس و علم «نیروی کار مورد نیاز ما» را به دست خواهد آورد.